Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dzień Dobra

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego świętowaliśmy, po raz pierwszy na taką skalę, ogrom dobra, które codziennie dzieje się za sprawą wolontariuszy Caritas.

Niedziela sosnowiecka 19/2022, str. III

[ TEMATY ]

Caritas

Dzień Dobra

Piotr Lorenc/Niedziela

Słodki poczęstunek

Słodki poczęstunek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto patronalne jest nie tylko okazją do przypominania o konieczności niesienia miłości, ale także okazją do podziękowań i radości z wzajemnej obecności – powiedział ks. Łukasz Gładki, zastępca dyrektora sosnowieckiej Caritas. Nasza Caritas przygotowała w wielu parafiach diecezji Dzień Dobra. W bazylice katedralnej w Sosnowcu przez cały dzień kwestowali wolontariusze ze szkolnych kół Caritas. W przygotowanych straganach młodzi wolontariusze częstowali gości ciastem i zbierali ofiary na rzecz Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu, prowadzonego przez diecezjalną Caritas. O 16.00 sprawowana była Msza św., a po niej w Domu katolickim odbył się koncert, podczas którego wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Olkusza, młodzież z IV LO im. Stanisława Staszica z Sosnowca i dzieci z Charkowa. Koncertu wysłuchali m.in. bp Grzegorz Kaszak i dyrektor naszej Caritas ks. Tomasz Folga.

Reklama

Młodzi ludzie z Charkowa przybyli do Dąbrowy Górniczej, a raczej zostali ewakuowani, 3 marca. Są to niewidomi uczniowie z ośrodka, który w Charkowie już nie istnieje. Został zbombardowany. Uczniowie z Charkowa znaleźli schronienie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej. Uczą się języka i starają normalnie żyć. I choć przebywają w Polsce niecałe dwa miesiące, założyli już chór pod nazwą Nieznane głosy. I to właśnie ta młodzież dała godzinny koncert, podczas którego zaprezentowała ludowe pieśni ukraińskie, kompozycje współczesne oraz pieśni religijne, m.in. „Ave Maria”. Koncert zakończyli odśpiewaniem polskiego hymnu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ponadto Dzień Dobra był obchodzony w Moxy Hotel Katowice Airport w Pyrzowicach, gdzie odbyło się śniadanie wielkanocne dla gości z Ukrainy. To wspólne przedsięwzięcie Caritas oraz Polskiego Holdingu Hotelowego. W parafii św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej odbył się występ scholi Antolka. A wolontariusze po każdej Mszy św. obdarowywali wiernych pysznymi babeczkami. Podobna akcja została przygotowana przez wolontariuszy z Zespołu Caritas działającego w parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Przygotowali oni i rozdali setki pysznych babeczek z niespodzianką w środku. 22 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Sosnowcu uczniowie obchodzili szkolny Dzień Dobra. Zorganizowany został konkurs plastyczny na plakat promujący Dzień Dobra. A wolontariusze przygotowali babeczki i rogaliki i obdarowali nimi wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. „Dzieci – dzieciom” – pod takim hasłem odbył się 22 kwietnia w przedszkolu Radosna Wyspa Dzień Dobra. Przedszkolaki przekazały podopiecznym z Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu piękne, własnoręcznie robione witraże – rybki oraz „pudełko szczęścia” z zabawkami i słodyczami. Natomiast 22 kwietnia w MOK w Sławkowie Zespół Caritas przygotował koncert zespołu Old Bobroży, a po nim można było zobaczyć film „Nędzarz i Madame”. Zaś 24 kwietnia po każdej Mszy św. odbywał się na terenie przykościelnym kiermasz spożywczo-książkowy.

Dodajmy, że wszystkie uzyskane datki w poszczególnych parafiach zostaną przeznaczone na funkcjonowanie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor katowickiej Caritas: próbujemy się dostosować do rzeczywistości

[ TEMATY ]

Caritas

youtube.com

O tym, że Caritas Archidiecezji Katowickiej mimo pandemii działa i o tym, że próbuje dostosować się do obecnej rzeczywistości mówił na antenie diecezjalnego Radia eM ks. Łukasz Stawarz, dyrektor katolickiej Caritas. W Niedzielę Miłosierdzia Caritas tradycyjnie obchodzi swoje święto.

Ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej w diecezjalnym Radiu eM mówił, że celebrowanie tegorocznego Święta Caritas wygląda inaczej niż zwykle. - Mamy poczucie wspólnoty, ponieważ wszyscy pracujemy. Caritas funkcjonuje, pracują placówki na terenie całej archidiecezji. Próbujemy się dostosować do tej rzeczywistości, która jest aktualnie - wyjaśniał w dniu Święta Caritas.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Diecezjalny Dzień Wspólnoty Diecezji Toruńskiej

2026-06-27 19:18

[ TEMATY ]

Toruń

Agata Pawluk

- Kto żyje Eucharystią, niesie Chrystusa innym. Uczeń Eucharystii staje się misjonarzem - mówił bp Arkadiusz Okroj podczas dzisiejszego Diecezjalnego Dzień Wspólnoty, który zorganizowany został w ramach Roku Eucharystii.

Spotkanie to zgromadziło ludzi z całej naszej diecezji, których pragnieniem serca było stworzyć wspólnotę, uwielbiać Pana Jezusa i spędzić miło czas na słuchaniu, rozmowach i dzieleniu się dobrem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję