Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Górnicy przed „Barbórką”

„Stać na straży moralnie zdrowej rodziny” – postulował bp Paweł Stobrawa z Opola, który przewodniczył na Jasnej Górze Mszy św. podczas 31. Pielgrzymki Górników.

Biskup Stobrawa podziękował w homilii wszystkim pracownikom przemysłu wydobywczego za ich ciężką pracę, za dostarczanie surowców potrzebnych w codziennym egzystowaniu. Wyraził też troskę branży górniczej o miejsca pracy oraz zapewnił o modlitwie za bezrobotnych. Zachęcał, by górnicy mimo niepokojów towarzyszących ich pracy „inwestowali w swoje życie duchowe”, by opierali się na wierze. Apelował, by „stali na straży moralnie zdrowej rodziny”. Podkreślił, że dziś bardzo potrzeba rodzin „wielkich miłością i silnych Bogiem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Górnicy wyrażali swoje obawy związane z zamykaniem kopalń i zakładów. Pielgrzymka była podziękowaniem za całoroczną pracę oraz modlitwą o bezpieczeństwo w kopalniach i za tych, którzy odeszli już na „wieczną szychtę”.

Ks. Dolindo Ruotolo „zagrał” na Jasnej Górze

Reklama

był Zakochany w Matce Bożej i Jej był także bliski – mówił o ks. Dolindo Ruotolo znawca jego duchowości ks. Robert Skrzypczak, inicjator „Wieczoru z ks. Dolindo na Jasnej Górze”. W 51. rocznicę śmierci tego włoskiego kapłana, znanego z zawierzenia: „Jezu, Ty się tym zajmij”, zanoszona była modlitwa o jego beatyfikację. Zabrzmiała muzyka skomponowana przez ks. Dolindo, po raz pierwszy od jego czasów wykonane zostały jego kantaty. – To wydarzenie nie tylko duchowe, ale i historyczne – zauważyli organizatorzy wieczoru.

Odnosząc się do wielkiej popularności tego włoskiego kapłana w naszym kraju, ks. Skrzypczak zauważył, że dla zabieganego zlaicyzowanego człowieka, ks. Dolindo jest jak „aparat tlenowy” wiary, która nie jest cepeliowską tradycją, ale postawą życiową dającą duchową siłę.

Jubileusz jasnogórskiej szkoły muzycznej

10-lecie swego istnienia świętowała jasnogórska szkoła muzyczna. Na tę uroczystość okolicznościowy list wystosował prezydent RP Andrzej Duda. Przypomniał, że „z kontemplacji jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej inspirację czerpali tacy twórcy jak Feliks Nowowiejski, Wojciech Kilar czy Henryk Mikołaj Górecki”. „Cieszę się, że te wspaniałe tradycje są dzisiaj kontynuowane przez uczniów Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Częstochowie. Życzę całej społeczności szkoły wielu sukcesów, radości z dzielenia się pięknem muzyki i wytrwałości w rozwijaniu talentów” – napisał Andrzej Duda.

Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. powstała w 2011 r. i nawiązuje do tradycji muzycznych i edukacyjnych Kapeli Jasnogórskiej założonej przez paulinów w XVI wieku.

Reklama

– To dziękczynienie Bogu za każdego, kto swoją pracą sprawia, że to dzieło się rozwija – powiedział podczas Mszy św. kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak. W koncercie galowym wykonanym przez uczniów zabrzmiała muzyka ze zbiorów jasnogórskich – Completorium o. Eryka Briknera, paulina tworzącego w XVIII wieku.

Od tego roku szkolnego rozpoczęła swoją działalność Jasnogórska Szkoła Muzyczna II stopnia.

Jasnogórski flesz

Jasnogórska wieża została podświetlona na czerwono w ramach ogólnoświatowej kampanii RedWeek, organizowanej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jej celem jest pogłębienie świadomości, że chrześcijanie są prześladowani za wiarę. Czerwone światło symbolizuje krew męczenników.

Msze św. roratnie będą odprawiane o godz. 6 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej (w dni powszednie).

• 4 grudnia – pierwszosobotnie zawierzenie inicjowane przez Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski; pielgrzymka stanu dziewic, wdów i wdowców, pustelnic i pustelników; początek Adwentowych Wieczorów Organowych (godz. 17).

• 5 grudnia – modlitwa przed Dniem Pomocy Kościołowi na Wschodzie; pielgrzymka Romów.

2021-11-22 20:57

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U stóp Jasnogórskiej Matki

Coroczne pielgrzymowanie wpisało się już w tradycję uczelni. Od 7 lat studenci i pracownicy WSKSiM podążają do sanktuarium, by promować życie ludzkie i bronić go. Tym razem również nie zawiedli. Wszyscy przybyli z wieloma intencjami. Wznoszono modlitwy o dar zdrowia, zgodę w rodzinie czy wstawiennictwo u Matki Bożej w napisaniu prac licencjackich lub magisterskich. Wielu, jak np. Dominika, studentka III roku dziennikarstwa, w tym gronie pielgrzymowała już po raz kolejny. „W związku z tym, że działam także w Ruchu Obrony Życia, przyjechałam, ażeby zawierzyć dzieci nienarodzone Matce Bożej. Chciałam również podziękować za zdaną sesję, powierzyć obronę mojego licencjatu oraz rozeznanie mojej przyszłej drogi życiowej” - powiedziała.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję