Reklama

Niedziela Lubelska

Czas serca

Katolicki Uniwersytet Lubelski został powierzony opiece Serca Jezusowego przez pierwszego rektora ks. Idziego Radziszewskiego.

Niedziela lubelska 26/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

KUL

Agnieszka Marek

Wspólnota uniwersytetu przybyła na swoje święto

Wspólnota uniwersytetu przybyła na swoje święto

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne święto rozpoczęła Eucharystia z udziałem Senatu KUL pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika. – Człowieka trzeba mierzyć miarą serca, a więc miarą sumienia i ducha otwartego ku Bogu. Prosimy o serca mądre i wrażliwe na relacje z drugim człowiekiem i ze wspólnotą, zdolne do poszukiwania prawdy i wolności; serca wdzięczne Chrystusowi za Jego zbawczą miłość i zdolne do wypełniania Bożej woli – powiedział biskup senior diecezji radomskiej. Na zakończenie Mszy św. zgromadzeni odśpiewali Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski ofiarował Sercu Zbawiciela całą społeczność akademicką, a w sposób szczególny nowo powstałe Akademickie Bractwo Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Źródło mądrości

Reklama

W drugiej części spotkania ks. prof. Mirosław Kalinowski przypomniał ideę założyciela uniwersytetu, który ustanowił Serce Jezusa patronem KUL, upatrując w Nim źródła wszelkiej mądrości. Podkreślił, że współcześnie sercem uczelni, a zarazem podstawowym motywem działalności i źródłem aksjologicznego systemu funkcjonowania, jest Najświętszy Sakrament, czyli rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa. Ksiądz rektor nakreślił sylwetkę członka wspólnoty akademickiej KUL, który powinien kochać Chrystusa i Kościół; być człowiekiem szukającym prawdy; mądrym, potrafiącym uzasadnić swoje poglądy; odważnym i angażującym się w życie społeczne i pragnącym je udoskonalać w duchu przykazania miłości i poszanowania osoby ludzkiej; dojrzałym, zdolnym do piastowania odpowiedzialnych stanowisk i rozumnej pomocy drugiemu człowiekowi. – Chcemy budować wspólnotę akademicką zakorzenioną w wartościach wyrastających z Ewangelii – zapewnił ksiądz rektor. Podkreślił też szczególny wymiar święta, które wpisuje się w jubileusz 100. rocznicy zawierzenia narodu polskiego Boskiemu Sercu Zbawiciela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nagrody i medale

Święto patronalne było okazją do wręczenia odznaczeń państwowych pracownikom KUL. Prezydenta RP Andrzej Duda pośmiertnie przyznał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w obronie niezależności Kościoła i nauki polskiej wobec systemu totalitarnego w Polsce po 1944 r. ks. prof. Antoniemu Słomkowskiemu, rektorowi KUL w latach 1944-51, a ks. prof. Czesławowi Bartnikowi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju filozofii oraz kultury chrześcijańskiej. Z rąk Adama Kwiatkowskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski odebrali profesorowie ks. Krzysztof Góźdź i Cezary Taracha. Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki Srebrny Krzyż Zasługi odebrał dr Tomasz Sieniow, a Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali profesorowie: Magdalena Charzyńska-Wójcik, Jolanta Klimek-Grądzka, ks. Mirosław Sitarz oraz Dariusz Skórczewski. Leszek Mądzik został uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej.

W dniu 11 czerwca zostały także wręczone Nagrody im. hr. Anieli Potulickiej. Adam Zadroga, prezes Fundacji Potulickiej, przypomniał, że hrabina dbała o poziom edukacji i badań naukowych, promowała inicjatywy urzeczywistniające ideę chrześcijańskiego humanizmu i zwracała uwagę, by ekonomia szła w parze z celami społecznymi. Laureatami nagrody jej imienia zostali ks. prof. Adam Rybicki za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu chrześcijańskiego humanizmu oraz Monika i Andrzej Demczukowie, właściciele sieci restauracji „Plackarnia”, w kategorii działalności społecznej.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju - dr hab. Beata Piskorska

[ TEMATY ]

KUL

kul.pl

dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL na Prorektora ds. studentów, doktorantów i rozwoju

dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL na Prorektora ds. studentów, doktorantów i rozwoju

Rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, piętnastego listopada br. powołał panią dr hab. Beatę Piskorską, prof. KUL na stanowisko prorektora ds. studentów, doktorantów i rozwoju.

Prorektor Piskorska zastąpiła w kolegium rektorskim KUL profesora Krzysztof Nareckiego, który sprawował funkcję prorektora ds. studentów i doktorantów. Dziękując dotychczasowemu i powołując nową prorektor, ks. prof. Mirosław Kalinowski zaznaczył, że nowe okoliczności i nowe wyzwania, których aktualnie doświadcza uniwersytet, zmuszają do poszerzenia zadań i kompetencji prorektora ds. studentów i doktorantów o merytorycznie związane z nimi kwestie rozwoju, co w szczególności oznacza kontakt ze środowiskiem społecznym i sprawy bezpieczeństwa. - Nowe wyzwania domagają się angażowania nowych osób. Stąd wybór nowej pani prorektor - podkreślał rektor KUL.
CZYTAJ DALEJ

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-26 17:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymowanie

archidiecezja częstochowska

Mazur/episkopat.pl

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jasna Góra to wyjątkowe miejsce na religijnej mapie Polski, Europy, a nawet całego świata, którego historia związana jest z obecnością Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na przestrzeni wieków, pośród setek milionów osób, do Maryi w Jasnogórskim Sanktuarium pielgrzymowali ludzie wszystkich stanów i zawodów: królowie i ich poddani, bogaci i biedni, młodzi i starzy, dzieci i rodzice, kardynałowie i biskupi, księża i zakonnicy, a w naszych czasach papieże i prezydenci państw – pisze Arcybiskup Metropolita Częstochowski w swym słowie do diecezjan.

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś: Dobry Samarytanin jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata

2026-06-26 16:11

[ TEMATY ]

Watykan

samarytanin

Kard. Grzegorz Ryś

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną przed rozpoczęciem obrad konsystorza nadzwyczajnego. Przemówienie otworzyło dwudniowe zgromadzenie kardynałów z udziałem papieża, poświęcone refleksji nad ewangelizacją, misją Kościoła w świecie, synodalnością oraz nowymi wyzwaniami stojącymi przed Kościołem.

W jakim świecie jesteśmy wezwani do głoszenia Ewangelii?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję