Reklama

Wiadomości

Bezpieczeństwo w górach

Na górskie wyprawy warto zabrać ze sobą nie tylko pełny plecak, ale także zdrowy rozsądek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Turystyka górska staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Każdy z nas znajdzie coś dla siebie pośród szczytów, wszak szlaki są zróżnicowane i dostosowane do kondycji, umiejętności oraz wieku turystów. Odkrywając piękno i majestat gór, trzeba jednak pamiętać, że nawet znane i często uczęszczane szlaki mogą zaskoczyć, a wraz z gwałtowną zmianą pogody – a o taką nietrudno w górach – mogą się zmienić w niebezpieczną pułapkę. Jak więc zadbać o bezpieczeństwo w czasie górskich wędrówek, tak by zminimalizować ryzyko i móc napawać się pięknem krajobrazów? Z pomocą przychodzi KGHM.

Świadomi niebezpieczeństwa

Reklama

Najczęstszą przyczyną wypadków w polskich górach są poślizgnięcia, lawiny i hipotermia. Według informacji TOPR, w minionym roku w Tatrach doszło do 938 wypadków, a pomoc ratowników otrzymało ponad tysiąc osób. Wielu z tych zdarzeń można było uniknąć dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do wyprawy. Ale nie każdy amator górskich krajobrazów wie, jak się ubrać, albo co spakować do plecaka w zależności od sezonu. I tu z pomocą przychodzi publikacja W góry z KGHM. Bezpiecznie na szlaku z Rodziną Polskiej Miedzi, w której pracownicy Polskiej Miedzi wraz ze światowej sławy skialpinistą Andrzejem Bargielem doradzają, jak bezpiecznie uprawiać turystykę górską. – Góry są wymagające nie tylko tutaj, gdzie sięgamy po najwyższe szczyty – także w polskich górach musimy być świadomi niebezpieczeństwa i ryzyka. Dlatego tak ważne jest promowanie odpowiedzialnej turystyki – przekazał Bargiel w specjalnej relacji dla KGHM prosto z podnóża Karakorum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z Rodziną Polskiej Miedzi

Publikacja KGHM ma charakter praktycznego poradnika, w którym specjalne miejsce zajmują wskazówki ekspertów, m.in. wspomnianego Andrzeja Bargiela, który jest ambasadorem KGHM, czy też ratowników z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w KGHM. Swoimi doświadczeniami dzielą się także pracownicy Polskiej Miedzi, którzy od lat uprawiają turystykę górską i doskonale znają respekt dla gór. – Załoga KGHM to ludzie pełni zaangażowania i pasji. Nie tylko rzetelnie podchodzą do swojej codziennej pracy, ale z empatią reagują na potrzeby swoich sąsiadów, koleżanek i kolegów. Dzielą się swoim czasem i pasjami. Widać to na przykładzie wolontariatu pracowniczego KGHM, podobnie było także przy albumie W góry z KGHM. Bezpiecznie na szlaku z Rodziną Polskiej Miedzi. Zostaliśmy wręcz zasypani materiałami od naszych pracowników, którzy podzielili się zdjęciami i swoimi doświadczeniami z górskich szlaków, a czterdzieści osób stało się współautorami wydawnictwa – zauważył Mateusz Wodejko, wiceprezes Zarządu ds. finansowych KGHM.

Uchwycić piękno gór

Publikacja poza walorem edukacyjnym ma charakter eleganckiego albumu – zawiera zdjęcia polskich gór wykonane przez pracowników KGHM podczas ich wypraw i wędrówek. Uwiecznione na fotografiach piękno natury skłania czytelników do aktywności i samodzielnego wędrowania po górach. Autorzy zdjęć opowiadają także o swojej pasji do wędrówek i dzielą się wrażeniami z przemierzania szlaków. Całość składa się na barwną i pasjonującą opowieść o polskich górach. A jest o czym opowiadać i co pokazywać, ponieważ pracownicy KGHM wraz z rodzinami od blisko pół wieku biorą udział w rajdach organizowanych we współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym. „Wspólne wędrówki stały się nie tylko częścią tożsamości kolejnych pokoleń samych uczestników rajdów, ale też naszej Spółki” – czytamy we wstępie do publikacji. Jest to kolejny element składający się na etos Polskiej Miedzi – firmy, która stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo swoich pracowników na każdym stanowisku i na każdym miejscu; jest to część DNA całej górniczo-hutniczej rodziny KGHM. Publikację można pobrać ze strony miedziowego giganta: kghm.com/pl/w-gory-z-kghm .

2023-08-29 14:23

Oceń: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strach przed Trumpem

Polska jest państwem frontowym, a nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od USA. Dobre relacje Warszawy z prezydentem Donaldem Trumpem mają znaczenie nie tylko polityczne, ale także strategiczne.

Relacje Donalda Tuska z nowo wybranym prezydentem USA nigdy nie należały do najlepszych. W trakcie pierwszej kadencji Donalda Trumpa polski polityk, dzięki dobrym relacjom z byłą kanclerz Angelą Merkel, piastował urząd przewodniczącego Rady Europejskiej. Jako ważny urzędnik europejski zapisał się do tzw. chóru krytyków prezydentury Trumpa, co do dziś doskonale pamięta administracja wprowadzająca się właśnie do Białego Domu. – Byłbym nieszczery, gdybym powiedział, że Donald Trump nie jest pamiętliwy i machnie ręką na krytyczne wypowiedzi na jego temat – podkreśla Marek Magierowski, były ambasador RP w Waszyngtonie.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: szereg ważnych audiencji Ojca Świętego

2026-06-25 13:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Leon XIV przyjął już szereg ważnych osobistości, w tym nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, a po południu przyjmie biskupów Bangladeszu oraz uda się do Sekretariatu Generalnego Synodu - informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- kardynała Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii do spraw Nauki Wiary;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję