Reklama

Niedziela Podlaska

XV Hubertus Węgrowski

Bp Piotr Sawczuk przewodniczył Mszy św. w ramach jubileuszowego Hubertusa Mazowsza i Podlasia im. prof. Jana Szyszko.

Niedziela podlaska 44/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Węgrów

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości

Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwudniowe święto leśników, myśliwych, rolników i jeźdźców miało miejsce w Łochowie w dniach 7-8 października. Pierwszego odbyło się polowanie, w którym udział wzięło ok. 400 myśliwych. Jak co roku rozpoczęło się ono od złożenia przysięgi przez nowo przyjętych do grona myśliwych. W tym roku było to 15 osób, w tym jedna Diana (kobieta-myśliwy). Drugiego dnia odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Piotr Sawczuk. Obecny był również bp Antoni Dydycz oraz kapelani leśników i myśliwych. W homilii biskup przypomniał postać św. Huberta. Nawiązał również do ogromnych zasobów przyrody, które otrzymaliśmy od Pana Boga. Podkreślił rolę i znaczenie wszystkich środowisk, które obchodzą swoje święto podczas Hubertusa. – Dziękujemy za dzisiejszą, codzienną ofiarną pracę nad utrzymaniem i odtwarzaniem lasów, jako ważnego dobra narodowego – powiedział.

W uroczystościach uczestniczyła żona ś.p. prof. Jana Szyszki – Krystyna Szyszko. Wdowa po naukowcu przypomniała o tym, że Polska ma ogromne zasoby lasów i zwierzyny, ale i tego, co znajduje się pod ziemią. – To są wspaniałe bogactwa, zasoby geologiczne i energetyczne. Wszystko to czyni Polskę bardzo bogatym krajem – mówiła Krystyna Szyszko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na uroczystość skierowany został list ministra Edwarda Siarki, który napisał do organizatorów i uczestników: „Kultura łowiecka to nieodłączny element polskiego dziedzictwa, naszym zadaniem jest należyte podtrzymywanie i pielęgnowanie tego niezwykle bogatego dorobku”.

W uroczystości uczestniczył także Paweł Lisiak, łowczy krajowy Polskiego Związku Łowieckiego, który wszystkim zebranym wyraził gratulacje z racji zorganizowania Hubertusa.

Do życzeń i pozdrowień dla leśników, myśliwych, rolników, jeźdźców i pszczelarzy dołączyli się obecni na wydarzeniu politycy: senator Maria Koc oraz poseł Maciej Górski.

Podczas uroczystości została wręczona nagroda im. Profesora Jana Szyszko, którą otrzymał bp Antoni Dydycz. Do kolejnej edycji Hubertusa Węgrowskiego odniósł się jego pomysłodawca i organizator ks. dr Tomasz Duszkiewicz, kapelan leśników. – Świętujemy wspólnie, bo wszyscy tworzymy wspólną całość, razem jesteśmy siłą, która przeciwstawi się każdemu, kto chce zawłaszczyć i zniszczyć polskie lasy, rolnictwo i łowiectwo. Dlatego wspólnie się modlimy i świętujemy, bo tak chce Pan Bóg i tak chciał zawsze prof. Jan Szyszko. Tego nas uczył – jedności! – podkreślił.

Po raz pierwszy uczestnicy mogli zobaczyć pokaz tradycyjnego bartnictwa w wykonaniu leśników z nadleśnictwa Augustów. Jak co roku stoisko edukacyjne przygotowało Nadleśnictwo Łochów. Na scenie zaprezentował się także mistrz Europy w wabieniu jeleni Jakub Górecki. Mogliśmy podziwiać także polskie rasy psów – gończy polski, ogar i spaniel. Na scenie podsumowano także konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych zorganizowany przez MiGOK Łochów.

Pierwszym artystą na hubertowskiej scenie był „Fifek” – młody i utalentowany chłopak z Łochowa. Pojawiła się także formacja Modelinka & Model MT. Jednak największe show zrobił Skolim, dla którego dziedziniec przy pałacu Łochów wypełnił się aż po brzegi.

Organizatorami XV Jubileuszowego Hubertusa Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko były: Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku i Warszawie, Nadleśnictwo Łochów, PZŁ Zarząd Okręgowy w Siedlcach i Gmina Łochów.

2023-10-24 14:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misja ku wolności

Niedziela podlaska 13/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

Węgrów

Ks. Mateusz Roguski, Ks. Michał Sawicki

Spotkanie w grupach w Centrum Dialogu Kultur

Spotkanie w grupach w Centrum Dialogu Kultur

W Drugą Niedzielę Wielkiego Postu Ruch Światło-Życie diecezji drohiczyńskiej przeżywał Wielkopostny Diecezjalny Dzień Wspólnoty. Tematem przewodnim rozważań była „Misja ku wolności”.

Spotkanie rozpoczęło się wspólną adoracją w Bazylice Mniejszej w Węgrowie. Podczas Namiotu Spotkania, czyli osobistego spotkania z Bogiem w Jego słowie, każdy mógł odszukać w swym sercu dziecięctwo Boże i zastanowić się, na ile dostrzega w codzienności nieustanną opiekę Bożą. Czas adoracji pomógł zebranym wyciszyć się i dobrze przygotować do Eucharystii, podczas której w intencji całego Ruchu Światło-Życie modlił się ks. Michał Sawicki – moderator diecezjalny Ruchu. Formacja w Ruchu uczy aktywnego zaangażowania podczas Mszy św. Dlatego każda liturgia jest dokładnie przygotowana pod kątem rozdzielenia funkcji dla służby liturgicznej, lektorów, psalmisty, czytających modlitwę wiernych, niosących dary ofiarne. Nieodzownym elementem jest również posługa muzyczna. Podczas tak przygotowanej Eucharystii nie ma mowy o nudzie. Z tego miejsca gorąco zachęcamy wszystkich do aktywnego włączenia się do posługi podczas Mszy św. w swoich parafiach. To na pewno zaowocuje.
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Ojciec współczesnej genetyki i pionier bioetyki w drodze na ołtarze

2026-06-27 15:07

[ TEMATY ]

Bioetyka

współczesna genetyka

droga na ołtarze

Vatican Media

Prof. Jérôme'a Lejeune'a

Prof. Jérôme'a Lejeune'a

W rozmowie z mediami watykańskimi postulatorka procesu kanonizacyjnego prof. Jérôme'a Lejeune'a mówi o niezwykłym świadectwie „spójności rozumu i serca” francuskiego lekarza. Podkreśla, że wiele matek dzieci z Zespołem Downa, do dziś wspomina niezwykły sposób, w jaki profesor patrzył na małych pacjentów. Mówi też o szeroko rozprzestrzenionej opinii o świętości tego wybitnego współczesnego genetyka i pioniera bioetyki, o którego kanonizację proszono już w dniu jego śmierci.

13 lipca upłynie sto lat od narodzin Jérôme'a Lejeune'a, francuskiego genetyka i kandydata na ołtarze, którego od wyniesienia na ołtarze dzieli obecnie jedynie uznanie cudu, wymodlonego za jego wstawiennictwem. Z okazji okrągłej rocznicy, Leon XIV przyjął na audiencji dzieci profesora oraz członków i podopiecznych fundacji, nazwanej jego imieniem. W ich gronie była m.in. Aude Dugast, postulatorka procesu kanonizacyjnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję