Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 53/2023, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2023 na Jasnej Górze

Rok 2023 był Rokiem o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę jego śmierci. Obchodzony był jubileusz 70-lecia Apelu Jasnogórskiego. Piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę wciąż pozostaje światowym fenomenem. W 228 grupach przyszło 77,5 tys. pątników. W 200 grupach rowerowych dotarło 9 tys. osób, a w 17 pielgrzymkach biegowych – pół tysiąca. Po raz pierwszy odbyły się ogólnopolskie pielgrzymki: Kół Gospodyń Wiejskich, drifterów i Straży Ochrony Kolei. W drugim roku wojny w Ukrainie była modlitwa o pokój i różnego rodzaju formy wsparcia. – Miłość i dobroć nie mogą nużyć, a zło nigdy nie odniesie ostatecznego zwycięstwa – przypomniano.

Samarytanie z Markowej

Reklama

Rok 2023 był również na Jasnej Górze czasem duchowego przygotowania do wrześniowej beatyfikacji rodziny Ulmów oraz dziękczynienia za wyniesienie ich do chwały ołtarzy. Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci ponieśli śmierć za pomoc żydowskim sąsiadom w czasie niemieckiej okupacji. Z modlitwą o miłosierne serca i dłonie wzorem samarytan z Markowej docierały piesze pielgrzymki, zwłaszcza przemyska archidiecezjalna. Szczególny wymiar miała modlitwa za rodziny przy relikwiach nowych błogosławionych podczas pielgrzymki małżeństw i rodzin. Od Jasnej Góry rozpoczęła się peregrynacja po Polsce relikwii męczenników. Odbyła się konferencja poświęcona „Polakom ratującym Żydów”. Odsłonięto dedykowaną im instalację, w którą wkomponowano cegłę z domu rodzinnego Józefa Ulmy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Defensor Mariae

Rok 2023 to rok jubileuszowy poświęcony bohaterskiemu obrońcy przed szwedzkim potopem – o. Augustynowi Kordeckiemu w 350. rocznicę jego śmierci i 420. rocznicę urodzin. Odbyły się spotkania ukazujące życie i posługę wybitnego paulina oraz dzieje Jasnej Góry, wystawa plenerowa, a nawet pielgrzymka biegowo-rowerowa z Knurowa szlakiem miejsc związanych z o. Kordeckim, czyli od Iwanowic, miejsca jego urodzenia, przez Wieruszów, gdzie zmarł. Poczta Polska we współpracy z częstochowskim klasztorem wydała okolicznościowy znaczek. W hołdzie obrońcy Jasnej Góry odbyły się koncerty, zabrzmiały m.in. Nieszpory o Matce Bożej Królowej Polski Pawła Łukaszewskiego do tekstu Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego.

70 lat „modlitwy polskich serc”

W 2023 r. przypadła 70. rocznica rozpoczęcia Apelu Jasnogórskiego. O jego fenomenie, dziedzictwie i duszpasterskich szansach rozmawiano podczas konferencji naukowo-pastoralnej. Podkreślono m.in. wielki potencjał ewangelizacyjny i duszpasterski Apelu, który jest głęboko zakorzeniony w świadomości polskich katolików. Także w programach pieszych pielgrzymek nie zabrakło rozważań na temat istoty tej wieczornej modlitwy. Szczególny charakter miał Apel Jasnogórski 8 grudnia 2023 r., dokładnie w 70. rocznicę jego powstania, który poprowadził prymas Polski abp Wojciech Polak. Modlił się o jedność w rodzinach, wspólnotach, w Kościele i w ojczyźnie. W Apelu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda. Poczta Polska wprowadziła do emisji znaczek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej i słowami: „Jestem, pamiętam, czuwam”. Odbył się koncert zrealizowany przez Telewizję Polską – Modlitwa pokoleń.

Fenomen pieszego pielgrzymowania trwa

Modlitwę o pokój, nowe powołania kapłańskie i zakonne, pamięć o dziedzictwie św. Jana Pawła II przynosili przybywający latem na Jasną Górę pątnicy. Piesze pielgrzymowanie było w tym roku także wielkimi rekolekcjami o Kościele. Realizowano program roku duszpasterskiego w Polsce „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. – Piesza pielgrzymka pokazuje, jak piękny jest Kościół, jak ważna jest wspólnota i jedność – podkreślali ci, którzy doświadczyli tych jedynych w swoim rodzaju rekolekcji w drodze. Jak zauważali przewodnicy wielu grup, „pielgrzymki młodnieją”. Szacowano np., że w jednej z najliczniejszych – pielgrzymce radomskiej co piątym uczestnikiem było dziecko, które nie ukończyło 13., 14. roku życia. – Piesze pielgrzymowanie ze względu na swoją skalę wciąż pozostaje światowym fenomenem – powiedział bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP. Grupom ujętym w statystykach towarzyszyły w drodze tysiące tych, którzy z różnych względów nie zdecydowali się na pokonanie całej trasy pielgrzymki. Kolejne setki Polaków przez swą gościnność włączyły się w pielgrzymowanie.

2023-12-21 12:39

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

16. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa już na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę

Rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę

Przyjechali gwiaździście z ponad 40 miejscowości, nawet z Kołobrzegu czy Szczecina. Młodzi i starsi. Prawie 900 osób zgromadziła na Jasnej Górze 16. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa. Przeor jasnogórskiego klasztoru o. Samuel Pacholski przywitał ich słowami: „Aby utrzymać życiową równowagę, trzeba zawsze być w ruchu i zmierzać do przodu”.

Bp Andrzej Przybylski apelował o poruszenie wewnętrzne, byśmy byli „przebudzonymi chrześcijanami, którzy głoszą i są obecnością Jezusa w tym świecie”.
CZYTAJ DALEJ

Nadzwyczajny konsystorz, 1. sesja: wyzwania świata i rola Kościoła

2026-06-26 17:45

[ TEMATY ]

konsystorz

Papież Leon XIV

Aula Pawła VI

@Vatican Media

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Liczne wyzwania współczesnego świata i sposób, w jaki Kościół może odnajdywać się pośród nich, jako znak nadziei i pocieszenia – to niektóre spośród tematów, jakie podjęli kardynałowie z całego świata podczas pierwszej, przedpołudniowej sesji nadzwyczajnego konstystorza. Obrady, w których uczestniczy 178 purpuratów, otworzył Leon XIV, a medytację wprowadzającą wygłosił kard. Grzegorz Ryś.

Publikujemy treść komunikatu, podsumowującego pierwszą sesję obrad nadzwyczajnego konsystorza, który dziś i jutro odbywa się w Watykanie.
CZYTAJ DALEJ

LUBLIN. Ekumeniczna debata o tajemnicy miłości i zbawienia

2026-06-27 06:32

Ks. Andrzej Konachowicz

W lubelskim kościele polskokatolickim odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Ekumeniczny Lublin 2026. Wspólne tajemnice”.

24 czerwca teolodzy tradycji rzymskokatolickiej, luterańskiej i adwentystycznej dyskutowali o miłości jako fundamencie historii zbawienia. Wydarzenie, zatytułowane „Porozmawiajmy o miłości, czyli tajemnicy zbawienia”, stanowiło merytoryczną kontrę do poprzedniego spotkania poświęconego naturze zła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję