Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KUL rozpoczął setny rok akademicki

Prawda – wiedza – dobro

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II 15 października 2017 r. wkroczył w setny rok swego istnienia. Wykład inauguracyjny pt. „Polski uniwersytet wobec nowych wyzwań” wygłosił Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Setna inauguracja roku akademickiego na KUL-u rozpoczęła się Mszą św. w archikatedrze lubelskiej, którą sprawowało ponad 50 biskupów pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W homilii wskazał on, że celem uniwersytetu katolickiego jest prawda. – Prawda to coś więcej niż wiedza. Celem poznania prawdy jest poznanie dobra. Prawda sprawia, że stajemy się dobrzy – powiedział metropolita poznański. W ślad za Janem Pawłem II zaznaczył, że istotne jest „pierwszeństwo etyki przed techniką, prymat osoby wobec rzeczy, wyższość ducha nad materią”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Gądecki podkreślił, że „uniwersytet katolicki musi się charakteryzować dwiema podstawowymi cechami: z jednej strony ma być dobrym uniwersytetem, a z drugiej – musi być naprawdę katolicki, tzn. pielęgnować swoją tożsamość i misję zleconą mu w Kościele”. – Przyszłość mają tylko te uniwersytety katolickie, które wykazują jasną tożsamość i są świadome swojej roli w Kościele i społeczeństwie. Nie można być katolikiem, a jednocześnie niekatolikiem.

Reklama

Podczas inauguracji po raz pierwszy zostały wręczone „Laury Uniwersyteckie” – Nagrody naukowe im. ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela KUL-u, przyznawane nauczycielom akademickim za wybitne osiągnięcia naukowe.

KAI

Ks. prof. Tadeusz Styczeń w opinii świętości

Na początku drogi na ołtarze

W klasztorze Salwatorianów w Trzebini odbyła się 7 października br. uroczystość poświęcenia pomnika śp. ks. prof. Tadeusza Stycznia SDS.

Wzięli w niej udział salwatorianie z różnych wspólnot Polskiej Prowincji Salwatorianów, m.in. postulator generalny ks. Adam Teneta z Rzymu, członkowie rodziny Księdza Profesora, jak również przedstawiciele Instytutu Jana Pawła II KUL, na czele z dyrektor Instytutu prof. Agnieszką Lekką-Kowalik. Mszy św. dziękczynnej za życie i powołanie ks. prof. Stycznia przewodniczył prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów ks. Piotr Filas. W homilii zaprezentował on fragmenty korespondencji z generalatem Salwatorianów w Rzymie na temat rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Stycznia. Poinformował, że generał Salwatorianów ks. Milton Zonta wyraził zgodę na podjęcie przez polską prowincję starań o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym.

Po Mszy św. w kaplicy Centrum Formacji Duchowej poświęcenia pomnika dokonał wieloletni przełożony generalny Salwatorianów ks. Andrzej Urbański.

Reklama

W części konferencyjnej uroczystości uczestnicy wysłuchali wykładu ks. prof. Jarosława Mereckiego SDS „Ksiądz Tadeusz Styczeń: kapłan, salwatorianin, filozof – w służbie św. Jana Pawła II” oraz świadectw na temat osobistych relacji z Księdzem Profesorem. Z tych krótkich wystąpień wyłoniła się wielobarwna postać człowieka i kapłana głęboko oddanego służbie św. Janowi Pawłowi II oraz zaangażowanego w obronę godności każdego człowieka.

W liście skierowanym do superiora wspólnoty Centrum Formacji Duchowej w Trzebini kard. Stanisław Dziwisz napisał: „Także ja zaliczam się do tych, którzy znali, szanowali i, powiem, miłowali śp. Księdza Tadeusza. Przeżyliśmy razem u boku Ojca Świętego wiele wspaniałych, także wakacyjnych dni”.

W odczuciu osób zebranych na uroczystości istnieje opinia o świętości życia ks. Stycznia, stanowiąca podstawę do starań o jego beatyfikację.

Ks. Piotr Ślęczka SDS, Centrum Formacji Duchowej w Trzebini

Krótko

• Biskupi zgromadzeni w Lublinie w dniach 13-14 października br. na 377. zebraniu plenarnym KEP podjęli decyzję, że 2018 r. będzie Rokiem św. Stanisława Kostki. Konferencja Episkopatu Polski wydała także „nihil obstat” dla rozpoczęcia procesów beatyfikacyjnych abp. Antoniego Baraniaka i bp. Ignacego Świrskiego.

• ZatrzymajAborcje – ta obywatelska inicjatywa ustawodawcza ma bardzo duże poparcie wśród Polaków. Po 5 tygodniach zebrano 204 091 podpisów obywateli sprzeciwiających się zabijaniu chorych dzieci. – To najlepszy wynik w historii inicjatyw antyaborcyjnych – mówi Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina, która zainicjowała zbieranie podpisów.

• Rząd przygotował projekt przyszłorocznego budżetu. Jest rewolucyjny. Na cele społeczne przeznaczono w nim 75 mld zł. Niski jest również zakładany deficyt – 41 mld zł.

Reklama

• MON przekazał do Prokuratury Krajowej materiały dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska. Chodzi m.in. o informacje na temat rozmów byłego premiera z Władimirem Putinem ws. katastrofy smoleńskiej.

• 15 października 2017 r. w wieku 88 lat zmarł ks. prof. Witold Zdaniewicz, pallotyn, twórca i przez wiele lat dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). Uroczystości pogrzebowe odbyły się 18 października br. w Ołtarzewie.

• Program „Siódma – Dziewiąta” wystartował w poniedziałek 16 października o godz. 7.09. To wspólne poranne pasmo 6 regionalnych katolickich stacji radiowych. W programie znajdują się najważniejsze tematy z życia Kościoła w Polsce, komentarze oraz informacje. Do projektu mają dołączyć kolejne rozgłośnie – poinformował przewodniczący Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich (FNRK) ks. Tomasz Olszewski.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-10-18 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Franciszek - utracjusz i hulaka, który stał się wzorem pokuty i wyrzeczenia

2026-06-24 21:07

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

BP KEP

Św. Franciszek urodził się jako Giovanni di Pietro di Bernardone, syn bogatego kupca, zajmującego się handlem drogimi tkaninami. Został rycerzem i jako konny wojownik wziął udział w bitwie pod Collestradą jako przeciwnik… wojsk papieża. Po klęsce stracił zainteresowanie uczestnictwem w zabawach, wojnach oraz pracą u ojca. Rozdawał hojne jałmużny i całował po rękach trędowatych.

Z wolna dołączali do niego naśladowcy. Franciszek stał się założycielem zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy. Był gorliwym misjonarzem - nie bał się przyłączyć do krucjaty, czy wyruszyć do Egiptu, by przekonać sułtana Malika Al-Kamila do świętej wiary katolickiej.
CZYTAJ DALEJ

Kaczyński: zwrócę przyznany mi ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że zwróci przyznany mu w 2022 r. ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego. To wyraz mojego stosunku do elit ukraińskich i lojalności wobec prezydenta Karola Nawrockiego - tłumaczył swoją decyzję.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Kaczyński pytany o trwającą Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku przekazał, że zwróci przyznany mu ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego.
CZYTAJ DALEJ

Już wkrótce na Jasną Górę wyruszy pielgrzymka rolników

2026-06-25 11:02

[ TEMATY ]

Piesza Pielgrzymka Rolników

Karolina Krasowska

Wyjście z Klenicy po Mszy św. o godz. 7.00

Wyjście z Klenicy po Mszy św. o godz. 7.00

"Misjonarze-pielgrzymi" – pod takim hasłem 2 lipca wyruszy tegoroczna 43. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę organizowana przez Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej już po raz 43. organizuje pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Chociaż pielgrzymka tradycyjnie wyrusza z Klenicy, to jednak dzień wcześniej, 1 lipca, pątnicy przejdą z Otynia do Klenicy, by stamtąd podjąć w kolejnym dniu wędrówkę do Częstochowy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję