Reklama

Zdrowie

Lekarz radzi

Lekarz dla seniora

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Z jakimi problemami warto się zwrócić do geriatry?

- Pacjent w starszym wieku często jest obciążony wielochorobowo i stosuje politerapię, m.in. przyjmuje kilka leków przepisanych przez różnych specjalistów. Zadaniem geriatry jest ocena, czy można zredukować liczbę leków lub zastosować preparaty złożone, tak by uzyskać efekt terapeutyczny przy mniejszej liczbie stosowanych tabletek. W starszym wieku mamy często do czynienia z upośledzoną czynnością wątroby lub obniżoną funkcją nerek. To ma wpływ na farmakokinetykę leków, czyli na czas osiągania ich maksymalnego stężenia w organizmie i czas wydalania – w takich przypadkach modyfikacja dawki lub pory przyjmowania leku pozwala pacjentowi wygodniej funkcjonować. Objawy chorobowe w starszym wieku są inne, mniej swoiste i typowe, sygnały choroby są maskowane z innych narządów. Osoby starsze często nie sygnalizują pierwszych objawów i np. problemy brzuszne uznają za niestrawność, a coraz częstsze zapominanie kładą na karb miażdżycy, tymczasem może się u nich zaczynać proces chorobowy.

- Jak odróżnić zwykłe zapominanie od początków choroby demencyjnej?

Reklama

- Geriatra na podstawie testów i rozmowy z pacjentem jest w stanie określić, czy mamy do czynienia z naturalnym zmniejszeniem sprawności intelektualnej czy z początkiem procesu otępiennego naczyniopochodnego lub alzheimerowskiego. Spowolnienie procesu chorobowego ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie osób starszych, ich sprawność i samodzielność. Ważnym punktem oceny geriatrycznej jest także ocena ryzyka upadków, których prawdopodobieństwo wzrasta z wiekiem, a ich konsekwencją są niebezpieczne urazy i złamania. Geriatra posługuje się określonymi skalami, które pozwalają ocenić, kiedy włączyć rehabilitację, aby pacjenta usprawnić i zachować w samodzielnym funkcjonowaniu, a kiedy potrzebna jest już opieka z zewnątrz. Wtedy prosi o pomoc rodzinę lub wskazuje możliwości skorzystania z pomocy pielęgniarki środowiskowej czy opieki socjalnej z MOPS. Bardzo ważne jest ustalenie z pacjentem właściwej dla wieku diety, aby żywienie nie sprowadzało się do bułeczki z mlekiem. Konieczna jest odpowiednia podaż białka, potrzebne są cukry, tłuszcze, witaminy i przede wszystkim odpowiednia ilość płynów. W zakres całościowej opieki geriatrycznej wchodzi wiele innych zagadnień. Byłoby wspaniale, gdyby starszy pacjent trafiał do geriatry, zanim rozwinie się choroba, aby dokonać oceny jego stanu i wskazać możliwe działania profilaktyczne. Niestety, geriatrów jest wciąż za mało.

- Czym zajmuje się lekarz geriatra?

- Geriatra zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem schorzeń osób po 65. roku życia. Obecnie przybywa osób w starszym wieku – w czasach Jezusa średnia długość życia wynosiła ok. 30 lat, w XVIII wieku – ok. 50, natomiast obecnie średnia długość życia w Polsce wynosi ponad 73 lata dla mężczyzn i ponad 81 lat dla kobiet. 65 lat to umowna, ustalona w Polsce, granica wieku. Proces starzenia się organizmu zaczyna się od ok. 40. roku życia. Jest to prawidłowy proces fizjologiczny, któremu wszyscy podlegamy. Około 20% osób ma to szczęście, że w wieku powyżej 65 lat nie choruje przewlekle. U pozostałych osób starzenie się organizmu doprowadza do upośledzenia czynności różnych narządów, a w konsekwencji do procesu chorobowego. Tu właśnie jest miejsce dla geriatry, który jest specjalistą chorób wewnętrznych, przygotowanym do oceny stanu zdrowia i leczenia seniorów. Geriatra dokonuje holistycznej oceny pacjenta, uwzględniając jego stan biologiczny, psychiczny, a także sytuację społeczną. Jest to tzw. całościowa ocena geriatryczna (COG), dokonywana w oparciu o wywiad lekarski, analizę dokumentacji medycznej i dodatkowe badania. Bardzo ważnym elementem jest wywiad z rodziną.

Lek. med. Jolanta Pendrasik
Specjalista chorób wewnętrznych i geriatrii

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2020-01-14 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drażliwa choroba

Niedziela Ogólnopolska 21/2024, str. 72

[ TEMATY ]

zdrowie

Bliżej Życia z wiarą

Adobe Stock

Ciągłe bóle brzucha, wzdęcia, uczucie pełności nawet po niewielkim posiłku, zaburzony rytm wypróżnień. Jeśli masz podobne problemy, najprawdopodobniej cierpisz na zespół jelita drażliwego.

Przy przewlekłych problemach z układem pokarmowym najczęściej diagnozuje się zespół jelita drażliwego. Dotyczy on ok. 10-20% Polaków. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują także inne objawy, jak śluz w stolcu, mdłości, niepokój, uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec, a nawet depresja. Medycznie choroba jest niegroźnym zaburzeniem motoryki jelit, ale znacząco pogarsza komfort życia. I choć medycznie jej przyczyny nie są do końca poznane, mówi się o wieloczynnikowej etiologii. Co można zrobić, by wyciszyć drażliwe jelita?
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję