Reklama

Niedziela Podlaska

Świadek wiary

8 listopada w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie miała miejsce konferencja naukowa poświęcona kard. Kazimierzowi Świątkowi. Spotkanie zorganizowane z okazji 100. rocznicy urodzin Księdza Kardynała zatytułowano „Świadek wiary”

Niedziela podlaska 47/2014, str. 5

[ TEMATY ]

konferencja

Al. Bartosz Ojdana

Od lewej: ks. Tadeusz Syczewski, bp Antoni Dziemianko, Zbigniew Filipkowski, bp Tadeusz Pikus i bp Antoni Dydycz

Od lewej: ks. Tadeusz Syczewski, bp Antoni Dziemianko, Zbigniew Filipkowski, bp Tadeusz Pikus
i bp Antoni Dydycz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorami były WSD W Drohiczynie oraz Podlaski Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Drohiczynie – Patrymonium Fidei. Głównymi organizatorami byli ks. Mariusz Boguszewski, prezes Instytutu, i Zbigniew Filipkowski, przewodniczący sympozjum. Na konferencji byli obecni bp Tadeusz Pikus, bp Antoni Dydycz, bp Antoni Dziemianko, kapłani, alumni seminarium na czele z rektorem ks. Tadeuszem Syczewskim, siostry zakonne i osoby świeckie. Uczestniczyło ok. 250 osób.

Konferencję rozpoczął ks. Tadeusz Syczewski modlitwą do Matki Boskiej Ostrobramskiej, po czym bp Tadeusz Pikus, ordynariusz drohiczyński, w słowie wstępnym przybliżył życiorys kard. Kazimierza Świątka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ksiądz Kardynał urodził się 21 października 1914 r. w Walku, obecnie Estonia, w polskiej patriotycznej rodzinie. W 1917 r. wraz z rodziną został zesłany na Sybir. W 1922 r. wrócił do Polski i osiedlił się w Baranowiczach. Po ukończeniu szkoły podstawowej i Gimnazjum im. Tadeusza Rejtana w 1933 r. wstąpił do WSD w Pińsku, które ukończył w 1939 r., otrzymując świecenia kapłańskie 8 kwietnia. Był aresztowany przez bolszewików po raz pierwszy w 1941 r., po raz drugi w 1944 r. 21 lipca 1945 r. został zesłany po raz drugi na Syberię. W łagrach o zaostrzonym rygorze Maryinsk, Workuta, Inta przebywał do 16 lipca 1954 r. Po zwolnieniu z zesłania przybył do Pińska, został proboszczem katedralnym, a 13 kwietnia 1991 r. otrzymał sakrę biskupią i został mianowany przez św. Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą mińsko-mohylewskim oraz administratorem apostolskim diecezji pińskiej. W latach 1999 – 2006 przewodniczył Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi. 21 lipca 2011 r. umarł w Pińsku i został pochowany w podziemiach katedry.

Dr Marek Hałaburda – prodziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wygłosił referat pt. „Historia diecezji pińskiej w latach 1925-39”. Biskup piński Antoni Dziemianko przybliżył, jaki jest obecny stan Kościoła na Białorusi.

Były kanclerz Kurii Diecezji Pińskiej oraz sekretarz kard. Kazimierza Świątka ks. Stanisław Pawlina wygłosił referat pt. „Żył wśród nas, byliśmy z nim – wspomnienia”. Krystyna Lalko, redaktor wydawnictwa „Pro Christo” w Mińsku, wspominając spotkania z Księdzem Kardynałem, ukazała jego wiarę.

Wspomnieniami o współpracy i zaufaniu Bożej Opatrzności Księdza Kardynała w dziele odbudowy świątyń na Białorusi podzielił się ks. Mieczysław Lipnicki z Białej Podlaskiej, z którym organizował pomoc materialną na ten cel.

Kolejne wystąpienie miał autor filmu o kard. Świątku pt. „Pasterz”– Stanisław Marek Królak z TVP Historia. Głos zabrał bp Antoni Dydycz, podkreślając możliwość umocnienia się osobowością i wiarą kard. Świątka. Ks. Tadeusz Syczewski poprowadził modlitwę, po czym Zbigniew Filipkowski otworzył wystawę zatytułowaną „Niezłomny kardynał”.

2014-11-20 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Austria: Otwarto międzynarodowe sympozjum poświęcone Janowi Pawłowi II

[ TEMATY ]

konferencja

Austria

św. Jan Paweł II

Czesław Ogrodnik

W jubileuszowym roku setnych urodzin Jana Pawła II Wyższa Szkoła Filozoficzno-Teologiczna im. Benedykta XVI. w Heiligenkreuz w Dolnej Austrii zorganizowała międzynarodową konferencję "Jan Paweł II. Filozof, poeta, kapłan, polityk, papież: życie dla wolności. Dzieło życia – siła oddziaływania".

Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest wykładowca uczelni w Heiligenkreuz profesor filozofii dr Christoph Böhr oraz jej rektor o. prof. dr Wolfgang Buchmüller. Tematem konferencji, która rozpoczęła się 28 września 2020, jest ukazanie wszechstronności Karola Wojtyły jako człowieka wielu talentów – filozofa, kapłana, mistyka, poety, polityka – człowieka o wyjątkowej osobowości.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Zabawa i pomoc

2026-06-27 06:25

Paweł Wysoki

Już po raz 14. parafia św. Jana Pawła II w Lublinie na Wrotkowie zorganizowała „Świętowanie ze św. Janem Pawłem II”.

Festyn integrujący lokalną społeczność wokół wartości rodziny wpisał się już na trwałe do tradycji parafii. Czekają na niego nie tylko najmłodsi, dla których zawsze przygotowanych jest wiele atrakcji. – Idziemy drogą wyznaczoną przez św. Jana Pawła II. Służymy sobie nawzajem, jesteśmy dla siebie inspiracją i oparciem; troszczymy się o to, by poszerzać krąg Kościoła o nowych ludzi. Słowo „integracja” jest dla nas kluczem do tego, jak przeżywamy ten piękny czas dla wspólnoty, czas radości, spotkania i bycia razem. Naszym najważniejszym celem jest bowiem budowanie więzi między ludźmi – mówi proboszcz ks. Grzegorz Trąbka. Przepis na sukces takiego wydarzenia to szeroko pojęta współpraca, ale też połączenie kultury i zabawy, aktywności sportowej i pomocy charytatywnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję