Reklama

Niedziela Lubelska

Pod opieką Maryi

W „polskim Nazarecie”, jak nazywane jest sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzu Dolnym, odbyły się jubileuszowe uroczystości.

Niedziela lubelska 37/2021, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Agnieszka Marek

Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz

Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ostatnią niedzielę sierpnia w kazimierskiej farze zgromadzili się czciciele Matki Bożej, aby świętować jubileusz 35-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza połączyła w modlitwie Franciszkanów Reformatów, którzy sprawują pieczę nad sanktuarium, mieszkańców nadwiślańskiego miasteczka, a także uczestników 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, którzy włączyli się w przygotowanie liturgii. Parafian i gości powitał proboszcz ks. Tomasz Lewniewski, a gwardian o. Bernard Potępa przypomniał dzień koronacji, której 31 sierpnia 1986 r. dokonał kard. Franciszek Macharski za zgodą św. Jana Pawła II.

Trzy wzorce

W homilii kard. Stanisław Dziwisz przestawił trzy wzory do naśladowania. Pierwszym jest Maryja, która została wybrana przez Boga do realizacji zbawczego planu i swoim „fiat” wyraziła bezwarunkową gotowość do wypełnienia Bożej misji. – Scena Zwiastowania przedstawiona na cudownym obrazie budzi uczucie wdzięczności wobec Maryi, która opiekowała się Jezusem, kiedy był dzieckiem, ale także stała pod krzyżem i tam, wykonując testament Syna, stała się Matką Kościoła. Od Niej powinniśmy uczyć się wypełniania woli Bożej w konkretnych okolicznościach życia – powiedział kardynał. Jako drugi wzór wskazał św. Jana Pawła II, którego nauczanie inspiruje miliony chrześcijan na całym świecie. – Ojciec Święty całe życie oddał pod opiekę Maryi. Z kazimierskim sanktuarium wiąże go wizyta, gdy był biskupem krakowskim, ale też szczególna troska o rodzinę. Przed tym obrazem wiele osób modli się o dar poczęcia, szczęśliwe rozwiązanie i opiekę dla swojej rodziny, zaś św. Jan Paweł II szczególnie cenił sobie tytuł Papieża Rodziny. Przez wszystkie lata pontyfikatu wzywał do troski o rodzinę, o życie człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci – powiedział kard. Dziwisz. Trzeci wzór, który przybliżył, to kard. Stefan Wyszyński. – Prymas Tysiąclecia walczył z komunistycznym reżimem i wspólnie z Janem Pawłem II przeprowadził naszą Ojczyznę i Kościół w Polsce przez ten trudny czas. On także zawierzył swoje życie Maryi – podkreślił.

Czas ufności

Na zakończenie Eucharystii o. Bernard Potępa podziękował wszystkim za udział w uroczystościach. Następnie głos zabrał prowincjał o. Jacek Koman, który podkreślił, że rocznica koronacji wpisuje się w jubileusz 400-lecia obecności w Polsce Franciszkanów Prowincji Matki Bożej Anielskiej. – Błagajmy Matkę Najświętszą, by w trudnych czasach wyprosiła nam Ducha Świętego, który nauczy nas przyjmować Bożą wolę – powiedział. Następnie w uroczystej procesji kopia cudownego obrazu Matki Bożej została przeniesiona do sanktuarium. Tam kard. Stanisław Dziwisz dokonał aktu zawierzenia Maryi oraz przekazał ojcom franciszkanom relikwie krwi św. Jana Pawła II. Będzie to widzialny znak obecności papieża Polaka i zachęta do zawierzenia życia Matce Zwiastowania. Dopełnieniem świętowania był koncert Ze św. Józefem przez wieki, przygotowany przez Teatr Grot z okazji Roku św. Józefa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-09-07 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Perłowe jubileusze kapłańskie w Świdnicy

Niedziela świdnicka 24/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

kapłaństwo

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Bp Ignacy Dec podczas homilii

Bp Ignacy Dec podczas homilii
O Kościele mówi się dzisiaj w wielu środowiskach takim tonem, jakby był rakiem naszej cywilizacji, główną przeszkodą do osiągnięcia harmonii społecznej. Zaś o jego historii kształtowane są tak niesprawiedliwe stereotypy, że można by sądzić, iż Kościół jest jakąś organizacją przestępczą – mówił w homilii biskup świdnicki Ignacy Dec podczas perłowego jubileuszu kapłaństwa księży z diecezji świdnickiej.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Trwają przygotowania do Rowerowej Pielgrzymki z Elbląga na Jasną Górę

2026-06-26 17:12

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rowerowa pielgrzymka

diecezja elbląska

Karol Porwich/Niedziela

Od kilkunastu już lat mieszkańcy Diecezji Elbląskiej mają możliwość podążania do duchowej Stolicy Polski nie tylko w tradycyjnej pielgrzymce pieszej, ale także rowerami. Tegoroczna rowerowa pielgrzymka z Elbląga odbywać się będzie od 5 do 11 sierpnia.

na rowerze
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję