Reklama

Niedziela Małopolska

To jest szansa!

Niedziela małopolska 9/2018, str. I

[ TEMATY ]

konkurs

Maria Fortuna-Sudor

Laureaci, wyróżnieni oraz przedstawiciele organizatorów konkursu

Laureaci, wyróżnieni oraz przedstawiciele organizatorów konkursu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Walczcie, aby każdemu człowiekowi przyznano prawo do urodzenia się. Nie zniechęcajcie się trudnościami, sprzeciwami czy niepowodzeniami, jakie możecie spotkać na tej drodze. Chodzi o człowieka i nie można w tej sytuacji zamykać się w biernej rezygnacji…” – słowa św. Jana Pawła II skierował dr inż. Antoni Zięba – prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka do uczestników podsumowania drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu na prace licencjackie i magisterskie z zakresu problematyki pro-life. Przypomniano, że jego celem jest rozwijanie wśród młodzieży akademickiej zainteresowania problematyką pro-life oraz popieranie badań dotyczących obrony życia ludzkiego na różnych jego etapach i w różnych warunkach społeczno-kulturowych.

Reklama

Uroczystość odbyła się w piątkowy wieczór 23 lutego w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli laureaci i wyróżnieni, przedstawiciele organizatorów oraz zaproszeni goście. Jak poinformowała dr Krystyna Kluzowa, do drugiej edycji konkursu z 12 polskich uczelni zgłoszonych zostało w sumie 20 prac, w tym 14 magisterskich, a 6 licencjackich. Prace zostały obronione na takich kierunkach jak: teologia, prawo, administracja, nauki o rodzinie, psychologia, dialog i doradztwo społeczne, bezpieczeństwo narodowe, pielęgniarstwo, położnictwo i farmacja. Po wnikliwej lekturze i dyskusji jury postanowiło nagrodzić w sumie siedem prac. W kategorii licencjackich najwyższą, drugą nagrodę otrzymała Natalia Trzeciak za pracę: „Specyfika opieki nad pacjentką ze stwierdzoną wadą letalną płodu z uwzględnieniem opieki hospicjum perinatalnego. Studium przypadku”. Na najwyższe uznanie jurorów zasłużyła praca magisterska pt. „Statut ludzkiego embrionu i płodu w prawie polskim” Anny Bogdanowicz. Zdobywczyni I nagrody nie kryła radości i satysfakcji. Dziękowała za dostrzeżenie jej pracy i zorganizowanie konkursu. Zauważała: – To jest szansa, żeby zainteresować młodzież tak trudnym i kontrowersyjnym tematem, jakim jest ochrona życia poczętego. Przyznała, że w wielu środowiskach, niejednokrotnie na uczelniach, trzeba mieć odwagę, aby bronić swego zdania, aby mówić, że życie należy chronić od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestniczący w pracach jury prof. Franciszek Adamski, socjolog, pedagog zaznaczył: – Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się zainteresowaniem studentów w różnych ośrodkach. Tematyka także się poszerzyła. Warto podkreślić, że również na kierunkach niekoniecznie związanych wprost z problematyką humanistyczną, ale także medyczną, organizacyjną, a nawet techniczną, powstają prace zgłaszane na nasz konkurs.

Organizatorzy już zapraszają do udziału w kolejnej edycji. Szczegóły znajdują się na stronie: www.pro-life.pl/tak-dzialamy/konkurs-akademicki-2018.

2018-02-28 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

[ TEMATY ]

konkurs

BOŻENA SZTAJNER

Zwycięzcy etapów diecezjalnych XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, spotkają się dziś w Niepokalanowie, by stanąć do ostatecznych eliminacji w tegorocznej edycji. Stawka konkursowych nagród jest wysoka. Najlepsi otrzymają indeksy uprawniające do podjęcia studiów, bez egzaminów wstępnych, w 9 renomowanych uczelniach wyższych. Finaliści i ci, którzy pomogli im w przygotowaniu do Konkursu pojadą do Ziemi Świętej oraz do Rzymu.

Najlepsi będą mogli wybierać spośród 14 ciekawych kierunków studiów, takich jak: teologia, kulturoznawstwo, italianistyka z elementami chrześcijaństwa, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, pedagogika, socjologia, czy filologia polska i inne. Laureaci pierwszych miejsc wybiorą się także wraz z opiekunami na pielgrzymki do Ziemi Świętej oraz do Rzymu. Czekają na nich również atrakcyjne upominki książkowe i prenumeraty katolickich czasopism. W dwudniowym finale weźmie udział ponad 120 osób, wyłonionych na podstawie wcześniejszych eliminacji - etapu szkolnego , w którym wzięło udział prawie 30 tys. uczniów z 1450 szkół ponadgimnazjalnych w kraju oraz etapu diecezjalnego , na podstawie którego z każdej diecezji zakwalifikowano 3 osoby z najwyższymi wynikami.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Możesz przegapić Boga, jeśli zapomnisz tej rzeczy

2026-06-26 10:34

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

A co, jeśli Bóg przychodzi inaczej, niż się spodziewasz? Nie zawsze w wielkim znaku, nie zawsze w spektakularnym cudzie, ale czasem w drugim człowieku, który puka do drzwi twojego życia.

CZYTAJ DALEJ

„Dla Jezusa nie ma przegranych”

2026-06-27 17:51

ks. Łukasz Romańczuk

Wygrana drużyna z Wierzbna

Wygrana drużyna z Wierzbna

Na boiskach Oławskiego Centrum Kultury Fizycznej odbył się Turniej Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Wrocławskiej w Piłce Nożnej, organizowany przez parafię pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Wydarzenie rozpoczęła Msza święta pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego CMF.

Już na początku homilii biskup podkreślił, że sam udział w finale jest powodem do dumy: - Na pewno wiele ludzi chciałoby dzisiaj wystartować, a nie dało rady. Dlatego już na samym początku chcę Wam powiedzieć, że czujcie się wszyscy jako zwycięzcy finału turnieju liturgicznej służby ołtarza. To już jest Wasze zwycięstwo. Pierwsze, że tu jesteście. Że udało się skompletować super drużyny. Świetnie wyglądacie - zaznaczył biskup Jacek, dodając: - Czasami jest tak, że ktoś wygrywa, a ktoś przegrywa. I pamiętajcie, że jeśli ktoś poniesie porażkę, to nie jest tragedia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję