Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Porusza umysły

Bądźcie sobą, wyrażajcie swoje myśli, uczucia, życie – zachęcał Ryszard Ostrowski młodych twórców.

Niedziela Plus 50/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

MFS/Niedziela, Adam Gutowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz 19. Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Iwkowej zorganizowała konkurs poetycko-fotograficzny „Moje myśli, moje uczucia, moje życie...”. Wiersze ilustrowane fotografiami nadesłało siedemdziesięcioro uczniów z dwudziestu siedmiu szkół podstawowych, z powiatów: brzeskiego, bocheńskiego, tarnowskiego, limanowskiego oraz nowosądeckiego. Prace oceniali: Adam Bujak – papieski fotograf, uznany twórca, autor ponad 150 albumów o bardzo różnorodnej tematyce oraz Ryszard Ostrowski – polonista, autor wielu tekstów literackich i dzieł malarskich.

Tematy

Uroczysta gala zgromadziła liczną publiczność. Wśród gości znaleźli się m.in. twórcy nagrodzonych prac konkursowych ze swymi opiekunami – polonistami i rodzicami, a także przedstawiciele powiatowych i gminnych władz samorządowych i instytucji kulturalno-oświatowych oraz grono osób zaprzyjaźnionych ze szkołą i organizatorami konkursu, w tym proboszcz iwkowskiej parafii ks. Marek Bach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gości powitał dyrektor szkoły Zbigniew Ruszaj, który podkreślił zaangażowanie wielu osób w organizację cyklicznego projektu, a zwracając się do nagrodzonych, powiedział: – Cieszę się, że mieliście odwagę napisać te wiersze, a tym bardziej je pokazać.

Reklama

Bardzo istotnym elementem konkursowej gali jest prezentacja nagrodzonych prac. Autorzy wierszy recytowali je przed zgromadzoną publicznością, która mogła też zobaczyć ilustrujące je fotografie. W konkursowych pracach uczniowie piszą o samotności, o pięknie otaczającego świata. Przestrzegają przed światem wirtualnym, szukają odpowiedzi na filozoficzne pytania. Opisują swe radości i smutki.

Mnie zachwycił optymistyczny wiersz pt. Ten dzień. Jego fragment brzmi: Nareszcie jesteś!/ Szczęście drzew w wiankach kwiatów./ Witaj,braciszku,!/ Maleńki drogi skarbie,/ Czekają nas dobre dni!/ Fotografiami zapiszę je od dziś – napisała Zuzanna Kura z Laskowej i zdobyła I miejsce w kategorii „wyjątkowy wiersz”. Z kolei ilustracja i wiersz Lud niechciany Zuzanny Midy z Tymowej zdobył I miejsce w kategorii „interesująca fotografia”.

Rada

Główną nagrodę w kategorii „interpretacja wiersza fotografią” otrzymała Natalia Łucarz za pracę W blasku słońca. Uczennica kl. VII SP im. Władysława Jagiełły w Zaborowie przyznała, że lubi fotografować, kocha taniec towarzyski, z którym wiąże swą przyszłość. Laureatka po raz kolejny uczestniczyła w konkursie – w poprzedniej edycji zdobyła wyróżnienie. Nie kryła radości z sukcesu. – Nasza polonistka, pani Teodozja Turaczy, zachęca uczniów do udziału w konkursach, wspiera nas w tym i motywuje – podkreśliła. Zapytana o to, czy łatwo jest napisać wiersz, Natalia stwierdziła: – Na pewno nie. Aczkolwiek myślę, że jak się ma dobrą inspirację i przyjdzie wena, to można stworzyć bardzo dobry wiersz.

Reklama

Omawiając konkursowe prace, Ryszard Ostrowski pogratulował organizatorom konkursu oraz młodym autorom i ich opiekunom. A nawiązując do treści wierszy, zauważył: – Może nie ma tu tekstów depresyjnych, dramatycznych, ale jest w nich wiele melancholii, przygnębienia, rozczarowania, braku nadziei. Niewiele jest tekstów radosnych, optymistycznych, ukazujących zadowolenie i afirmację życia. Juror przekonywał, że istotą poezji nie jest rym. Zachęcał: – Piszcie własnymi słowami. Nie starajcie się za wszelką cenę uzyskać rym na końcu wersu. Czasem wyraz dobrany przypadkowo może zepsuć wszystko.

Uznanie

Z kolei Adam Bujak, który od lat niezmiennie docenia szkolny projekt w Iwkowej, podkreślił postawę organizatorów: – Uważam, że to jest coś wspaniałego, bardzo twórczego. Praca organizatorów, ich zaangażowanie, piękne podejście do młodych twórców zasługują na najwyższe uznanie. Artysta docenił też rolę nauczycieli towarzyszących młodym twórcom: – To musi być odpowiedni nauczyciel, który potrafi poruszyć umysł ucznia. Poznając prace konkursowe w Iwkowej, widzimy, że te umysły zostały poruszone. Powstały piękne, przemyślane wiersze i fotografie, które pokazują wyobraźnię twórców.

Jurorowi najbardziej spodobała się fotografia Zuzanny Midy z Tymowej. Zrobiła ona zdjęcie biało-czerwonej flagi z odbitym na niej cieniem dziewczynki. – To niekonwencjonalny sposób zilustrowania patriotyzmu – stwierdził Adam Bujak.

Reprezentująca organizatorów konkursu Urszula Mida, polonistka, przyznała, że kilka lat temu był taki moment, iż chciała zamknąć projekt, ale właśnie opinia Adama Bujaka zmotywowała ją do kontynuacji pracy, która – jak podkreśliła – integruje szkolną społeczność. – Za organizację poszczególnych zadań związanych z konkursem i z galą jest odpowiedzialnych wielu pracowników szkoły, w tym liczni nauczyciele – zaznaczyła p. Urszula. Z satysfakcją stwierdziła, że konkurs się rozwija, że coraz więcej ludzi chce przyjeżdżać do Iwkowej. – Myślę, że przyjeżdżają, żeby coś przeżyć – zauważyła i wyraziła nadzieję, że uczestnicy konkursu i gali wyjeżdżają z Iwkowej z dobrymi wrażeniami, a to sprawia, że organizatorzy tym bardziej widzą sens tej pracy.

Nadzieja

Uczestniczący w gali bardzo pozytywnie oceniają projekt. – Wspaniały konkurs, wspaniała atmosfera, wspaniałe utwory, jestem pod ogromnym wrażeniem talentów, twórczości młodych ludzi – powiedział wójt gminy Iwkowa Bartłomiej Durbas. Pogratulował organizatorom realizacji projektu, a uczestnikom – wartościowych prac. Przypomniał, że za rok odbędzie się jubileuszowa edycja konkursu, i stwierdził: – Myślę, że ten konkurs ma przyszłość, że daje ogrom nadziei wszystkim, którzy biorą w nim udział.

2024-12-10 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Homilia bp. Andrzeja Jeża

[ TEMATY ]

Tarnów

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Istnieje dobry rodzaj zmęczenia, które odczuwa się po owocnie wykonanej pracy, po dobrze spełnionym zadaniu, po osiągnięciu wyznaczonego sobie celu. Wtedy, pomimo odczuwanego utrudzenia doświadcza się wewnętrznej radości, satysfakcji i szczęścia. To zupełne przeciwieństwo zmarnowanego czasu i możliwości jakie pojawiają się w naszym życiu.

Z całą pewnością również trud pielgrzymowania jest takim dobrym rodzajem zmęczenia, które ostatecznie daje uczucie spełnienia, a także radości. Pielgrzymowanie to dobry i pożyteczny czas. Jesteście zmęczeni – to normalne po dziewięciu dniach codziennego pieszego wędrowania. Ale pomyślcie o stanie swojego ducha! Czyż nie zachodzi tu proces odwrotny? Fizycznie jesteście zmęczeni, ale czyż nie jesteście mocniejsi duchowo, właśnie dlatego, że uczestniczyliście w czymś dobrym; w czymś, co kosztuje wiele wysiłku, ale zarazem też bardzo wiele daje.
CZYTAJ DALEJ

Kazachstan: Z pożaru kościoła ocalało jedynie drewniane tabernakulum i krzyż!

2026-06-25 09:18

[ TEMATY ]

Kazachstan

Mat.prasowy

Uratowany krzyż

Uratowany krzyż

W pożarze trwającym kilka dni spłonęło wszystko poza drewnianym tabernakulum i krzyżem. Ks. Łukasz Chłopek, misjonarz w Kazachstanie, odczytał to jako znak i postanowił odbudować kościół w formie… jurty.

Dariusz Dudek: W nocy z wtorku na środę, 7 maja 2025 roku, o godzinie 23:53 rozdzwonił się Twój telefon. Usłyszałeś cztery słowa: „pali się nasz kościół”. Co czułeś?
CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Teresy z Lisieux i jej rodziców wyruszą w ogólnopolską peregrynację

2026-06-25 11:46

[ TEMATY ]

św. Teresa z Lisieux

pixabay.com

Relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz jej świętych rodziców - Zelii i Ludwika Martin - przybędą z francuskiego Lisieux do Polski i od 2 lipca do 10 sierpnia będą peregrynować po kraju. Duchowe wydarzenie organizowane przez Ojców Karmelitów Bosych Prowincji Warszawskiej rozpocznie się w Szczecinie. Hasłem peregrynacji są słowa: „Przez ufność do miłości”, nawiązujące do „małej drogi” świętości, którą głosiła patronka misji i doktor Kościoła.

Ogólnopolska peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz jej rodziców, świętych Zelii i Ludwika Martin rozpocznie się od Szczecina. Relikwie zostaną przywiezione z Lisieux we Francji i przez ponad miesiąc odwiedzą dziesiątki wspólnot karmelitańskich, parafii i sanktuariów w całej Polsce. Zakończenie peregrynacji zaplanowano na 10 sierpnia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję