Reklama

Niedziela Łódzka

Kolegiata w Łasku

To jeden z 15 kościołów stacyjnych, w których biskupi zaproszeni przez abp. Grzegorza Rysia ogłosili rozpoczęcie Roku Jubileuszowego na 100-lecie powstania diecezji.

Niedziela łódzka 45/2020, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

archidiecezja

kościoły stacyjne

Piotr Drzewiecki

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała 
Archanioła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kolegiacie Mszy św. przewodniczył bp Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W homilii nawiązał do przypowieści o winnicy: – Przypowieść o winnicy pokazuje Boga. Zniszczenie winnicy nie jest planem Boga. Na początku tego świętowania jubileuszu 100-lecia archidiecezji łódzkiej dostajemy pocieszenie – Kościół jest nie do pokonania. Jezus mówi, że On jest krzewem. Ale latorośl może nie wydać liści. Papież Franciszek mówił, że Bóg zachęca nas, żeby przyjąć miłość, którą podarował. Może to właśnie jest ważne ma początku świętowania. Byśmy wzięli tę miłość. Jej świadomość jest niezwykła. Jezusowi bardzo zależy na tobie. Czy my tkwimy w Jezusie? Czy jesteśmy w Nim? Czy jesteśmy tymi, którzy z otwartymi sercami karmieni jesteśmy sokiem winnym? Razem z Chrystusem zmieniła się cała sytuacja. Winnica nigdy nie będzie odrzucona i zniszczona, bo jest w niej Bóg.

Wszczepienie w Chrystusa

Reklama

W dalszej części wystąpienia nawiązał do jednego z najstarszych kościołów archidiecezji, obecnie świątyni Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła: – Tu w 1366 r. była pierwsza parafia, tu był Jezus, tu była wiara. Stoimy w miejscu, gdzie już w XVI wieku była świątynia. W Azji Mniejszej kwitły kościoły. Tam było centrum ewangeliczne świata. Dziś jest tam pustynia. Naszym zadaniem jest to, byśmy byli wszczepieni w Boga. Bóg chce, by w Jezusie Chrystusie przetrwała wiara i by przyjęto Jego słowo. Nie pomogą żadne czyny i żadne świętowania, jeśli tego nie zrobimy. Wszyscy przez chrzest św. jesteśmy wszczepieni w Chrystusa. Kościół może istnieć tylko dzięki temu, że Jezus posłał nam słowo i tworzy z nami wspólnotę komunii. To Jezusowe słowo jest cały czas podtrzymywane. Dziś jesteśmy tu, gdzie dokonuje się Eucharystia. Żyjemy w świecie ogromnych tradycji. Tu też jest niezwykła historia, ona może nas wesprzeć. Dziś na początku tego świętowania zadajmy sobie pytanie: Czy to, co robię, kim jestem może się Jezusowi podobać? .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie Mszy św. dziekan dekanatu łaskiego ks. kan. Jarosław Wojtal ogłosił Rok Jubileuszowy, zaś w kaplicy Matki Boskiej Łaskiej odśpiewano Apel Jasnogórski.

Dzieje świątyni

Obecny kościół w Łasku został wybudowany w latach 1517-1523. Wymurowano go w stylu gotyckim z fundacji abp. gnieźnieńskiego Jana Łaskiego, który 2 marca 1525 r. konsekrował go i uczynił kolegiatą.

Na początku XVIII wieku kolejny właściciel Łasku – Stanisław Wierzbowski dobudował do korpusu kolegiaty, od południowej strony, obszerną kaplicę Matki Bżej. W następnych latach, po przeciwnej stronie, od północy, rozpoczęto budowę drugiej niemal identycznej kaplicy – św. Anny.

W roku 1747 r. i 1749, podczas wielkich pożarów, kościół spłonął. Został odbudowany w stylu barokowym przez Marcina Załuskiego, Antoniego Narzymskiego i Grzegorza Zachariasiewicza. To świątynia orientowana, trójnawowa, z zamkniętym prezbiterium.

24 września 2005 r. abp Władysław Ziółek ustanowił kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła sanktuarium Matki Bożej Łaskiej, zaś 25 września 2005 r. prymas Polski kard. Józef Glemp dokonał uroczystej koronacji Matki Bożej Łaskiej z Dzieciątkiem. Korony zostały pobłogosławione 18 sierpnia 2002 r. na Błoniach Krakowskich przez Jana Pawła II podczas jego ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny.

W 2010 r. rozpoczął się kompleksowy remont kolegiaty w ramach programu „Łask – Łodź – Piotrków Trybunalski – ku demokracji, humanizmowi, wielokulturowości – stworzenie trzech centrów idei” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Do parafii przynależą także: kościół garnizonowy Świętego Ducha i św. Rafała Archanioła, kaplica w domu Sióstr Sercanek, kaplica św. Franciszka Serafickiego na cmentarzu grzebalnym oraz kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łopatkach.

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłużeni dla archidiecezji

Kard. Kazimierz Nycz wręczył medale św. Stanisława 22 osobom zaangażowanym w działania warszawskiego Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Siostra zakonna z Polski, która przeżyła trzęsienie ziemi w Wenezueli: Pamiętajcie o nas w modlitwie!

2026-06-26 09:42

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

PAP/EPA/RONALD PENA R

Od dwóch dni w Caracas przebywa s. Marzena, która dzisiaj przeżyła trzęsienie ziemi. Oto, co przekazała Salezjańskiemu Ośrodkowi Misyjnemu: „W życiu nie przeżyłam czegoś takiego. To, co teraz widzimy, to mniej więcej to, co wy widzicie w wiadomościach. Nie ma komunikacji, więc nie możemy stąd się ruszyć”.

W dzielnicy, w której położony jest dom inspektorialny salezjanek zawalił się jeden wieżowiec. Budynki sióstr czyli ich dom, szkoła, duży collage i dom dla sióstr starszych mają popękane ściany. Spadły figury Matki Bożej w kaplicy i w kościele, ale nikt z ludzi nie ucierpiał. „To nic w porównaniu z tym co stało się w Wenezueli (…). Żyjemy i to jest najważniejsze. Ale strach był całą noc, aż do piątej czyli jakby ostatnie trzęsienie. W porównaniu z tym co było wcześniej, to było już tylko drganie ziemi, choć ponoć było ok 4 czy 5 w skali Richtera”.
CZYTAJ DALEJ

Trwają przygotowania do Rowerowej Pielgrzymki z Elbląga na Jasną Górę

2026-06-26 17:12

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rowerowa pielgrzymka

diecezja elbląska

Karol Porwich/Niedziela

Od kilkunastu już lat mieszkańcy Diecezji Elbląskiej mają możliwość podążania do duchowej Stolicy Polski nie tylko w tradycyjnej pielgrzymce pieszej, ale także rowerami. Tegoroczna rowerowa pielgrzymka z Elbląga odbywać się będzie od 5 do 11 sierpnia.

na rowerze
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję