Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Otoczeni bliskością

Każdy z nich jest inny i w każdym z nich odbija się oblicze cierpiącego Chrystusa – powiedział bp Andrzej Jeż.

Niedziela Plus 4/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Archiwum Fundacji Kromka Chleba, Paweł Stelmach

Hospicjum poświęcił bp Andrzej Jeż

Hospicjum poświęcił bp Andrzej Jeż

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hospicjum stacjonarne Via Spei, czyli Droga Nadziei, powstało w Tarnowie (przy ul. Bystrej 17). To miejsce stworzone przez Fundację Kromka Chleba z myślą o osobach doświadczających nieuleczalnej choroby nowotworowej. 15 stycznia hospicjum poświęcił biskup tarnowski Andrzej Jeż. W wydarzeniu wzięli udział pacjenci, personel hospicjum i zaproszeni goście.

Doświadczenie

Via Spei jest odpowiedzią na potrzeby współczesności. Podczas Mszy św., odprawionej w znajdującej się na terenie hospicjum kaplicy, bp Jeż powiedział: – Stan choroby nieuchronnie powoduje, że człowiek przeżywa kryzys i poważnie zastanawia się nad własną sytuacją. Postęp w naukach medycznych przynosi coraz to nowe środki, potrzebne, by stawić czoło temu wyzwaniu, przynajmniej w odniesieniu do zdrowia fizycznego. Jednakże ludzkie życie ma swoje granice i wcześniej czy później kończy się śmiercią. Trzeba się na to doświadczenie przygotować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak wskazał ordynariusz diecezji tarnowskiej, mimo postępu naukowego nie można znaleźć lekarstwa na każdą chorobę, dlatego też na całym świecie w szpitalach, hospicjach i domach widzimy cierpienie wielu nieuleczalnie chorych, zwłaszcza w terminalnej fazie choroby. Biskup podkreślił, że pomoc oferowana przez hospicja jest niezwykle ważna: – Mamy świadomość tego, że nie każda rodzina czy bliscy są w stanie udźwignąć ciężar cierpienia i choroby najbliższych, zwłaszcza gdy jest to już stan terminalny, wymagający bardzo intensywnej i specjalistycznej opieki medycznej. Często same rodziny tych osób potrzebują wsparcia, bo jest im bardzo trudno przechodzić przez te bolesne doświadczenia. Za każdym cierpieniem i każdą chorobą kryje się konkretny człowiek, którego twarz dla kogoś jest twarzą matki, ojca, brata lub siostry, twarzą kogoś bliskiego i drogiego sercu. Mimo wielości przypadków medycznych, przyjmowanych pacjentów, każdy z nich jest inny i w każdym z nich odbija się oblicze cierpiącego Chrystusa.

Sukces

Hospicjum powstało z inicjatywy Fundacji Kromka Chleba, dzięki wsparciu ludzi dobrej woli. Organizacji udało się zrealizować ten projekt bez żadnych instytucjonalnych źródeł finansowania. Sukces jest więc zasługą ogromnej rzeszy darczyńców i wolontariuszy, którzy przez lata wspierali fundację w tym wyjątkowym dziele. Na ten cel były organizowane zbiórki, odbywały się też cykliczne koncerty charytatywne z udziałem gwiazd.

W 2010 r. Sejmik Województwa Małopolskiego – przy szczególnym, bezinteresownym zaangażowaniu ówczesnego marszałka Marka Nawary – podjął uchwałę o oddaniu Fundacji Kromka Chleba terenów pod budowę pierwszego hospicjum stacjonarnego w Tarnowie. W 2011 r. ruszyły pierwsze prace – uporządkowano i wyrównano teren, zatwierdzono projekt architektoniczno-budowlany i wydano pozwolenie na budowę. W 2014 r. biskup tarnowski Andrzej Jeż dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego, który ma wymiar symboliczny – pochodzi z grobu św. Siostry Faustyny, orędowniczki tajemnicy Bożego Miłosierdzia, a został przekazany przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Reklama

– Wspólnie zbudowaliśmy hospicjum dla nieuleczalnie chorych – powiedziała prezes Fundacji Kromka Chleba Anna Czech. I zaznaczyła: – Wierzę, że solidarność międzyludzka pospieszy z pomocą, abyśmy mogli jak najlepiej opiekować się pacjentami. Wszystkie wysiłki, które podejmujemy, są motywowane troską o tych, którzy mają przed sobą jeden z najtrudniejszych momentów w życiu. Niech będą otoczeni miłością, której potrzebuje i pragnie każdy człowiek. Założyliśmy, że hospicjum Via Spei będzie miejscem wyjątkowym, oferującym świetną opiekę medyczną i psychologiczną – tę drugą również rodzinom towarzyszącym bliskim w ich ostatnich dniach, tygodniach, miesiącach życia. A także opiekę duchową.

Rozwiązania

Obecny na uroczystości prof. Leszek Kołodziejski, wybitny specjalista w zakresie chirurgii onkologicznej, zauważył, że we współczesnym świecie wypieramy ze świadomości: starość, nieuleczalne choroby, opuszczenie i śmierć. Założyciele hospicjum podeszli do tego zupełnie inaczej. Przyjmując śmierć jako naturalne zjawisko, postanowili stworzyć miejsce będące afirmacją życia – do jego ostatniej chwili. Ich misją jest zapewnienie pacjentom przeżycia swoich ostatnich dni i tygodni jak najlepiej, w spokoju i poczuciu ludzkiej bliskości.

Reklama

Zastosowane rozwiązania, przyjazna atmosfera wnętrz, cicha, spokojna okolica zapewniają chorym najwyższy poziom opieki medycznej, psychologicznej i duchowej. Na chorych i ich bliskich czeka budynek z dostępnymi dla każdego przyjaznym podwórzem i przestronną świetlicą. Jest w nim również niezwykła – bo prosta, a zarazem kierująca myśli ku sprawom ostatecznym – kaplica z rzeźbami i drogą krzyżową autorstwa Stanisława Cukra. W budynku o powierzchni 1,8 tys. m2 znajduje się dziewiętnaście pokoi jedno- i dwuosobowych. Wszystkie wyposażone są w nowoczesne, komfortowe łóżka szpitalne. Każdy pokój ma łazienkę i aneks kuchenny, klimatyzację, a także wyposażenie umożliwiające bliskim przebywanie i czuwanie przy chorym. Możliwe będzie przyjęcie dwadzieściorga dziewięciorga pacjentów. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia dotyczy obecnie osiemnastu łóżek, ale twórcy hospicjum mają nadzieję na jego szybkie rozszerzenie.

Wskazaniem do objęcia chorego opieką hospicyjną są nieuleczalne, postępujące, ograniczające życie choroby nowotworowe i nienowotworowe. Warunkiem zgłoszenia jest zakończenie leczenia przyczynowego, potwierdzone przez lekarza specjalistę. Pobyt w hospicjum jest bezpłatny dla ubezpieczonych w NFZ, więc nie obciąża finansowo ani chorego, ani jego rodziny.

Standard

W imieniu Fundacji Kromka Chleba działalność hospicyjną prowadzi Via Spei sp. z o.o., która świadczy usługi medyczne w ramach kontraktu z NFZ. W hospicjum znajdują się: poradnia medycyny paliatywnej, poradnia leczenia bólu, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, punkt pielęgniarski i pokój lekarski. Jest też pokój, w którym chory lub jego bliscy mogą spokojnie porozmawiać z lekarzem, psychologiem bądź z księdzem sprawującym opiekę duchową nad pacjentami hospicjum. Wszystkie pomieszczenia są wyposażone i urządzone tak, by poprawiać jakość życia osób zmagających się z nieuleczalną chorobą oraz ich rodzin. Aby utrzymać wysoki standard w placówce, Fundacja Kromka Chleba zamierza zbierać fundusze na działalność hospicjum. W planach są akcje charytatywne i wszystko wskazuje na to, że także koncerty z udziałem gwiazd.

2024-01-23 14:20

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dają wsparcie

Niedziela Plus 44/2023, str. V

[ TEMATY ]

Tarnów

Grzegorz Bogdanowicz

Różaniec jest tym orężem, którym można wszystko wyprosić – zapewnia Paweł Bogdanowicz, prezes Stowarzyszenia Ojcowie w Obronie Dzieci i Integralności Rodziny.

W 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża na nowosądeckim rynku, pod pomnikiem Jana Pawła II spotkali się sądeczanie, aby modlić się w intencji ustawodawców RP. Organizatorem cyklicznego wydarzenia jest Stowarzyszenie Ojcowie w Obronie Dzieci i Integralności Rodziny, a ponadto: nowosądecka parafia św. Małgorzaty, Rycerze św. Jana Pawła II z chorągwi sądeckiej i 23. Męski Pluton Różańca im gen. Fieldorfa Nila z Nowego Sącza.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję