Reklama

Niedziela Małopolska

To, co nas łączy

W Niedzicy odbył się III Światowy Zjazd Górali, połączony z obchodami 100. rocznicy powrotu Spisza, Orawy i Śląska Cieszyńskiego do Polski.

Niedziela małopolska 27/2020, str. I

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

górale

Anna Bandura

Światowy Zjazd Górali to wydarzenie cykliczne, organizowane co 10 lat

Światowy Zjazd Górali to wydarzenie cykliczne, organizowane co 10 lat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość, zorganizowana 28 czerwca br., rozpoczęła się rozpaleniem watry przez polskich górali i abp. Marka Jędraszewskiego, który tego dnia przewodniczył Mszy św. polowej. Julian Kowalczyk, wiceprezes Związku Polskiego Spisza, na początku Eucharystii powiedział: – Cieszymy się, że jest okazja, aby wspomnieć wydarzenia i ludzi, którzy poprzez swoje czyny od 100 lat starali się, abyśmy dzisiaj żyli w wolnej, demokratycznej Polsce. Był czas walki, jest czas budowania.

Arcybiskup Jędraszewski w homilii przypomniał, że sto lat temu Europa wychodziła z silnego wstrząsu I wojny światowej. Na mocy traktatu z Trianon, Spisz i Orawa zostały przywrócone Polsce. Metropolita krakowski dziękował Bogu za to, że żyjemy w czasach, w których tożsamość narodowa rozumiana jest jako wielka wartość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowny podkreślił, że tożsamość powinniśmy przede wszystkim odkrywać w Bogu Ojcu. – Łączy nas Pan Bóg i zawsze wtedy, kiedy Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko inne zaczyna się właściwie porządkować. Jeśli w Bogu uznajemy naszego Ojca, to rozumiemy także, że wszyscy jesteśmy Jego dziećmi, a dla siebie braćmi i siostrami – powiedział metropolita krakowski.

Reklama

Arcybiskup przypomniał też dwie wyjątkowe osoby, szczególnie związane z tymi ziemiami – ks. Józefa Stanka, który za swój heroizm został wyniesiony do chwały ołtarzy oraz Sługę Bożego Janusza Esterhazego, dzielnego żołnierza Bożych spraw. – Ksiądz Józef Stanek, wasz krajan, związany z Chrystusem i świadczący o Chrystusie, udzielał kapłańskiej posługi do końca (…) oraz Janusz Esterhazy, który pomagał wszystkim, bronił Żydów, pomagał Polakom przedzierającym się na Węgry – dodał duchowny.

Na koniec zachęcił zebranych do odważnego przyjmowania chrześcijańskiej postawy. – Rozumiemy naszą historię, niekiedy trudną, jesteśmy dumni z naszej tożsamości, a przede wszystkim przekonani, że od naszej postawy dzisiaj i jutro będzie zależał los Bożych dzieci tutaj mieszkających. Los Bożych dzieci, które swoje dziecięctwo odkrywają w świętym, apostolskim i katolickim Kościele. Dzieci, które tak dobrze czują się tutaj, bo wiedzą, że to jest Polska – zakończył arcybiskup.

Po Mszy św. zgromadzeni górale podziękowali metropolicie krakowskiemu za przybycie i wręczyli podarunki, m.in. dyplom i medal Związku Polskiego Spisza.

Światowy Zjazd Górali to wydarzenie cykliczne, organizowane co 10 lat. Celem spotkań jest podjęcie wspólnych działań prowadzących w kierunku jedności górali. – Dzisiaj przede wszystkim szukamy zgody. Taki był cel osób, które o te ziemie walczyły. Zarówno ks. Józef Stanek, jak i Janusz Esterhazy, szukali porozumienia i tego, co nas łączyło. A łączą nas piękna kultura i wartości – podsumował w rozmowie z Niedzielą Julian Kowalczyk.

2020-06-30 12:26

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: Jeśli człowiek troszczy się o sławę Boga, to pochyla się też nad każdym człowiekiem

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

flickr.com/photos/archidiecezjakrakow

– Jeśli człowiek troszczy się o sławę Boga, to pochyla się też nad każdym człowiekiem – mówił abp Marek Jędraszewski odwołując się do znanej sentencji św. Ignacego Loyoli: „Ad maiorem Dei gloriam” – „Na większą chwałę samego Boga”. W bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. z okazji 400-lecie kanonizacji założyciela Towarzystwa Jezusowego i patronat jezuickiej uczelni w Krakowie – Akademii Ignatianum świętującej 90-lecie działalności Wydziału Filozoficznego, który dał początek dzisiejszej akademii.

W czasie homilii abp Jędraszewski zaznaczył, że w czasie uroczystości, jaką przeżywa Akademia Ignatianum nie można nie zauważyć tego, co dzieje się na Ukrainie, a także rzesz uchodźców, którzy docierają do Polski. Metropolita krakowski podkreślił, że sumienie i wrażliwość ludzi nauki powinny być ważnym punktem odniesienia dla innych i wskazał kilka możliwych postaw wobec aktualnej sytuacji: obojętność, ucieczka od wolności i odpowiedzialności oraz wyrzeczenie się obiektywnej moralności, uzależnionej od kontekstu.
CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie o kulturze potęgi i cywilizacji miłości

2026-06-27 11:24

[ TEMATY ]

kardynałowie

kultura potęgi

cywilizacja miłości

Vatican Media

Nadzwyczajny konsystorz zwołany przez Leona XIV

Nadzwyczajny konsystorz zwołany przez Leona XIV

W Watykanie trwa nadzwyczajny konsystorz zwołany przez Leona XIV. Druga sesja obrad, która odbyła się w piątek po południu, była poświęcona tematowi „Kultura potęgi i cywilizacja miłości”. Publikujemy syntezę prac tej sesji.

Obrady Kolegium Kardynalskiego odbywają się 26 i 27 czerwca z udziałem kardynałów z całego świata. W pierwszym dniu uczestnicy podjęli refleksję nad wyzwaniami współczesnego świata, misją ewangelizacyjną Kościoła oraz budowaniem pokoju. Prace prowadzone są metodą synodalną i obejmują modlitwę, osobistą refleksję, spotkania w małych grupach oraz sesje plenarne.
CZYTAJ DALEJ

Kościół powinien ukazywać samarytańskie oblicze - mówili kardynałowie podczas 3. sesji konsystorza

2026-06-27 15:37

[ TEMATY ]

Kościół

konsystorz

samarytańskie oblicze

Vatican Media

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

Podczas trzeciej sesji konsystorza w Watykanie w sobotę 27 czerwca kardynałowie zwrócili uwagę na podziały występujące w świecie, które uderzają najbardziej w ubogich, a młodym odbierają nadzieję. Kościół powinien ukazywać oblicze samarytańskie – wskazywali.

Przedpołudniowa sesja konsystorza nadzwyczajnego rozpoczęła się Mszą św., celebrowaną przez dziekana kolegium kardynalskiego kard. Giovanniego Battistę Re.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję