Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Dar wiary

Jego apostolska misja i jej owoce trwają po dzień dzisiejszy, a dzisiaj zadajemy sobie pytanie, co każdy z nas uczynił z darem chrztu? – zapytał we wstępie do Eucharystii bp Zbigniew Zieliński.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 25/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Pyrzyce

Adam Szewczyk

Mszy św. przewodniczył bp Zbigniew Zieliński

Mszy św. przewodniczył bp Zbigniew Zieliński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cała nasza archidiecezja głęboko przeżywa Jubileusz 900-lecia Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu – Apostoła Pomorza. W miejscach uświęconych przez pobyt patrona archidiecezji, a szczególnie przez fakt dokonania chrztu mieszkańców naszej ziemi, odbywają się uroczystości dziękczynne za przyniesiony nam dar wiary.

Wyprawa w nieznane

Reklama

Przypomnijmy kontekst historyczny misji św. Ottona i to, czego dokonał w Pyrzycach. Na pierwszą wyprawę Otton wyruszył w maju 1124 r. i dotarł do Gniezna, gdzie został przyjęty przez księcia Bolesława Krzywoustego. Efektem tego spotkania było ustalenie terytorialnego zasięg misji. Z Gniezna, w czerwcu 1124 r. orszak Ottona przybył do Santoka, gdzie przekroczył Noteć, inaugurując w ten sposób szlak misyjny na Pomorzu. Przez kolejne trzy dni Otton wędrował przez Puszczę Gorzowsko-Barlinecką, po drodze chrzcząc pierwszych mieszkańców tych terenów, być może także w Brzesku k. Pyrzyc. W ten sposób św. Otton przybył do ówczesnego znaczącego grodu, czyli Pyrzyc, w którym zatrzymał się od 4 do 20 czerwca. Ludność plemienia Pyrzyczan zamieszkiwała te tereny już w VIII-IX wieku, a niedługo później istniał tu już warowny gród, który z czasem znacznie zyskał na znaczeniu. To właśnie na podgrodzie pyrzyckiej warowni w 1124 r. dotarł Otton z Bambergu, ze swoją pierwszą misję chrystianizacyjną na Pomorzu. Obecne miasto powstało w XIII wieku, kiedy to Barnim I nadał osadzie prawa miejskie, wyznaczył główne założenia i pozwolił na liczne przywileje militarne i handlowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród pogan

Kiedy przybył tutaj bamberski biskup odbywał się wiec ludowy, który zgromadził 4 tys. osób. Decyzję o przyjęciu chrztu rozpatrzyła najpierw wpływowa starszyzna, która później przedstawiła ją ludowi i całej prowincji. Pyrzyczanie zdecydowali się przyjąć chrześcijaństwo. Zanim przystąpiono do udzielania chrztu, misjonarze przez kilka dni głosili katechezy i wyjaśniali podstawowe prawdy wiary, ukazywali wydarzenia związane z postacią Jezusa Chrystusa, Zesłaniem Ducha Świętego. Mówili o świętach chrześcijańskich, zwyczajach religijnych i o poście. Przedstawiali apostołów i innych świętych, uczyli modlitw. Po kilku dniach katechezy, 15 czerwca przystąpiono do udzielania chrztu w miejscu oddalonym około 300-400 m od grodu. Szacuje się, że w Pyrzycach chrzest przyjęło do 7 tys osób. Opuszczając gród Otton zostawił w nim jednego z misjonarzy, aby prowadził dalej dzieło chrystianizacyjne.

Wydarzenie

Reklama

Centralne, pyrzyckie uroczystości miały miejsce w sobotę 8 czerwca. Na placu wokół odrestaurowanego baptysterium, w miejscu w którym dokonał się chrzest Pyrzyczan, zgromadziła się mozaika wielu stanów naszego Kościoła archidiecezjalnego. Głównym celebransem dziękczynienia za 900-lecie posługi św. Ottona był administrator apostolski bp Zbigniew Zieliński. Razem z nim koncelebrowali: bp prof. Henryk Wejman, abp senior Andrzej Dzięga, bp senior Edward Dajczak z Koszalina oraz bp senior Jan Kopiec z Gliwic – który wygłosił słowo Boże. Kolejnymi koncelebransami było ponad 40 kapłanów diecezjalnych i zakonnych z ks. Bogusławem Burgatem, wikariuszem generalnym księży chrystusowców na czele. Obecne były siostry zakonne, parlamentarzyści europejscy, posłowie, senatorowie, władze samorządowe województwa, powiatu pyrzyckiego, oraz włodarze gmin, które związane są z misją chrystianizacyjną św. Ottona, delegacje służb mundurowych i świata nauki. Ołtarz celebracji uroczystości otoczyli przede wszystkim wierni z wielu parafii, a także zespoły ludowe, które koncertowały przed rozpoczęciem uroczystości.

Centrum duchowości

Po przybyciu orszaku celebransów do polowego ołtarza, pontyfikalna Msza św. rozpoczęła się od błogosławieństwa figury św. Ottona oraz odnowionej chrzcielnicy. Miejsce to na nowo staje się centrum duchowości chrzcielnej, skąd promieniować będzie prawda o znaczeniu zobowiązań płynących z charyzmatu otrzymanego, pierwszego, fundamentalnego sakramentu, przez który każdy z nas obdarzony został nadprzyrodzonymi darami. We wstępie do Eucharystii bp Zieliński powiedział: – Gromadzimy się dziś tutaj, gdzie dziewięć wieków temu chrzcił Pyrzyczan św. Otton z Bambergu, aby złożyć Bogu dziękczynną ofiarę za to, co odbyło się dziewięćset lat temu, za Boże natchnienia i ich usłyszenie przez św. Ottona, za Jego apostolską misję i jej owoce. Trwają one po dzień dzisiejszy, a dzisiaj zadajemy sobie pytanie, co każdy z nas uczynił z darem chrztu?

Biskup Jan Kopiec w homilii przypomniał kontekst historyczny misji św. Ottona, wiążąc ją z przyjęciem wiary przez cały nasz naród, w tym dostrzegł łączność chrztu Pomorza z łaską wiary przyniesioną również na Górny Śląsk, gdzie biskup posługuje. – Dla Was w pierwszej połowie XII wieku pojawił się życzliwy władca Warcisław, a jednocześnie biskup z Bawarii, św. Otton. Dziękujemy dzisiaj za jego charyzmat, za przyniesioną wiarę, za głoszenie Ewangelii i świadectwo życia. Jeżeli nie będzie właściwego ukorzenienia w wierze, nadziei i miłości, jak uczynił to św. Otton, to nie będzie trwałych fundamentów wiary. Stoimy dziś u źródła chrzcielnego, które przemawia siłą wieków i owocami dokonanego tutaj chrztu, który dotyka także sedna naszego chrześcijańskiego życia. Niech ta Eucharystia przyczyni się do wzmocnienia naszej wiary – powiedział biskup.

Następnym ważnym elementem liturgii było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz pokropienie wiernych wodą święconą. Administrator apostolski dokonał także poświęcenia odnowionego baptysterium. Ukoronowaniem pyrzyckiej uroczystości było wręczenie gronu osób, które przyczyniły się do budowania pamięci o chrzcie Pyrzyczan okolicznościowego „Medalu św. Ottona”.

2024-06-18 14:28

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pragną służyć

Niedziela szczecińsko-kamieńska 50/2022, str. II

[ TEMATY ]

Pyrzyce

Ks. Marcin Miczkuła

Nowi członkowie wspólnoty

Nowi członkowie wspólnoty

Nie jest przysięgą, mimo to złożenie tego przyrzeczenia zobowiązuje na całą młodość, nawet na całe życie.

Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata jest świętem patronalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W tym szczególnym dniu młodzież gromadzi się na wspólnej modlitwie, przyjmując do swego grona nowych kandydatów. Przyrzeczenie składa się po odbyciu stażu kandydackiego, przy przychylnej opinii prezesa i księdza asystenta.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Częstochowska będzie miała pierwszego diakona stałego

2026-06-23 07:48

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

Adobe Stock

W dniu 28 czerwca br. o godzinie 15.00, w kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Częstochowie, Arcybiskup Metropolita Wacława DEPO udzieli sakramentu święceń w stopniu diakonatu Mariuszowi WAWRZAKOWI, pochodzącemu z tej parafii. Będzie on pierwszym w historii Kościoła częstochowskiego diakonem stałym święconym do posługi w jego strukturach.

Podziel się cytatem Diakonat stały to posługa mężczyzn – zarówno żonatych, jak i żyjących w celibacie – będąca pierwszym stopniem sakramentu święceń. Diakoni wspierają duszpasterzy w posługach: liturgicznej, słowa, miłosierdzia oraz socjalnej. Warto podkreślić, że diakonat stały nie jest etapem przejściowym, lecz docelową formą posługi. Diakonat stanowi szczególny znak oddania życia Chrystusowi oraz wspólnocie Kościoła. Nowy diakon stały podejmie misję głoszenia Dobrej Nowiny we współczesnym świecie. Otoczmy kandydata modlitwą, prosząc dla niego o dary Ducha Świętego, wierność powołaniu, pokorę oraz gorliwość w służbie. Niech Najświętsza Maryja Panna Częstochowska wyprasza mu potrzebne łaski, a Chrystus umacnia go na drodze powołania.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję