Reklama

Niedziela w Warszawie

Przy sercu Ojca

Jego zamyślona postać spogląda z pomnika przy Krakowskim Przedmieściu na dziesiątki tysięcy warszawiaków, przemierzających codziennie te reprezentacyjną ulicę stolicy i zdaje się pytać: dokąd zmierzasz, Warszawo? Dokąd podążasz, człowieku?

Niedziela warszawska 36/2024, str. V

[ TEMATY ]

Warszawa

Łukasz Krzysztofka

Pomnik bł. Stefana Wyszyńskiego przy Krakowskim Przedmieściu

Pomnik bł. Stefana Wyszyńskiego przy Krakowskim Przedmieściu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pytania te warto postawić sobie szczególnie obecnie, gdy trwa ogłoszony przez papieża Franciszka Rok modlitwy. W tym czasie ks. dr Jerzy Jastrzębski, wykładowca nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, postanowił przybliżyć, zwłaszcza mieszkańcom stolicy, prymasowskie rozważania dotyczące modlitwy „Ojcze nasz”.

– Bł. kard. Wyszyński był nie tylko obrońcą praw człowieka, osobą bardzo odważną, mężem stanu, ale przeze wszystkim człowiekiem modlitwy. Chciałem zapytać się jeszcze raz, jak się modlić i podpatrzeć, jak czynił to Prymas – mówi w rozmowie z „Niedzielą” ks. dr Jastrzębski, autor książki „Modlitwa doskonała. Ojcze nasz oczami Prymasa Wyszyńskiego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co z nauczania o modlitwie beatyfikowanego 3 lata temu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego możemy odnieść do naszej codzienności?

– Prymas zalecał, aby z ogromnym namaszczeniem wypowiadać słowo „Ojciec”, aby niczego nie zgubić z tej tajemnicy. Zachęcał, by z tym słowem obchodzić się tak delikatnie jak z kwiatem przyozdobionym rosą. Powracanie do wielkiego znaczenia słowa „Ojciec” chroni nas przed rozpaczą i utratą tożsamości. Na zawsze bowiem Bóg Ojciec pozostanie Ojcem nas wszystkich – wskazuje ks. dr Jastrzębski.

Reklama

To tylko jedna z wielu inspirujących myśli, jakie znajdziemy we wspomnianej książce. Odnosząc się np. do słów „przyjdź królestwo Twoje”, ks. dr Jastrzębski podkreśla, że jest to błaganie o nowy styl relacji miedzy ludźmi, który cechuje się również pokorą.

– Bł. kard. Wyszyński przypominał, że w świecie Bożym nikt nie powinien zasłaniać się władzą. Chodzi o to, aby innych pozyskać dla Chrystusa przez „rację wewnętrzną”, a nie za sprawą władzy, która nie zawaha się użyć wszelkich środków, aby zrealizować własne cele – zaznacza autor.

Panuje przekonanie, że Warszawa to miasto, w którym aby cokolwiek osiągnąć, trzeba być bardzo zdecydowanym, szybkim i w sposób mocny podkreślać swoje kompetencje. – A bł. kard. Wyszyński pokazuje, że stolicę powinniśmy zdobywać przede wszystkim pokorą. Za wzór stawia Chrystusa, który stolicę swojego kraju – Jerozolimę, zdobył właśnie przez pokorę – zauważa ks. dr Jastrzębski.

Obecność bł. kard. Wyszyńskiego przy Krakowskim Przedmieściu może skłaniać do zastanowienia się nad kondycją naszej relacji z Bogiem.

– Prymas przypomina nam, żebyśmy w codziennym życiu, czy pracy starali się nie toczyć walki między sobą, ale współpracowali w duchu chrześcijańskim, np. w oparciu o „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” – podkreśla ks. dr Jastrzębski i dodaje: – Gdy człowiek się modli, Bóg zmienia tak serce, że człowiek nie chce prowokować łez, zadawać bólu, ale pragnie uszanować każdego i rozmawiać z każdym językiem miłości. A kiedy trzeba – wzajemnie sobie przebaczać. Modlitwa „Ojcze nasz” odmawiana z wiarą zmienia nasze życie.

Spotkanie autorskie z ks. dr. Jerzym Jastrzębskim odbędzie się 12 września o godz. 18.00 w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

2024-09-03 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Multimedialna wystawa „Bitwa Warszawska 1920 - Polacy w obronie Europy” w muzeum gen. Kuklińskiego

[ TEMATY ]

Warszawa

Bitwa Warszawska

Izba Pamięci Generała Kuklińśkiego

multimedialna wystawa

Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Izba Pamięci Generała Kuklińskiego zaprasza do oglądania multimedialnej wystawy „Bitwa Warszawska 1920 - Polacy w obronie Europy” . Ekspozycja na stołecznym Starym Mieście w nowoczesny sposób pokazuje jak Polacy, ratując młode państwo i długo wyczekiwaną niepodległość, uratowali Europę przed napaścią bolszewików.

Nowo otwarta wystawa jest zbiorem unikatowych archiwalnych materiałów na temat jednej z najważniejszych bitew w dziejach ludzkości. Sto wyselekcjonowanych zdjęć na setną rocznicę „Cudu nad Wisłą” opracowano na podstawie licznych publikacji historycznych prof. Józefa Szaniawskiego. - Znalazła ona wyraz w trzech publikacjach: "Marszałek Józef Piłsudski w obronie Polski i Europy", "Victoria Polska – w obronie Europy", "Marszałek Piłsudski i Polacy w obronie Europy – Cud nad Wisłą 1920". Ze względu na walor edukacyjny, nowoczesną prezentację i doskonałą lokalizację na Starym Mieście wystawa jest znakomitą atrakcją dla zorganizowanych wycieczek” - mówi Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Generała Kuklińskiego.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję