Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pytanie o miejsce dla Boga

O Instytucie Wyższych Studiów Teologicznych w Rzeszowie z jego dyrektorem ks. dr. Sławomirem Jeziorskim rozmawia ks. dr Jakub Nagi.

Niedziela rzeszowska 39/2024, str. V

[ TEMATY ]

Rzeszów

Archiwum ks. S. Jeziorskiego

Ks. Sławomir Jeziorski

Ks. Sławomir Jeziorski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. dr Jakub Nagi: Czy w świecie mediów, techniki i sztucznej inteligencji jest jeszcze miejsce dla teologii?

Ks. dr Sławomir Jeziorski: Pytanie można by postawić troszkę inaczej, bo skoro pytamy o teologię, to tak naprawdę pytamy o Boga. A więc można by zapytać, czy w tym świecie jest miejsce dla Boga? A na takie pytanie odpowiedź jest jasna: oczywiście! Wydaje mi się, że może nawet paradoksalnie ten świat tęskni za Bogiem i pragnie Go bardziej, niż mu się wydaje.

Są jakieś znaki, które o tym mówią?

To sprawa złożona, ale widzimy, jak rodzi się tęsknota za duchowością, za nieskończonością, za pokojem. Sam, kiedy nieraz rozmawiam z ludźmi niewierzącymi, gdy dowiedzą się, że jestem księdzem, stawiają pytania o sens życia, o Boga. Wydaje mi się, że to piękne stwierdzenie św. Augustyna o niespokojnym sercu, które nie ma Boga, dziś jest bardzo aktualne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tęsknota za Bogiem, nawet jeśli ukryta pod setkami informacji i tysiącami rozproszeń tego świata, nie gaśnie. Ale czy do szukania więzi z Bogiem konieczna jest teologia?

Jest taki piękny opis tego, czym jest teologia: to próba wyrażenia słowami tego, co intuicyjnie przeczuwa ożywione wiarą serce. Teologia jest po to, aby nazwać duchowe doświadczenie. Ale teologia idzie jeszcze dalej. Ona jest ujętym w słowa doświadczeniem 2000 lat Kościoła, który przez wieki próbuje opisać, jaki jest Bóg, który objawił się w Jezusie Chrystusie.

A to potrzebne?

Tak. I to z dwóch powodów. Po pierwsze, bez poznania tego, co o Bogu mówi Kościół, mówią święci, mówią teolodzy, grozi nam, że stworzymy sobie swój obraz Boga – obraz nieprawdziwy, subiektywny, który wcześniej czy później nas rozczaruje. To ważne: rozczarowuje nie Bóg, ale obraz, Boga, który sobie tworzymy. Ale teologia jest też ważna dlatego, że dzięki niej potrafimy mówić o Bogu, świadczyć o nim. Właśnie w tym duchu papież Franciszek przypomniał ostatnio, że w świecie, w którym jest wiele wyzwań, bardziej musimy pogłębiać nasze rozumienie wiary, aby odpowiadać na pytania, które stawia świat. Naprawdę potrzebujemy głębokiej i świeżej teologii, przekazywanej w języku przystępnym dla każdego.

W Rzeszowie w 2022 r. Stolica Apostolska powołała Instytut Wyższych Studiów Teologicznych. Czy takiej właśnie teologii ma on służyć?

Instytuty takie powstawały w miastach, w których nie ma wydziałów teologicznych, a są seminaria duchowne. Instytuty w zamyśle Stolicy Apostolskiej miały zagwarantować studia teologiczne dla alumnów seminariów, ale być także otwarte na świeckich. Kiedy po erygowaniu rzeszowskiego Instytutu rozmawiałem z biskupem Janem Wątrobą o formacji świeckich, uznał, że to konieczne, abyśmy kształcili liderów i wszystkich pragnących pogłębić swoją wiarę przez studia teologiczne.

Reklama

Udało się?

W ubiegłym roku otworzyliśmy pierwsze w Polsce podyplomowe studia: Teologia dla Nowej Ewangelizacji. Studia te cieszyły się tak dużym powodzeniem, że w tym roku otworzyliśmy nowy nabór. Ponadto uruchomiliśmy studia z teologii duchowości. Organizujemy także krótkie kursy teologii i inne formy kształcenia.

Dla kogo są te studia?

Dla wszystkich! Każdy, kto pragnie pogłębić swoją wiarę, znajdzie coś dla siebie w naszej ofercie dydaktycznej. Chcemy ożywić rzeszowskie środowisko wiary, dać świeże spojrzenie na Boga, na Kościół. Pokazać, jak piękne są horyzonty wiary!

W takim razie życzymy powodzenia! A wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z ofertą instytutu. Szczegółowe informacje na stronie www.iwst.rzeszow.pl .

2024-09-24 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wezwani, by pójść za Jezusem

Niedziela rzeszowska 3/2020, str. II

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Rzeszów

spotkanie opłatkowe

bp Jan Wątroba

Marian Salwik

Diecezjalne spotkanie opłatkowe AK

Diecezjalne spotkanie opłatkowe AK

Staraniem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Oddział w Rzeszowie, spotkania opłatkowe członków tych instytucji odbywają się w kolejnych powiatach Podkarpacia. Tegoroczne spotkanie miało miejsce 4 stycznia w Kolbuszowej.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kolbuszowskiej kolegiacie, której przewodniczył bp ordynariusz Jan Wątroba. W homilii pasterz rzeszowski nawiązał do Ewangelii dnia (J 1, 35-42) i podkreślił, że Jan Chrzciciel nazwał Jezusa Barankiem Bożym. W ludzie Izraela, znającym dzieje Abrahama i jego syna Izaaka, miało to duże znaczenie – wskazywało na ofiarny, a w konsekwencji zbawczy dla ludzi, charakter misji Syna Bożego. Kościół podkreśla, że Jezus stał się zarazem Kapłanem, Ołtarzem i Ofiarą – „żertwą ofiarną” za nasze grzechy. Dalej Kaznodzieja zauważył, że na słowa „Rabbi! (…) gdzie mieszkasz?” Jezus odpowiedział: „Chodźcie, a zobaczycie”. Jako ludzie wiary i my jesteśmy wezwani, by pójść za Jezusem.
CZYTAJ DALEJ

Nie żyje były selekcjoner polskich siatkarzy Daniel Castellani

2026-06-26 07:12

[ TEMATY ]

śmierć

Autorstwa Nula (Anna Kłeczek)/commons.wikimedia.org

Daniel Castellani

Daniel Castellani

W wieku 65 lat, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł były trener reprezentacji Polski siatkarzy Argentyńczyk Daniel Castellani - poinformowała tamtejsza federacja. W 2009 roku zdobył z biało-czerwonymi mistrzostwo Europy, prowadził też m.in. kilka polskich klubów.

„Z głębokim smutkiem i żalem Argentyńska Federacja Piłki Siatkowej ogłasza śmierć Daniela Castellaniego w czwartek, 25 czerwca, po długiej walce z ciężką chorobą. Składamy najszczersze kondolencje jego rodzinie, przyjaciołom i bliskim w tym trudnym czasie” - napisano na stronie federacji.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Muskus zbierał pieniądze dla chorego chłopczyka… sadząc pomidory!

2026-06-26 21:09

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus OFM

zrzut ekranu FB

WALCZĘ O OSKARA!!! Uspokajam – nie chodzi o błyszczącą statuetkę, ale o małego chłopca z Regulic koło Alwerni. Oskar, urodził się zdrowy i do szóstego miesiąca życia rozwijał się prawidłowo. Z czasem zaczął tracić napięcie mięśniowe i z dnia na dzień słabnąć. Dziś już wiadomo, że przyczyną braku sprawności chłopca jest rzadka mutacja jednego z genów, prowadząca do choroby zwanej zespół Leigha. W Polsce takich przypadków jest zaledwie kilka, a możliwości leczenia są bardzo ograniczone - pisał w swoich mediach społecznościowych bp Damian A. Muskus.

HISTORIA POMIDORA PO GÓRALSKU CZ. 1
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję