Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasna Góra News

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną

Pod hasłem „Trzeźwość jest polską racją stanu” odbyła się na Jasnej Górze 2-dniowa 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie to modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną naszej ojczyzny.

– Przyjeżdżamy do Matki Bożej, aby podziękować Panu Bogu za pracę, która dokonuje się przez zaangażowanie apostołów trzeźwości. Eucharystia, świadectwa, doświadczenie wspólnoty, modlitwa – to wielkie dary, które umacniają nas w codziennej pracy. Chcemy zaalarmować w ten sposób całe społeczeństwo, że wciąż istnieje w Polsce problem z nadużywaniem alkoholu i ciągle wzrasta jego spożycie, co rodzi niekończące się ludzkie dramaty – zauważył bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Zwrócił uwagę na to, że za trzeźwość narodu odpowiedzialne są cztery instytucje: rodzina, Kościół, samorząd i państwo. Wspominając postać bł. Stefana Wyszyńskiego, który przeszedł do historii jako jeden z największych apostołów trzeźwości, ksiądz biskup przypomniał słowa, które Prymas Tysiąclecia powtarzał za bł. Bronisławem Markiewiczem: Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale. Podkreślił, że to właśnie błogosławiony prymas przypominał nam, iż trzeźwość jest polską racją stanu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości zgromadziła głównie diecezjalnych duszpasterzy trzeźwości, referentów zakonnych oraz przedstawicieli różnych środowisk i wspólnot zaangażowanych w służbę na rzecz trzeźwości.

Celem Apostolstwa Trzeźwości jest modlitwa za osoby uzależnione oraz ich rodziny, w intencji uwolnienia od nałogu, a także pomoc wszystkim dotkniętym problemem uzależnień w sferze duchowej, intelektualnej i moralnej. Obok Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu pielgrzymka należy do najważniejszych wydarzeń w Duszpasterstwie Trzeźwości.

Czas dziękczynienia

Od św. Jana Pawła II dzieci uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej i zawierzania swojego życia Matce Bożej. Są w niego zapatrzone, bo to on zachęcał do modlitwy różańcowej, mówiąc, że jest to skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Jestem w Kościele”.

– To dziękczynienie Panu Bogu za dar Kościoła, a w tym Kościele także za wspólnotę Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, która każdego dnia, odpowiadając na zaproszenie Matki Najświętszej, bierze do swoich dłoni różaniec i odmawia go z dziecięcą wiarą i ufnością – powiedział o. Piotr Dettlaff, redemptorysta, opiekun różańcowych wspólnot.

Ojciec Dettlaff podkreślił, że jako wspólnota PKRD pragną wytrwać w codziennej modlitwie różańcowej. – Mamy świadomość, że tym samym pomagamy Matce Najświętszej przemieniać nas samych, serca naszych rodzin, ojczyznę i cały świat – dodał.

Reklama

Spotkanie dzieci na Jasnej Górze to czas modlitwy, świadectw i koncertów. Pielgrzymka jest też zwieńczeniem całego roku pracy formacyjnej i pokazaniem, że dziś wspólnota jest wielopokoleniową rodziną.

– To dzięki wsparciu dorosłych najmłodsi mogą brać udział w tym spotkaniu. To już drugie pokolenie dzieci, które pielgrzymuje na Jasną Górę. Wierzę, że nie jest to ludzkie dzieło, ale dzieło Matki Najświętszej – zaznaczyła Magdalena Buczek, założycielka PKRD.

Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci działają od 1997 r. Wspólnota działa obecnie w trzydziestu trzech krajach świata, w których zarejestrowanych jest ponad 160 tys. osób.

Jasnogórski flesz

• 25-26 czerwca – Narodowa Pielgrzymka Węgrów;

• 28 czerwca – pielgrzymka rowerowa diecezji bydgoskiej;

• 28-30 czerwca – Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne.

Trwa pielgrzymowanie piesze śląskich parafii.

Rubrykę redagują: O. Michał Bortnik/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

2024-06-18 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

40. jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Kielecka dotarła na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kielce

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj pątnicy 40. Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej, po ośmiu dniach marszu i pokonaniu ok. 200 kilometrów - dotarli na Jasną Górę. Z pielgrzymami, którzy 6 sierpnia wyruszyli z sanktuarium maryjnego w Wiślicy, szedł biskup kielecki Jan Piotrowski.

- To dla nas miłe, cenne i dodające sił, że swoje intencje niesie wraz z nami ksiądz biskup – mówi KAI pątniczka Anna Zielińska-Brudek. – Kto mi towarzyszył? Szła ze mną cały czas Maryja, drogą przemienienia i wdzięczności. Ponad 300 tysięcy kroków przeszłyśmy razem. Nie pytam o czas. Wiem, że potrzebuję go mniej, niż sądziłam. I że mam więcej, niż myślałam – tłumaczy w rozmowie z KAI. Zielińska-Brudek jest uznaną kielecką poetką.
CZYTAJ DALEJ

Waldemar Żurek ujawnił liczbę spraw dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym

2026-06-24 12:36

[ TEMATY ]

zgony

minister sprawiedliwości

Waldemar Żurek

Szpital Południowy

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek poinformował w środę o liczbie zgłoszeń dotyczących zgonów w Warszawskim Szpitalu Południowym.

Minister sprawiedliwości odniósł się podczas konferencji prasowej do informacji, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero były pracownik Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję