Reklama

Polska

Amen

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w klasztorze Ojców dominikanów w Poznaniu, sztab Wspólnoty Lednica 2000 przedstawił symbole tegorocznego XX Spotkania Młodych na Polach Lednickich oraz jego program. Na Lednicy młodzi spotkają się 4 czerwca 2016 r. pod hasłem „Amen”

Niedziela Ogólnopolska 19/2016, str. 56

[ TEMATY ]

Lednica

Magdalena Pijewska/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna Lednica będzie czwartym, ostatnim spotkaniem w ramach przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski. Poprzednie odbyły się pod hasłami: „W Imię Ojca”, „W Imię Syna” i „W Imię Ducha Świętego”. – Podczas tego spotkania chcemy wyśpiewać, wytańczyć, wykrzyczeć: „Amen!”, czyli „Niech tak się stanie!” – wyjaśnił o. Maciej Soszyński OP, jeden z duszpasterzy lednickich. W tym roku symbolami spotkania będą: podręczny egzemplarz Pisma Świętego z dedykacją papieża Franciszka, co było ostatnim marzeniem o. Jana Góry OP, oraz drewniany krzyżyk do zawieszenia nad drzwiami pokoju. – Napisane jest na nim ręką o. Jana hasło tegorocznego spotkania: „Amen”. Zeskanowaliśmy je z jego kalendarza, w którym już wcześniej je sobie zapisał – powiedział o. Wojciech Prus OP i dodał, że tegoroczne spotkanie będzie jednym wielkim podziękowaniem za o. Jana, za jego dzieła i dary. – Wszyscy, którzy cokolwiek mu zawdzięczamy, spotykamy się 4 czerwca na Polach Lednickich! Myślę, że tych ludzi w Polsce jest więcej niż 200 tys., więc liczymy na dużą frekwencję – zauważył o. Prus. Kapłani, tak jak wymarzył sobie o. Góra, otrzymają małą butelkę wina i 3 hostie. – One mają być znakiem tego, że jesteśmy poprzez Eucharystię zaproszeni do pomnażania miłości – wytłumaczył o. Soszyński.

Pola Lednickie 4 czerwca będą otwarte już od godz. 8. Od godz. 9 będzie trwała spowiedź, a o 14 konferencję o entuzjazmie wiary wygłosi o. Adam Szustak OP. – O godz. 16 przejdzie procesja wielkiej radości, tańca, podczas której zabrzmi piękna pieśń „Tylko orły”. Ta procesja była ulubionym elementem spotkań na Polach Lednickich o. Jana. Będzie on nam towarzyszył podczas niej nie tylko „z góry”, planujemy również, aby w pewien sposób pojawił się na Polach Lednickich – zdradziła koordynatorka spotkania Ewa Nagel. Oficjalnie rozpocznie się ono o godz. 17. Jego pierwszej części, zatytułowanej „Chrzest Polski”, przewodniczyć będzie kard. Dominik Duka, prymas Czech, który przywiezie z Pragi relikwie św. Wojciecha. Podczas niej odnowione zostaną przyrzeczenia chrzcielne. O godz. 19.30 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, podczas której kazanie wygłosi związany z o. Janem Górą biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. W drugiej części spotkania, pt. „800-lecie Dominikanów”, uczestniczyć będzie cała rodzina dominikańska. Przybliżone w formie teatralnej zostaną postaci: założyciela zgromadzenia św. Dominika oraz św. Jacka i bł. Czesława – pierwszych dominikanów, których posłał on do Polski. Trzecią część „Przyszłość wiary w Polsce i na świecie” rozpocznie przesłanie papieża Franciszka do młodzieży. Następnie słowo wygłosi bp Grzegorz Ryś, po czym przejdzie procesja, w której ponownie podkreślona zostanie obecność o. Jana Góry. – Na koniec nieodłączny punkt programu, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu, a po niej – wybór Chrystusa i przejście przez Bramę III Tysiąclecia – zapowiedziała Ewa Nagel.

Sebastian Kamiński, szef sztabu lednickiego, podkreślił, że w przygotowanie Spotkania Lednickiego zaangażowanych jest prawie 3 tys. wolontariuszy, z czego 2 tys. bezpośrednio w zapewnienie bezpieczeństwa. Przypomniał też, że na stronie: www.lednica2000.pl cały czas trwają zapisy kolejnych osób, które chciałyby pomóc w przygotowaniu spotkania i czuwaniu nad jego przebiegiem. Jak podkreślił Kamiński w rozmowie z KAI, Lednica ma wypracowane procedury, o których nie mówi się głośno. – Są one wystarczające dla zapewnienia bezpieczeństwa. Mieliśmy już kilka spotkań na ten temat ze służbami państwowymi. Lednica zawsze była bezpieczna, niezależnie od warunków pogodowych – stwierdził. Z kolei Bartłomiej Dobrzyński, rzecznik prasowy Spotkań Lednickich, poinformował, że w tym roku ruszył projekt: www.jedziemynalednice.pl. – To baza wyjazdów na Spotkania Młodych. Zachęcamy osoby, które organizują wyjazdy, aby za jej pośrednictwem kontaktowały się z tymi, którzy jadą na Lednicę, poprzez zamieszczenie informacji w zakładce odpowiedniej dla swojego województwa – wyjaśnił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-05-04 10:33

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnie życzenie o. Jana Góry

[ TEMATY ]

Lednica

GRAZIAKO/NIEDZIELA

Ostatnim marzeniem o. Jana Góry było wręczenie Pisma Świętego ze specjalną, jubileuszową dedykacją papieża Franciszka, każdemu uczestnikowi XX Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbędzie się 4 czerwca przyszłego roku. W dniu swojej śmierci dominikanin rozpoczął zbiórkę pieniędzy na ten cel przygotowując list, w którym prosi przyjaciół Lednicy o ufundowanie Pisma Świętego dla młodzieży.

„Przygotowaliśmy już Nowy Testament w rozmiarze telefonu komórkowego, aby z łatwością można go było zabrać w każdą podróż. Czy to nie będzie pięknie, gdy z miejsca, gdzie Mieszko I 1050 lat temu wybrał Chrystusa, współcześni ludzie zabiorą Dobrą Nowinę? Pomóżcie nam w ufundowaniu Pisma Świętego dla młodzieży. Całkowita potrzeba kwota to 300.000 zł (100.000 egzemplarzy x 3 zł)” – napisał w swoim liście o. Jan Góra.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: b. ordynator ze Szpitala Południowego nie chciał zeznawać bez pełnomocnika

2026-06-24 17:02

[ TEMATY ]

lekarz

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

B. ordynator ze Szpitala Południowego Emil Jędrzejewski zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika, którego nie udało mu się do chwili obecnej ustanowić — poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Termin kolejnego przesłuchania wyznaczono na poniedziałek.

Jędrzejewski był w środę przesłuchiwany w warszawskiej prokuraturze okręgowej po informacjach, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero. Stwierdził tam m.in., że na SOR-ze tej placówki procedury medyczne były wykonywane wadliwie. W wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję