Reklama

Niedziela Legnicka

Legnickie jubileusze

W gmachu Kurii Biskupiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, ks. Roberta Kristmana wikariusza generalnego i ks. Roberta Serafina dyrektora diecezjalnej Caritas.

Niedziela legnicka 13/2022, str. I

[ TEMATY ]

Konferencja prasowa

Ks. Waldemar Wesołowski

Najbliższe wydarzenia w diecezji zostały zapowiedziane podczas konferencji prasowej

Najbliższe wydarzenia w diecezji zostały zapowiedziane podczas konferencji prasowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na konferencji 16 marca poinformowano dziennikarzy o dotychczasowej pomocy, która płynie z diecezji legnickiej na Ukrainę oraz dla uchodźców przebywających w Polsce (piszemy o tym w dalszej części numeru), a także o jubileuszach, które nasza diecezja obchodzi w tym roku. Jest to 30. rocznica powstania diecezji oraz 25. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Legnicy i koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa.

Kontekst jubileuszy

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podkreślił, że te jubileusze, które są przed nami obchodzone, będą również w klimacie tego, co dzieje się na Ukrainie i w Polsce. Te wydarzenia mocno wpływają na sposób świętowania. Biskup podkreślił, że jubileusz powstania diecezji uświadamia nam, jak bardzo potrzebna jest wspólnota, nie tylko wspólnota w sensie społeczeństwa, ale i wspólnota wiary. Zauważył, że jako wspólnota Kościoła zdajemy egzamin z naszej wrażliwości i ofiarności. Świadczą o tym m.in. dane przytoczone przez ks. Roberta Serafina. Przed nami jednak perspektywa pomocy długofalowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wydarzenia

Reklama

Jeśli chodzi o samo świętowanie, to obchody rozpoczęły się już w lutym, od wspólnej dziękczynnej modlitwy z gronem osób życia konsekrowanego, a trwać będą do grudnia – podkreślił wikariusz generalny ks. Robert Kristman. Będzie to szereg wydarzeń, spotkań modlitewnych rozciągniętych na cały rok. Najważniejsze momenty to: 25 marca – czyli data utworzenia diecezji, kiedy to odbędzie się diecezjalne dziękczynienie w legnickiej katedrze, dzień później 26 marca, dziękczynna modlitwa w gronie katechetów, podczas wielkopostnego dnia skupienia, a zarazem IV Sympozjum Katechetycznego, w którym zapowiedzieli swój udział Marzena Machałek sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, prof. Anna Zelma z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie oraz ks. dr hab. Andrzej Kielian z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie stało się też okazją do wręczenia pamiątkowych odznaczeń dla przedstawicieli katechetów i ogłoszenia nowej Diecezjalnej Rady Katechetycznej na czas kadencji 2022-25.

2 czerwca dziękczynienie za wizytę Jana Pawła II odbędzie się w kościele św. Wojciecha w Legnicy. Rocznica koronacji ikony Matki Bożej świętowana będzie w Krzeszowie 5 czerwca. Główne uroczystości z udziałem zaproszonych gości przewidziane są na 29 czerwca w legnickiej katedrze, w dniu patronalnym Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Plan obchodów znajduje się także na stronie internetowej diecezji, w specjalnie utworzonej zakładce poświęconej jubileuszom (www.diecezja.legnica.pl/jubileusz). Zaprezentowane zostało także oficjalne logo jubileuszu 30. lecia diecezji.

2022-03-22 13:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja bp Marka Mendyka: - Program jest zawsze jeden

[ TEMATY ]

ingres

bp Marek Mendyk

Konferencja prasowa

Marek Zygmunt

Od lewej ks. D. Ostrowski, bp M. Mendyk, ks. S. Chomiak, ks. K. Ora podczas konferencji prasowej

Od lewej ks. D. Ostrowski, bp M. Mendyk, ks. S. Chomiak, ks. K. Ora podczas konferencji prasowej

Powróćmy jeszcze na chwilę do wydarzeń związanych z ingresem bp. Marka Mendyka.

W przeddzień tego wydarzenia w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej miała miejsce konferencja prasowa, podczas której biskup świdnicki przedstawił swój program działania na czas kierowania diecezją. Bp Mendyk podkreślił: - Dla nas program jest zawsze jeden. Jest nim Ewangelia, głoszenie słowa Bożego, nastawanie w porę i nie w porę. To słowo jest zawsze żywe i skuteczne. I tak jak przemawiało do słuchaczy przed wiekami, tak samo i dzisiaj przemawia, budzi i przywraca nadzieję, oddala niepokój. Przez to jest ono ciągle żywe i aktualne. Moim zadaniem jest budzenie wiary i nastawanie w porę i nie w porę wobec tych, którzy tworzą wspólnotę Kościoła, ale i tych, którzy z różnych powodów się oddalili od tej wspólnoty. To jest program ogólny, ale towarzyszą mu także konkretne działania w trzech obszarach: rodzina, młodzież, troska o powołania - mówił biskup ordynariusz.
CZYTAJ DALEJ

Ile byśmy nie zgrzeszyli, Bóg wciąż nas kocha

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 8, 1-4. <- KLIKNIJ

Piątek, 26 czerwca. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera.
CZYTAJ DALEJ

100 lat temu urodził się prof. Jérôme Lejeune. Gorliwy obrońca życia

2026-06-26 12:00

[ TEMATY ]

100. rocznica urodzin

prof. Jérôme Lejeune

Vatican Media

Są rocznice, które świat chce celowo przemilczeć lub zapomnieć. Taką rocznicą jest niewątpliwie setna rocznica urodzin czcigodnego Sługi Bożego Jérôme Lejeune, francuskiego lekarza, genetyka, który odkrył, że dzieci z zespołem Downa mają dodatkowy chromosom w 21. parze chromosomów (stąd określenie tego zespołu jako „trisomia 21”).

Po tym wstępnym odkryciu zidentyfikował inne zaburzenia chromosomowe zyskując dużą sławę w środowisku naukowym. Jednak w tym właśnie środowisku, był często źle postrzegany – jego „grzech” polegał na tym, że był praktykującym katolikiem, udowadniał, że nauka nie jest sprzeczna z wiarą oraz sprzeciwiał się aborcji eugenicznej. W 1969 r., kiedy otrzymał nagrodę Allen Memorial w San Francisco, wygłosił przemówienie, w którym oficjalnie wezwał swoich kolegów do odrzucenia eugeniki i do obrony życia. Od tego przemówienia był izolowany przez międzynarodową społeczność naukową. W latach 80. XX wieku ograniczono finansowanie jego badań, a jego współpracownicy zostali zwolnieni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję