Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ofiarność i służba

Pielgrzymowanie do polskiego La Salette, daje nam okazję, aby podziękować wam za waszą gotowość, za determinację, za służbę – mówił bp Jan Wątroba do strażaków, którzy 28 maja br. pielgrzymowali do Dębowca.

Niedziela rzeszowska 26/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Dębowiec

Natalia Janowiec

Plac sanktuaryjny w Dębowcu podczas pielgrzymki strażaków

Plac sanktuaryjny w Dębowcu podczas pielgrzymki strażaków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka w Rzeszowie rozpoczęły się w tym roku 18 maja Mszą św. w rzeszowskiej farze pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. Uczestniczył w niej także kapelan krajowy strażaków ks. st. bryg. dr Jan Krynicki oraz kapelani służb mundurowych i kapelani Państwowej Straży Pożarnej. Główne uroczystości odbyły się na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie. Rozpoczęto je złożeniem meldunku i przeglądem pododdziałów. Meldunek przyjął zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. dr inż. Adam Konieczny. Uroczystość była okazją do uhonorowania medalami, odznaczeniami i awansami na wyższe stopnie służbowe. Wyróżnionych zostało 125 podkarpackich strażaków.

Słowa wdzięczności zostały także skierowane do pracowników cywilnych komend, emerytowanych strażaków oraz przedstawicieli służb i instytucji za pomoc i życzliwość kierowaną pod adresem podkarpackich strażaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe i kompanie honorowe Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Gaci.

Reklama

Apel swoją obecnością uświetnili także: parlamentarzyści ziemi podkarpackiej na czele z posłem do Sejmu RP Zbigniewem Chmielowcem, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, przedstawiciele władz samorządowych, komendanci i dowódcy służb mundurowych, emerytowani komendanci wojewódzcy PSP, księża kapelani straży pożarnej i służb mundurowych oraz przedstawiciele instytucji na co dzień współpracujących ze strażakami.

Kolejnym akcentem strażackiego świętowania była VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę 27 maja, w której wzięli udział strażacy z Podkarpacia. Organizowana co pięć lat pielgrzymka rozpoczęła się od złożenia meldunku i przeglądu pododdziałów na pl. Biegańskiego. Po przejściu na Błonia Jasnogórskie zgromadzeni wzięli udział we Mszy św. w intencji strażaków. Eucharystii przewodniczył bp Dariusz Zalewski z Ełku, a homilię wygłosił bp. Romuald Kamiński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Strażaków. W pielgrzymce uczestniczyło 500 pocztów sztandarowych oraz kilkanaście orkiestr strażackich.

28 maja odbyła się VI Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków Diecezji Rzeszowskiej do sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Uczestniczyli w niej m.in. kapelan krajowy strażaków ks. st. bryg. dr Jan Krynicki i kapelani powiatowych i gminnych straży pożarnych. Uroczystość uświetniła Orkiestra OSP z Gaci.

Ostatnim akcentem strażackiego świętowania była III Rowerowa Pielgrzymka Strażaków Województwa Podkarpackiego 2 czerwca. Rozpoczęła się ona Mszą św. w kościele Matki Bożej Pocieszenia, której przewodniczył ks. Paweł Samborski, proboszcz parafii i wojewódzki kapelan strażaków. Pielgrzymi w ciągu trzech dni przejechali ponad 400 km i odwiedzili kilka sanktuariów na Podkarpaciu. Pielgrzymka to nie tylko wysiłek fizyczny, ale także formacja duchowa. W tym roku miała ona również wymiar dziękczynienia za pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Rzeszowa.

2023-06-20 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust w Dębowcu

Niedziela rzeszowska 42/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

Dębowiec

Gabriela Dąbrowska

Głównej uroczystości odpustowej przewodniczył abp Kryspin Dubiel, nuncjusz apostolski w Angoli

Głównej uroczystości odpustowej przewodniczył abp Kryspin Dubiel, nuncjusz apostolski w Angoli

Zakończyły się wrześniowe nabożeństwa ku czci Matki Bożej z La Salette. Jej orędzie i saletyński charyzmat pojednania to „Poemat Bożego Miłosierdzia”.

Tak nazwał postawę nawróconego serca abp Kryspin Dubiel, nuncjusz apostolski w Angoli, który 21 września br. przewodniczył odpustowej Sumie w Dębowcu. Przypomniał, że głos Płaczącej Matki, gdy przemówiła do Maksymina i Melanii, „był czuły i brzmiał jak muzyka”. Piękna Pani na górze La Salette ukazała mękę swego Syna i Jego Miłość, a wzywając lud Boży do nawrócenia, pierwsza wypowiedziała ów „Poemat Bożego Miłosierdzia”.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję