Reklama

Niedziela Przemyska

W blasku prawdy

Chcemy świata wolnego od wojen, nienawiści i cierpienia. Żeby tak się stało, ludzie muszą żyć w prawdzie – powiedział do młodzieży abp Adam Szal.

Niedziela przemyska 44/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Kl. Gabriel Patrylak

Zapalenie świecy symbolizuje, że formacja w parafii odbywa się z błogosławieństwem pasterza

Zapalenie świecy symbolizuje, że formacja w parafii odbywa się z błogosławieństwem pasterza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kolejną rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową młodzież archidiecezji przemyskiej zgromadziła się w katedrze, by podziękować Bogu za dar papieża Polaka, a także uroczyście rozpocząć nowy rok formacyjny w swoich wspólnotach. To nie tylko okazja, żeby uczcić kolejną rocznicę wyboru św. Jana Pawła II, ale także dobra sposobność, by podzielić się swoją wiarą i pokazać innym, jak wiele daje wspólnota. W tym kluczu odbyło się zawiązanie wspólnoty w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Godzina świadectw

Na uroczystość przybyły delegacje ze szkół imienia św. Jana Pawła II. Godzina świadectw pokazała, jak wiele młodym ludziom dają wakacyjne rekolekcje organizowane przez młodzieżowe ruchy naszej archidiecezji. Wspólnota, radość, wiara, modlitwa i spotkanie z Bogiem – to wszystko pomogło dobrze przeżyć wakacje, a także zmienić swoje patrzenie na świat. Podsumowaniem czasu świadectw był archiwalny film, który ukazał wizytę św. Jana Pawła II w 1991 r. Następnie cała wspólnota procesyjnie przeszła do archikatedry przemyskiej. Młodzież szła za krzyżem Spotkań Młodych Archidiecezji Przemyskiej, aby następnie uczestniczyć w Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Blask prawdy

Reklama

W homilii abp Szal zwrócił uwagę na hasło XXII Dnia Papieskiego: „Blask prawdy”. – Szukamy prawdy. To dążenie towarzyszy człowiekowi na wielu odcinkach jego życia – zauważył arcybiskup przemyski. Kaznodzieja zawrócił także uwagę, że każdy człowiek ma obowiązek odkrywania prawdy. – Dziś, kiedy patrzymy na św. Jana Pawła II, który był zafascynowany prawdą, pytamy go, co mamy czynić, aby żyć w prawdzie? Nasz wielki rodak mówił, że jeżeli istnieje prawo do poszukiwania prawdy, to mamy też poważny obowiązek, aby poznawać prawdę, zachować ją w swoim sercu i o niej świadczyć. Bo prawda to konieczny pokarm dla umysłu – podkreślił.

Metropolita przemyski wskazał na zadania młodych ludzi, które wynikają z istnienia prawdy obiektywnej. – Naszym zadaniem jest poznawać prawdę i jej szukać. Nie zadowalać się błyskotkami, ale szukać prawdy autentycznej, która jest zapisana także w słowie Bożym, podczas nauczania Kościoła i w czasie katechezy – powiedział. I dodał: – Prawdę zdobywamy również w grupach formacyjnych, czy też po prostu przez czytanie słowa Bożego, w którym szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Chcemy przecież świata wolnego od wojen, nienawiści, cierpienia. Żeby tak się stało ludzie muszą żyć w prawdzie. Nie mogą żyć w zakłamaniu. Święty Jana Paweł II był rozkochany w prawdzie Chrystusa. Uważał, że w poszukiwaniu prawdy nie można iść na łatwiznę i trzeba od siebie wymagać. Mówił, że blask prawdy istnieje w otaczającym nas świecie – przytoczył słowa papieża Polaka.

Blask wiary

Reklama

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele dekanatów podeszli do księdza arcybiskupa ze świecami, aby od jego świecy zapalić swoje. To symbol, który ma pokazywać, że cała formacja, która odbywa się w parafii, odbywa się z błogosławieństwem pasterza. To też zadanie, aby płomień wiary, formacji, modlitwy i pracy płonął przez cały rok. Świadectwo wiary młodych ludzi, którzy formują się we wspólnotach młodzieżowych, ma także zapalać ich rówieśników, do wiary i spalania się dla innych, i w ten sposób pokazać, jak blask prawdy świeci w ich codziennym życiu.

Dzień Papieski

W archidiecezji przemyskiej ponad 140 uczniów i studentów korzysta ze stypendiów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, żywego pomnika św. Jana Pawła II. Wśród nich jest Dominik Tudrym, pochodzący z Rudy Łańcuckiej student Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. – Dzięki wsparciu finansowemu mogłem kupić sprzęt czy odzież, które pomogły mi podczas trenowania, a także pozwoliły dokształcać się, aby uzyskać jak najlepsze wyniki w nauce – mówi. – Stypendium pozwala mi ciągle się rozwijać i zdobywać nowe uprawnienia. Ostatnio uzyskałem kwalifikacje ratownika wodnego oraz prawo jazdy. Bycie stypendystą Fundacji daje mi ogromną motywację do rozwoju osobistego, ale, co najważniejsze, duchowego. Dzięki obozom wakacyjnym spotykam się z młodymi ludźmi podobnymi do mnie, chętnymi do działania i dawania świadectwa wiary. Fundacja jest żywym pomnikiem św. Jana Pawła II, czuję się cegiełką w tym pomniku – podkreśla stypendysta Fundacji .

Dzieło papieża Polaka wciąż trwa. Fundacja wychowuje młodych stypendystów w duchu nauczania św. Jana Pawła II i prowadzi ich drogami świętego papieża.

2022-10-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Papieski na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

Dzień Papieski

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Katecheza z Janem Pawłem II, otwarcie wystawy amatorskich zdjęć pielgrzymów, dziecięce przedstawienia i literackie prezentacje, koncert „Tradycja i polskość” - m.in. takie wydarzenia złożą się na obchody Dnia Papieskiego na Jasnej Górze

Wspomnienie rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły i liturgiczne wspomnienie największego z jasnogórskich pielgrzymów to dla Sanktuarium przede wszystkim okazja do modlitwy dziękczynnej, ale i do szukania, zwłaszcza wraz z młodymi, aktualności nauczania Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję