Reklama

Niedziela Kielecka

Patrzcie sercem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystko wskazywało na to, że historia sprzed lat się powtórzy i 3 czerwca na zgromadzonych na lotnisku w Masłowie lunie deszcz. Od rana niebo zasłaniały ołowiane chmury i co jakiś czas siąpiło. Jednak przed południem zza chmur wyszło słońce, które towarzyszyło zgromadzonym na płycie lotniska do końca uroczystości. W Eucharystii wzięli udział między innymi: senator RP Krzysztof Słoń, wicewojewoda Grzegorz Dzióbek, przewodniczący Rady Miasta Kielce Tomasz Bogucki, dyrektor Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych Jadwiga Irla. Zebranych powitał gospodarz gminy Masłów wójt Ryszard Pazera. Przypomniał wydarzenia sprzed 22 laty, kiedy to na masłowskim lotnisku Eucharystii przewodniczył Ojciec Święty Jan Paweł II. Papieża Polaka określił jako „dar z Nieba” który troszczył się o niepełnosprawnych. Życzył wszystkim mile spędzonego czasu na pięknej ziemi masłowskiej. W imieniu organizatorów zebranych powitał wicedyrektor WDK Alojzy Sobura.

Wspólne świętowanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Marian Florczyk. Wraz z nim Eucharystię sprawowali między innymi, rektor WSD ks. Grzegorz Kaliszewski, ks. Jan Jagiełka, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Piekoszowie, ks. Krzysztof Banasik z Kieleckiej Caritas oraz kapłani z pobliskich parafii. W homilii Biskup mówił o sercu. „Serce tęskni, kocha i czeka. Tęskni za miłością”. Przypomniał, że pierwszych chrześcijan wypełniał: „jeden duch i jedno serce”. „Czy to możliwe, żeby wspólnota miała jedno serce? - pytał i od razu dawał odpowiedź. - Jeżeli wszyscy w grupie darzą się sercem, kochają i są kochani, to wówczas możemy powiedzieć, że mają jedno serce”. Apelował do wszystkich zebranych, aby na świat, na drugiego człowieka, patrzyli przez pryzmat serca. By patrzyli szczególnie z miłością i z sercem na osoby niepełnosprawne, chorych i dzieci. Na zakończenie homilii podziękował tym, którzy kierując się sercem, otaczają ich miłością. Szczególne słowa podziękowania skierował pod adresem rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi oraz wychowawców i kapłanów.

Po Eucharystii zebrani wysłuchali słów bł. Jana Pawła II skierowanych do ludzi chorych i niepełnosprawnych. Papież nazwał ludzi cierpiących „szczególną wspólnotą w Kościele - Kościół cierpienia”. Następnie wicewojewoda świętokrzyski w imieniu Ministra Kultury wręczył Alicji Piłat, opiekunce i choreografowi zespołu „Uśmiech” działającego przy WDK Kielce, odznakę honorową: Zasłużony Dla Kultury Polskiej. Spotkanie zakończyły występy zespołów niepełnosprawnej młodzieży. Wcześniej jednak Biskup oraz towarzyszące mu osoby, wśród których jedną z najaktywniejszych była dyrektor Liceum Nazaretanek s. Leticja Łasek, oceniali serca wykonane przez podopiecznych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, wręczając ich przedstawicielom pluszowe misie. Spotkanie zakończyło się wspólnym biesiadowaniem przygotowanym przez sponsorów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2013-06-20 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilijna Msza przy grobie św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Msza św.

Mazur/episkopat.pl

„Podnieś rączkę, Boże dziecię, błogosław Ojczyznę miłą” – te słowa ponownie zabrzmiały 24 grudnia w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice Watykańskiej. Tak jak co roku, w wigilijny poranek Polacy wzięli tam udział w Eucharystii sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II. Spotkania z rodakami w przededniu świąt Bożego Narodzenia były dla Papieża Polaka czymś naturalnym. Po śmierci rodacy każdego roku tłumnie przychodzą w wigilię na jego grób, a po Mszy przez dłuższy czas rozbrzmiewają tam kolędy.

Tak było również tym razem. Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Ryłko. Wśród koncelebransów nie zabrakło ceremoniarza Jana Pawła II, a dziś jałmużnika papieskiego, abp. Konrada Krajewskiego. W homilii kard. Ryłko przypomniał m.in., że wigilijne spotkania Papieża z Polakami, w których sam wiele razy uczestniczył, były szczególną okazją, by złożyć sobie życzenia, połamać się opłatkiem i wspólnie zaśpiewać kolędy. „Św. Janie Pawle II, wstawiaj się za nami u tronu Boga, abyśmy przeżyli te święta Bożego Narodzenia zapatrzeni w Chrystusa” – powiedział kard. Ryłko.
CZYTAJ DALEJ

Waldemar Żurek ujawnił liczbę spraw dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym

2026-06-24 12:36

[ TEMATY ]

zgony

minister sprawiedliwości

Waldemar Żurek

Szpital Południowy

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek poinformował w środę o liczbie zgłoszeń dotyczących zgonów w Warszawskim Szpitalu Południowym.

Minister sprawiedliwości odniósł się podczas konferencji prasowej do informacji, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero były pracownik Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski.
CZYTAJ DALEJ

Dwa silne trzęsienia ziemi w Wenezueli, według ekspertów mogły zginąć tysiące osób

2026-06-25 07:03

[ TEMATY ]

Wenezuela

PAP

Dwa silne trzęsienia ziemi nawiedziły Wenezuelę w środę wieczorem czasu miejscowego, powodując poważne zniszczenia m.in. w Caracas. Władze ogłosiły stan wyjątkowy, ale dotąd nie podały bilansu ofiar. Według amerykańskich ekspertów mogły zginąć dziesiątki tysięcy ludzi.

Według danych amerykańskiej służby geologicznej USGS pierwsze trzęsienie miało magnitudę 7,2, a kolejne - 7,5. „Prawdopodobna jest wysoka liczba ofiar i duże zniszczenia” – napisano w komunikacie agencji. Według niej mogły zginąć dziesiątki tysięcy, a nawet ponad 100 tys. osób.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję