Reklama

Niedziela w Warszawie

Tylko prawda daje wolność

Biskupi uczestniczący w Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski odprawili uroczystą Eucharystię w sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.

Niedziela warszawska 25/2024, str. I

[ TEMATY ]

Warszawa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Po liturgii biskupi modlili się wspólnie przy grobie bł. ks. Jerzego

Po liturgii biskupi modlili się wspólnie przy grobie bł. ks. Jerzego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncelebrowanej Mszy św., która wpisała się w obchody 40. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”, przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a kazanie wygłosił abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP. W liturgii, oprócz polskich biskupów, udział wzięli: abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, prezbiterzy, rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki i wierni.

– Do grobu bł. Popiełuszki przybywali pielgrzymi przez cale 40 lat, szczególnie w roku beatyfikacji. Bywali tu papieże, prezydenci państw. Dzisiaj bardzo serdecznie witam Konferencję Episkopatu Polski – powiedział we wprowadzeniu do liturgii kard. Nycz. Metropolita warszawski wskazał na drogę krzyża, którą ukazywał swoim życiem i męczeństwem bł. Jerzy Popiełuszko, Eucharystię, do której prowadził i słowa św. Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”, będące mottem jego kapłańskiej posługi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W kazaniu abp Wojda przywołał postać patrona dnia – św. Barnaby i przypomniał jego owocną apostolską, misyjną pracę i męczeńską śmierć na Cyprze. Wspomniał także patrona kościoła – św. Stanisława Kostkę, który czczony jest w Polsce jako patron młodzieży. Nawiązując do bł. Popiełuszki, przewodniczący KEP podkreślił, że wielu spośród uczestników liturgii miało możliwość bezpośredniego kontaktu z dzisiejszym błogosławionym. Przypomniał, że po tragicznej śmierci, jaką mu zgotowali jego oprawcy, na Żoliborzu zostały złożone jego doczesne szczątki, a jego grób stał się symbolem wolności, ponieważ sam ks. Jerzy był kapłanem wolnym w Chrystusie i prawdzie. Abp Wojda zaznaczył, że ks. Jerzy żył prawdą i właśnie to napełniało władze komunistyczne lękiem i trwogą.

– Wartości, które głosił, rozbudzały świadomość wolności. Dlatego jego stosunkowo krótkie kapłańskie życie zostało brutalnie przerwane śmiercią męczeńską 19 października 1984 r. – powiedział metropolita gdański.

Abp Wojda zwrócił uwagę na to, że prawda ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdy stara się ją skrupulatnie i planowo ukrywać.

– Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią. Tak było i w tym przypadku – prawda wyszła na jaw, chociaż może jeszcze nie cała. A Boża sprawiedliwość sprawiła, że ks. Jerzy dzisiaj jest błogosławionym. Da Bóg, że niedługo będziemy go czcili jako świętego – podkreślił.

Przewodniczący KEP określił ks. Popiełuszkę jako giganta wiary, nadziei i miłości. Przypomniał, że rys jego żywej wiary dał się poznać już w czasie przymusowej służby wojskowej w Bartoszycach, do której został wcielony jako kleryk. Tamte trudne doświadczenia jeszcze bardziej hartowały wiarę ks. Popiełuszki i umacniały go w przekonaniu, że zło można zwyciężyć tylko dobrem i modlitwą.

Abp Wojda zaznaczył, że bł. ks. Jerzy w swoich kazaniach najbardziej akcentował kwestię prawdy. – Skoro prawda pochodzi od Boga, to zawsze łączy się z miłością, a miłość kosztuje, stąd prawda musi kosztować. Prawda, która nic nie kosztuje – mówił – jest kłamstwem – przypomniał przewodniczący KEP.

Zdaniem hierarchy, od bł. ks. Jerzego możemy uczyć się dzisiaj, czym jest prawdziwa wolność.

– Dzisiaj cieszymy się wolnością zewnętrzną, ale czy równie oczywista jest nasza wolność wewnętrzna? – zdaje się nas pytać ks. Popiełuszko. Czy nie ulegamy, aby wolności fałszywej, która daleko jest od przykazań Bożych, od prawdy, krzyża, Ewangelii, za które cierpiał Jezus? On, męczennik za prawdę, przestrzegał, aby nie mylić wolności z dowolnością i permisywistycznym przyzwoleniem na wszystko – wskazał abp Wojda i dodał, że bł. ks. Jerzy pokazywał, iż chrześcijaństwo nie jest religią strachu, lecz miłości i miłosierdzia, braterstwa i solidarności.

2024-06-18 14:28

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kamiński: prawdziwa miłość nie ma nic wspólnego z logiką ekonomii

[ TEMATY ]

Warszawa

bp Romuald Kamiński

pl. wikipedia.org

Prawdziwa miłość nie ma nic wspólnego z logiką ekonomii czy poprawnością polityczną. Ona jest bezinteresowna i do końca wierna - podkreślił bp Romuald Kamiński w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wieczorem biskup warszawsko-praski przewodniczył Mszy św. odpustowej w prowadzonej przez księży salezjanów stołecznej bazylice Najświętszego Serca Jezusowego, która od rok jest sanktuarium. Liturgia zainaugurowała obchody roku jubileuszowego. Parafia świętuje bowiem w tym roku 100-lecie swojego erygowania.

- Jest to dla nas okazja do dziękczynienia i modlitwy za wszystkich, którzy swoją pracą, cierpieniem i oddaniem przez ponad wiek tworzyli to miejsce budując struktury i wspólnotę duchową - powiedział proboszcz parafii i kustosz miejscowego sanktuarium, ks. Edmund Modzelewski. Podkreślił, że wyniesienie bazyliki do godności sanktuarium jest wielką łaską dla tych którzy przybywają do tego miejsca by prosić Boga o potrzebne łaski. Wielu z nich mówi, że mogą tu pooddychać świętością – wyznał salezjanin.
CZYTAJ DALEJ

Eucharystia w intencji archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 18:40

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

Kościół obchodzi dzisiaj uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a dla archidiecezji wrocławskiej i miasta Wrocławia to święto patrona. Z tej okazji w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego w obecności władz miasta oraz przedstawicieli różnych instytucji Wrocławia.

Obecnym przewodziła intencja modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela w intencji kościoła wrocławskiego oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. - Dziś w liturgii obchodzimy narodziny św. Jana Chrzciciela, pierwsze narodziny, po narodzinach NMP - zaznaczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii, witając poszczególne osoby - Przeżywając rok Pański 2026 dziękujemy za dar wiary przekazywany przez mieszkańców Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej. Niech nasze miasto, mieszkańcy i władze cieszą się błogosławieństwem Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

Już wkrótce na Jasną Górę wyruszy pielgrzymka rolników

2026-06-25 11:02

[ TEMATY ]

Piesza Pielgrzymka Rolników

Karolina Krasowska

Wyjście z Klenicy po Mszy św. o godz. 7.00

Wyjście z Klenicy po Mszy św. o godz. 7.00

"Misjonarze-pielgrzymi" – pod takim hasłem 2 lipca wyruszy tegoroczna 43. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę organizowana przez Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej już po raz 43. organizuje pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Chociaż pielgrzymka tradycyjnie wyrusza z Klenicy, to jednak dzień wcześniej, 1 lipca, pątnicy przejdą z Otynia do Klenicy, by stamtąd podjąć w kolejnym dniu wędrówkę do Częstochowy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję