Reklama

Niedziela Łódzka

Jubileusz Logosu

Niedziela łódzka 47/2012, str. 1

[ TEMATY ]

teatr

Łódź

Agnieszka Sadowska

Mszę św. zaduszkową sprawował bp Adam Lepa przy współudziale ks. inf. Andrzeja Dąbrowskiego (od prawej) i ks. prał. Waldemara Sondki

Mszę św. zaduszkową sprawował bp Adam Lepa przy współudziale ks. inf. Andrzeja Dąbrowskiego (od prawej) i ks. prał. Waldemara Sondki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 2 listopada 1987 r. w łódzkiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny powstał parafialny Teatr Słowa, który rozpoczął swoją działalność premierą spektaklu pod tytułem „Zaduszki”. Od drugiej premiery („Betlejem Polskie” według Lucjana Rydla) Teatr przyjął nazwę Logos. Inicjatorem powstania Logosu był ks. Waldemar Sondka, a ojcem chrzestnym nowej sceny ks. Adam Lepa, ówczesny proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP, obecnie biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. Ks. Waldemar Sondka, od początku pełniący funkcję dyrektora Logosu, organizuje również Festiwal Kultury Chrześcijańskiej będący szczególnym wydarzeniem w życiu kulturalnym Łodzi. W piątek 2 listopada podczas inauguracji tegorocznego, szesnastego już Festiwalu, świętowano jubileusz 25-lecia istnienia Teatru Logos. Uroczystość, która odbyła się w Klubie Wytwórnia, stała się okazją do uhonorowania medalami jubileuszowymi aktorów, reżyserów, scenografów, choreografów współpracujących z Logosem.

Liturgiczna inauguracja Festiwalu przypadła w niedzielę 4 listopada w kościele środowisk twórczych, wokół którego skupia się większość festiwalowych wydarzeń. Uczestnicy Mszy św., której przewodniczył bp Adam Lepa, modlili się w intencji zmarłych twórców kultury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wszyscy ci, którzy tworzą oraz upowszechniają piękno, znajdują się w sferze oddziaływania miłości - mówił w homilii bp Adam Lepa. - Gdy stają się pokornymi sługami piękna, oddają swój talent najważniejszym, nieprzemijającym wartościom. Podczas tej Mszy św. zaduszkowej modlimy się za tych, którzy przeszli przez życie, pozostawiając wyrazisty ślad swojej miłości do Pana Boga i drugiego człowieka. Dziękujemy zarazem Bogu za to, że byli i są artyści, którzy poprzez swoje dzieła służą Prawdzie - Dobru - Pięknu”. Na zakończenie homilii Ksiądz Biskup życzył twórcom związanym z Teatrem Logos, aby niestrudzenie rozniecali w ludziach głód ducha i czerpali z tego osobistą satysfakcję. Słowa uznania i wdzięczności skierował pod adresem organizatora Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej - ks. prał. Waldemara Sondki i osób z nim współpracujących, a także wszystkich uczestników wydarzeń festiwalowych.

Po Eucharystii w Galerii Europejskiego Centrum Kultury LOGOS bp Adam Lepa otworzył wystawę grafik dedykowanych Teatrowi Logos w ciągu dwudziestopięciolecia jego działalności.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Inka 1946”

[ TEMATY ]

teatr

www.inka.ipn.gov.pl

Danuta Siedzikówna, ps."Inka"

Danuta Siedzikówna, ps.Inka

Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej serdecznie zaprasza Państwa w dniu 1 grudnia 2017 r. o godz. 17.00 do Auli Jana Pawła II przy kościele polskim św. Stanisława, via delle Botteghe Oscure 15, do udziału w spektaklu Sceny Faktu Teatru Telewizji „Inka 1946”, opowiadającym o życiu i śmierci 17-letniej Danuty Siedzikówny, sanitariuszki i łączniczki w słynnej V Brygadzie Wileńskiej AK majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, walczącej z komunistycznym bezprawiem w latach 1944-1948.

Przed spektaklem rys historyczny wydarzeń przedstawi Ambasador Janusz Kotański, a o powstawaniu spektaklu opowie jego autor - Wojciech Tomczyk.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Areszt Śledczy w Lublinie. Dziękczynienie za powołanie penitencjarne

2026-06-28 08:11

Sebastian Kurowski

Dawni i obecni funkcjonariusze, kapelani oraz ewangelizatorzy więzienni wspólnie świętowali i dziękowali za swoją misję. Spotkanie było okazją do podziękowania za trudną służbę penitencjarną oraz wręczenia wyjątkowych odznaczeń: Orderu Białej Gołębicy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję