Reklama

Niedziela Małopolska

Tuchów

Odnaleźć siebie

    Zakończył się kolejny, czwarty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego.

[ TEMATY ]

Tarnów

#Tarnów

Br. Kacper Grabowski CSsR

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W środę na placu przy sanktuarium zgromadziło się wielu pielgrzymów, wśród nich m.in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, ks. inf. Władysław Kostrzewa oraz o. Krzysztof Bobak OFM, Minister Prowincjalny Prowincji Matki Bożej Anielskiej.

Tradycyjnie rozpoczęliśmy od odsłonięcia Cudownego Obrazu. Następnie celebrowana była prymaria (pierwsza Msza święta w danym dniu). W czasie kolejnej Eucharystii o. Artur Pruś CSsR, duszpasterz powołań Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, zaznaczył, że Maryja jako nasza Matka zawsze nas wysłuchuje i nieustannie się o nas troszczy: „Tego doświadczamy tutaj, na Lipowym Wzgórzu, wpatrując się w Jej Cudowny Wizerunek“.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Mszę świętą o godz. 9:00 przybyła bardzo liczna pielgrzymka seniorów, emerytów i rencistów. Celebracji przewodniczył ks. inf. Władysław Kostrzewa, natomiast kazanie wygłosił ks. Maciej Knapik, kapłan diecezji tarnowskiej pochodzący z Tuchowa. „Tutaj naprawdę doświadczamy, że jesteśmy w domu naszej ukochanej niebieskiej Matki” - mówił.

Reklama

O godz. 11:00 przestrzeń wokół ołtarza polowego wypełniła się nauczycielami i pracownikami oświaty. Sprawowanej wówczas Najświętszej Ofierze przewodniczył abp Wacław Depo, który wygłosił także homilię. Metropolita, idąc za słowami za św. Jana Pawła II, pytał zgromadzonych:

„Czy Pan Bóg mógł iść dalej w zbliżeniu się do człowieka? Poszedł zdecydowanie za daleko. Przekroczył granice rozumu i serca, dając zabić swojego Syna. Ta tajemnica dzieje się na ołtarzach świata i będzie tak do końca (…). Jesteście tu, by dać świadectwo, że Jezus żyje! To nie relikt przeszłości, a ktoś żywy!”.

Częstochowski metropolita wspomniał również o roli Kościoła we współczesnym świecie: „Kościół ma głosić prawdę, a nie służyć systemom”. Kazanie zakończył krótką modlitwą: „Maryjo, wstawiaj się za nami! Uczyń Polskę ludem Bożym”.

Po sumie tradycyjnie udaliśmy się w procesji eucharystycznej.

Następnym punktem dnia była Msza święta o godz. 15:00, na którą przybyła pielgrzymka Rycerstwa Niepokalanej i III Zakonu Franciszkańskiego. Najświętszą Ofiarę złożył o. Krzysztof Bobak OFM, Minister Prowincjalny Prowincji Matki Bożej Anielskiej Braci Mniejszych. W swoim kazaniu podkreślił jeden z wymiarów, w których Matka Najświętsza jest obecna w Kościele: „Maryja jest obecna w Kościele poprzez swoją pomoc dla niego, bo to my jesteśmy Kościołem”. Mówił również, że Niepokalana zawsze dostrzega problemy i potrzeby wierzących oraz że niosła, niesie i zawsze będzie nieść pomoc każdemu z nas.

Plac zapewnił się znowu wieczorem, gdy po Nieustannej Nowennie została odprawiona Msza Święta z udziałem pielgrzymki przyjaciół Radia Maryja i TV Trwam, czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Niepokalanego Serca NMP oraz Róż Różańcowych. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo. Podczas swojego kazania opowiadał o różańcu i potrzebie kontemplacji jego tajemnic: „To nie dodatek, ale musimy tam [w tajemnicach światła - przyp. red.] siebie odnaleźć”. Hierarcha zauważył także, że w miejsce Boga bardzo często świat stawia ekologię, popełniając przy tym wielki błąd. Zachęcał do odważnego działania, mówiąc: „Bierność i letniość zawsze były postawami nie do przyjęcia w Ewangelii! Bierność staje się winą - mówił Jan Paweł II - jakże ważne i aktualne są te słowa! (…). Dlatego przychodzimy również na modlitwę o jedność między nami, abyśmy nie przyzwyczajali się do stwierdzenia że jest wojna polsko-polska. (…) My przychodzimy do Boga, a nie do bożków tego świata, które straszą nas atomówkami i apokalipsą. (…) Dlatego przychodzimy tutaj, żeby nie dać zaprowadzić się w ślepą uliczkę. Maryja jako znak sprzeciwu również dziś jest ośmieszana! Dlatego mamy prawo stanąć w Jej obronie”. Po Eucharystii wyruszyliśmy w procesji do wnętrza bazyliki, aby tam dziękować za dobro całego dnia podczas apelu maryjnego. Zostaliśmy na dłużej, ponieważ w świątyni odbył się koncert Sanktuaryjnej Scholi Liturgicznej, redemptorystów oraz Sunday Quarter i Chór Oratoryjny „Paradiso” podczas codziennego wieczorku maryjnego.

2024-07-04 01:08

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka uzależnia

Niedziela małopolska 34/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ks. Marian Kostrzewa

Wyruszają na pielgrzymi szlak, aby dotrzeć do świętego miejsca

Wyruszają na pielgrzymi szlak, aby dotrzeć do świętego miejsca

Z hasłem „Chrystus naszą Paschą” po raz 40. wyruszyli pątnicy Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

W dniach 17-25 sierpnia do Matki Bożej Królowej Polski podąża niezliczona rzesza pielgrzymów. W liście skierowanym do pątników przed pielgrzymką bp Andrzej Jeż napisał m.in.: „Pielgrzym wyrusza w drogę po to, aby dotrzeć do świętego miejsca, zarówno w sensie zewnętrznym, jak również wewnętrznym, czyli pragnie też dotrzeć do świętości w sobie samym, w swojej rodzinie i szerzej – w życiu społecznym”.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Poruszające świadectwa wiary na Mundialu 2026

2026-06-22 15:42

[ TEMATY ]

świadectwo wiary

mundial 2026

wikipedia/ProtoplasmaKid

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Trwające od 11 czerwca Mistrzostwa Świata FIFA 2026, po raz pierwszy organizowane wspólnie przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk, gromadzą miliardy widzów na całym świecie. Oprócz sportowych emocji turniej stał się także okazją do publicznego świadectwa wiary wielu zawodników. Portal EWTN News zwrócił uwagę na, jak dotąd, pięć szczególnie wymownych świadectw.

Przed pierwszym meczem Chorwacji z Anglią reprezentanci Kristijan Jakić i Igor Matanović opowiedzieli podczas konferencji prasowej o roli wiary w swoim życiu. “Wiara jest bardzo ważna w moim życiu. Kiedy modlę się do Boga, mam poczucie, że ktoś mnie słucha, a to daje mi ogromną siłę” - powiedział Matanović. Jakić podkreślił natomiast, że dla Chorwatów wiara wyznacza drogę życia: “Jesteśmy krajem katolickim i myślę, że wiara reprezentuje całą naszą drużynę narodową. Oznacza dla nas bardzo wiele”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję