Reklama

Niedziela Sandomierska

„Arka” i „Racławice” świętują

Niedziela sandomierska 38/2016, str. 1

[ TEMATY ]

zespół

Archiwum autora

„Racławice” podczas jednego z występów

„Racławice” podczas jednego z występów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości jubileuszowe powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” i działalności Katolickiego Domu Kultury „Arka” im. św. Jadwigi Królowej rozpoczęły się sobotnim koncertem wystawionym w siedzibie KDK w Racławicach. To właśnie tam zaprezentowano bogaty program artystyczny.

4 września z jubilatami na miejscu świętował bp Krzysztof Nitkiewicz. Przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej przez kapłanów współpracujących z zespołem i księży dekanalnych, podczas której dziękowano za lata działalności i pracę wychowawczo-kulturalną wymienionych instytucji. W modlitwie uczestniczyły dzieci, młodzież, wychowawcy i pracownicy wraz z przybyłymi absolwentami i dużym gronem przyjaciół i sympatyków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Powstanie Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” oraz Katolickiego Domu Kultury „Arka” im. św. Jadwigi Królowej było spełnieniem pragnień i ambicji różnych ludzi żyjących na ziemi podkarpackiej oraz w diecezji sandomierskiej. Stało się także drogą do realizacji marzeń utalentowanych dzieci i młodzieży. Pielęgnowaliście, moi drodzy, tradycję i propagowaliście to, co piękne, wartościowe, pozytywne – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas homilii.

Reklama

– To wszystko przypomina budowanie wieży, o której mówi dzisiejsza Ewangelia. Innej jednak niż biblijna wieża Babel czy budowle będące wyrazem ludzkiej pychy, samoubóstwienia człowieka. Dom Katolicki oraz działający przy nim zespół prowadził do Boga i wokół Niego budował wspólnotę ludzką, także w wymiarze międzynarodowym. Nie jest to wcale takie powszechne, bo często my, Polacy, a zarazem katolicy, gromadzimy się wokół tych samych symboli i wartości, a zwracamy się przeciwko Bogu i przeciwko sobie nawzajem. Próbujemy wygasić nasze kompleksy, zadając ból innym. Tutaj w Nisku-Racławicach było i jest inaczej. Dlatego można powiedzieć, że przez waszą działalność troszczyliście się nie tylko o teraźniejszość i najbliższą przyszłość, ale pomagaliście w budowaniu wieczności – podkreślał ordynariusz sandomierski.

– Nie była to droga usłana różami i trzeba uznać z pokorą, że pewne kalkulacje okazały się błędne, że czasami ludzkie słabości brały górę. A co powiedzieć o tych, którzy wykorzystali zespół do własnych celów, a potem o nim zapomnieli? Może stanowi to jakąś drogę oczyszczenia, za którą również należy podziękować Bogu? Dzieło jest bowiem znaczące i godne wspierania zarówno przez Kościół, co czynimy w miarę naszych możliwości, jak i przez władze świeckie oraz przez inne osoby czy instytucje – mówił biskup.

Gala jubileuszowa odbywała się na scenie Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Dyrektor „Arki” dr Ewa Sęk powiedziała, że Bogu należy dziękować za lata pracy z młodzieżą i dorosłymi oraz za sukcesy, jakie odnosił zespół.

Podczas koncertu wystąpiły wszystkie grupy taneczne od najmłodszych dzieci po absolwentów. Poszczególne sekcje najpierw zaprezentowały tańce współczesne oraz inscenizacje popularnych zabaw dziecięcych. W drugiej części zespół przedstawił ludowe tańce tradycyjne oraz polskie tańce historyczne i narodowe.

Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” został reaktywowany w 1986 r. Wraz z utworzeniem KDK „Arka” 31 sierpnia 1996 r. zmienił się profil „Racławic”. Jego ambicją stało się zaprezentowanie kultury polskiej na arenie międzynarodowej.

Nie tylko „Racławice” należą do najbardziej rozwiniętych form działalności „Arki”. Często na naszych łamach pokazywaliśmy też inne dzieło prowadzone przez nią, czyli Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” przeznaczony dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat Włoch utworzył zespół ds. walki z pedofilią w Kościele

[ TEMATY ]

zespół

Ulrica (@Ullie) / Foter.com / CC BY-SA

Także ofiary pedofilii w Kościele zaproszone zostaną do udziału w powołanym właśnie przez radę stałą episkopatu Włoch zespole roboczym do walki z tym zjawiskiem. Poinformował o tym na zakończenie jesiennej sesji tego gremium sekretarz generalny konferencji biskupiej bp Nunzio Galantino. Na czele zespołu stanie , arcybiskup Rawenny Lorenzo Ghizzoni, obserwujący z ramienia episkopatu prace Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

Przekonani, że w chwili obecnej priorytetami w dziedzinie walki z pedofilią są zapobieganie i formacja, biskupi włoscy powołali zespół, którego zadaniem będzie systematyczna pomoc poszczególnym diecezjom w podejmowaniu tej problematyki, zgodnie, jak podkreślono, z wytycznymi przyjętymi w 2012 r. oraz ze wskazówkami samego Ojca Świętego. Rezultaty jej prac, zarówno w zakresie wychowawczym, jak i organizacyjnym, przekazywane będą duchownym, rodzicom, wychowawcom i duszpasterzom, jak i samej młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie: Nie było żadnej kary dla bp. Jana Wątroby

2026-06-26 07:29

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Wątroba

Bp Jan Wątroba

Nie było żadnej kary dla bp. Jana Wątroby – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. prof. Piotr Steczkowski.

Ks. prof. Piotr Steczkowski, kanonista i kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie w rozmowie z Naszym Dziennikiem odniósł się do medialnych doniesień, sugerujących, że mianowanie bp. Krzysztofa Chudzia biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej miało stanowić formę kary dla bp. Jana Wątroby. Podkreśla, że takie interpretacje są niezgodne z faktami i wynikają z błędnej znajomości prawa kanonicznego. Jak wyjaśnia, ks. bp Jan Wątroba sam zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o ustanowienie dla diecezji biskupa pomocniczego lub koadiutora, przedstawiając stosowne uzasadnienie.
CZYTAJ DALEJ

Wyruszyła 10. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę

2026-06-27 17:13

ks. Łukasz Romańczuk

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

10. Jubileuszowa Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska wyruszyła na Jasną Górę. Ponad 60 osób rozpoczęło czterodniową drogę, która swój finał będzie miała w Kaplicy Cudownego Obrazu,

Pielgrzymi rozpoczęli swoją drogę sprzed kościoła św. Michała Archanioła we Wrocławiu. W cztery dni przejadą ponad 200 kilometrów. Jak podaje ks. Jerzy Babiak, przewodnik pielgrzymki, w tym roku na trasę wyruszyło 61 pielgrzymów: 39 mężczyzn i 22 kobiety, w wieku od 13 do 71 lat. Są z całej Polski: Wrocławia i okolic, Górnego Śląska, Wielkopolski, Rzeszowa, Legnicy, Opola, Warszawy, Torunia, a nawet z Częstochowy i z Niemiec.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję