Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 45/2020, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

O. Michał Bortnik, paulin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Groźniejsza od pandemii jest nienawiść

W ramach 8. Pielgrzymki Dziennikarzy Mszę św. 31 października odprawił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Pielgrzymka organizowana jest co roku przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy wspólnie ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich. Pielgrzymi łączyli się z Jasną Górą przez transmisję w Telewizji Trwam i przez jasnogórski kanał YouTube.

Reklama

– Polacy zawsze zdawali sobie sprawę z tego, że wolność jest darem, bez którego trudno żyć i wzrastać, i człowiek powinien odpowiedzialnie wybierać – powiedział w homilii abp Depo. – Zbyt długo od czasów II wojny światowej przyuczano nas, jak znosić obrożę zniewolenia totalitarnego, którego bolesnym owocem stały się lęk i czas pogardy. A dzisiaj postmodernistyczny pluralizm, zastępując chrześcijański Dekalog pojęciem poprawności politycznej, ukazuje nam nieograniczoną wolność do czynienia bezkarnie zła. Wszystko na naszych oczach i w sumieniach zostało zakwestionowane, nie łączy nas nic stałego – ani religia, ani rozum, ani prawda, ani moralna odpowiedzialność, ani dobro wspólne, którym jest ojczyzna, Polska – podkreślił. – Dzisiaj trzeba prosić o dary Ducha Świętego dla dziennikarzy wszystkich wymiarów – prasy, radia, telewizji, internetu – o wierność prawdzie, którą jest Chrystus. O to prosimy teraz modlitwą suplikacji: o pokój, o sprawiedliwość i ustanie pandemii COVID-19, która nas niszczy, oraz tej pandemii, która jest jeszcze groźniejsza, bo jest nienawiścią społeczną – powiedział na zakończenie Eucharystii abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komunikat z Jasnej Góry

W związku z licznymi zapytaniami o sytuację Jasnej Góry pragniemy wyrazić naszą wdzięczność za wszystkie wyrazy solidarności i każdy gest pomocy wobec sanktuarium oraz klasztoru. Choć dotychczasowe demonstracje w Częstochowie przebiegały w sposób gwałtowny, to jednak nie zaburzyły naszego rytmu życia skupionego na modlitwie i posłudze sakramentalnej wobec pielgrzymów. Podejmujemy niezbędne kroki, by ochronić bezpieczeństwo osób, a także zabezpieczyć miejsca o charakterze sakralnym i kulturowo bezcennym przed wszelkimi aktami przemocy i wandalizmu. W naszych wysiłkach staramy się kierować biblijną zasadą: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” (Rz 12, 21). Osoby pragnące pomóc nam w tych trudnych chwilach usilnie prosimy o przyjęcie postawy modlitewnej, niekonfrontacyjnej i o zachowanie zasady szacunku wobec każdego, tak by nikt – także osoby agresywne – nie został w żaden sposób poszkodowany. Wszystkich prosimy o zachowanie zaleceń epidemiologicznych.

W dniach 3-11 listopada o godz. 15.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu planowana jest nowenna w intencji narodowego pojednania. W związku z limitem miejsc zapraszamy do uczestnictwa za pośrednictwem mediów.

Zachęcamy, by na temat bieżącej sytuacji na Jasnej Górze wiedzę czerpać z oficjalnych komunikatów. Jasnogórskiej Matce i Królowej Polski powierzamy wszystkich, zapraszając do duchowej jedności, szczególnie w godzinie Apelu Jasnogórskiego.

O. Michał Legan OSPPE, Rzecznik prasowy Jasnej Góry

Niedostępna

Jasnogórska krypta w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej będzie w tym w roku niedostępna dla pielgrzymów. XVII-wieczna krypta ze szczątkami i prochami ojców oraz braci paulinów, zgodnie z wieloletnią tradycją, była otwierana raz w roku, z racji uroczystości Wszystkich Świętych. – Krypta ta jest bardzo mała, jest niska, nie ma odpowiedniej wentylacji. Gdybyśmy ją otworzyli, mogłoby to spowodować zagrożenie epidemiologiczne – wyjaśnił o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. – Stoimy mocno na stanowisku, że tam, gdzie może dojść do zakażenia, staramy się tego uniknąć, by pielgrzymi mogli być bezpieczni.

2020-11-04 10:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Coraz więcej pielgrzymek pieszych i rowerowych na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka 2021

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Wraz z rozpoczęciem wakacji coraz więcej pieszych i rowerowych pielgrzymek docierać będzie na Jasną Górę. Pandemiczna odwilż sprawia, że wiele z grup, które w ubiegłym roku musiały odwołać rekolekcje w drodze, teraz ma je zaplanowane. Tylko w lipcu przybyć ma ponad 40 pielgrzymek.

Ci, którzy już przyszli nie kryją swej radości. - Chodzę od 2000r., w zeszłym nie było pieszej pielgrzymki ze względu na pandemię, była jedynie autokarowa. W tym roku nie było nas za dużo. Mam nadzieję, że w przyszłym pobijemy rekord, jeżeli będą kolejne poluzowania będzie nas o wiele więcej - powiedział pątnik z Pszczyny.
CZYTAJ DALEJ

Podano program drugiego konsystorza zwołanego przez Leona XIV

2026-06-23 08:34

[ TEMATY ]

konsystorz

Leon XIV

‑25 stopni

drugi

Vatican Media

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Jak napięcia, podziały i konflikty na świecie wpływają na życie naszych Kościołów i narodów? Jak budować pojednanie i pokój? – to dwa z wielu pytań, nad którymi będą zastanawiać się i dyskutować kardynałowie zaproszeni przez Papieża na nadzwyczajny konsystorz 26 i 27 czerwca. Kardynałów poproszono o zachowanie najwyższej dyskrecji w sprawie przebiegu obrad, aby utrzymać atmosferę braterskiego dialogu. Jedną z medytacji wygłosi kard. Grzegorz Ryś.

Będzie to drugi konsystorz zwołany przez Leona XIV, po styczniowym spotkaniu, które zgromadziło w Watykanie 170 kardynałów – zarówno elektorów, jak i nieelektorów – z całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Podczas upałów może dojść do udaru słonecznego i udaru cieplnego

2026-06-24 07:17

[ TEMATY ]

temperatura

upały

Adobe Stock

Wysokie temperatury są groźne dla naszego organizmu; może dojść do udaru słonecznego i udaru cieplnego lub wyczerpania cieplnego - ostrzega resort zdrowia. Aby temu zapobiec, należy unikać nadmiernego nasłonecznienia i wypijać odpowiednią ilość płynów, najlepiej wody.

W związku z sytuacją pogodową przypominamy informacje Ministerstwa Zdrowia na temat potencjalnych zagrożeń dla zdrowia związanych z wysokimi temperaturami. Należą do nich udar słoneczny, udar cieplny oraz wyczerpanie cieplne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję