Reklama

Niedziela plus

Gniezno, Opole

Mobilizacja dobra

Pomoc dla powodzian jest naszym obowiązkiem, ale także postawą chrześcijańskiej miłości, jakiej uczy nas św. Franciszek z Asyżu – podkreśla o. Arkadiusz Czaja, franciszkanin.

Niedziela Plus 50/2024, str. VII

[ TEMATY ]

Gniezno

archiwum klasztoru w Pakości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wychodząc naprzeciw osobom potrzebującym, franciszkanie z parafii św. Bonawentury w Pakości razem z o. Walentym Łagą, proboszczem, gwardianem klasztoru i kustoszem archidiecezjalnego sanktuarium Męki Pańskiej, oraz parafianami, zorganizowali zbiórkę nowego sprzętu AGD dla mieszkańców Głuchołaz.

Szlachetność i dobro

Warto w tym miejscu wspomnieć, że ludzie z tego małego miasteczka znani są już z innych akcji dobroczynnych. Zbiórka sprzętu gospodarstwa domowego to już trzecia akcja mająca na celu pomóc powodzianom, organizowana przez parafię na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy. Do pomocy zgłosiło się bardzo wiele osób o wrażliwych i szlachetnych sercach. Parafianie z Pakości już wcześniej włączali się w akcje pomocowe osobom chorym w ich domach, w hospicjach, szpitalach, domach pomocy społecznej, domach seniora na terenie całej Polski. Pomagają również dzieciom i młodzieży w domach dziecka oraz w ośrodkach szkolno-wychowawczych. Do akcji charytatywnej organizowanej przez parafię dołączyli członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z przełożoną s. Danutą Kaźmierczak i asystentem o. Ewarystem Grędą, młodzież franciszkańska z jej duszpasterzem o. Antonim Majewskim, parafialna Caritas, wspólnota Miłosierdzia Bożego z opiekunem o. Arkadiuszem Czają oraz róże różańcowe z o. Konstantynem Sokołowskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kolejny już raz można było się przekonać, że mieszkańcy Pakości to piękni ludzie o pięknych sercach. O takie serca tak często apeluje papież Franciszek. Ojciec Arkadiusz, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, stwierdził: – Pakość to małe miasteczko, ale jej mieszkańcy mają wielkie serca. Pomoc dla powodzian jest naszym obowiązkiem, ale też postawą chrześcijańskiej miłości, jakiej uczy nas św. Franciszek z Asyżu. Pakość jest przykładem tej pięknej postawy.

Rozdysponowali dary

Klasztor w Pakości k. Inowrocławia jest również inicjatorem ogólnopolskiej akcji dobroczynnej pt. „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”, której celem jest niesienie pomocy osobom chorym – przez występy artystyczne, modlitwę i wsparcie materialne. W Pakości znajduje się także archidiecezjalne sanktuarium Męki Pańskiej. Jest ono drugą najstarszą Kalwarią w Polsce, założoną w 1628 r. W sanktuarium jest przechowywany relikwiarz z największą w Polsce cząstką Krzyża Świętego.

Pragnienie pomocy powodzianom towarzyszyło mieszkańcom od samego początku akcji dobroczynnej. Przełożony – o. Walenty po każdej niedzielnej Mszy św. wyrażał wdzięczność wszystkim wiernym, za ich szczodre dary na ogłoszoną akcję pomocy dla powodzian. – Byłem na południu Polski po powodzi – powiedział – i widziałem, jak wielką tragedię przeżywają mieszkańcy tych terenów. Dziękuję za ofiarność i pomoc i proszę o nieustanną modlitwę w intencji poszkodowanych.

Zebrany sprzęt gospodarstwa domowego został przetransportowany samochodem dostawczym do parafii św. Wawrzyńca w Głuchołazach i przekazany proboszczowi ks. Tomaszowi Struzikowi oraz parafianom, aby ofiarowali je rozdysponowania najbardziej potrzebującym powodzianom. Zostały przekazane: lodówki, pralki, mikrofalówki, zamrażarki, czajniki, odkurzacze i kuchenki. Wartość zebranego sprzętu to ponad 90 tys. zł. Ksiądz Struzik złożył na ręce o. Walentego podziękowanie dla franciszkanów i parafian w Pakości za ich wielki dar i zapewnił o modlitwie za ofiarodawców i ich rodziny.

Zanieść radość

Wszystkie ogłaszane zbiórki na rzecz powodzian spotkały się z szybką pozytywną odpowiedzią parafian. Organizatorzy akcji charytatywnych w Pakości przekonani, że gdy pomagamy innym, stajemy się dla nich znakiem Bożej miłości, nie ustają w niesieniu pomocy – są już zaplanowane kolejne dzieła dobroczynne. Pamiętając o postawie św. Franciszka wobec biednych i potrzebujących, pragną z wolontariuszami i artystami odwiedzać osoby chore w placówkach opieki na terenie całej Polski. Marzą o tym, by zanieść im radość przez sztukę, ofiarować upominki oraz zapewnić o modlitewnej pamięci za nich i osoby opiekujące się nimi.

2024-12-10 12:35

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymasi z Europy przyjeżdżają do Gniezna

[ TEMATY ]

Gniezno

Episkopat.pl

Już w najbliższą niedzielę 23 kwietnia, w uroczystość św. Wojciecha, rozpoczną się w Gnieźnie obchody 600-lecia Prymasostwa w Polsce. W rozpoczęciu tego znamiennego jubileuszu uczestniczyć będą prymasi z kilku krajów Europy.

Prymas Polski abp Wojciech Polak przyznaje w rozmowie z KAI, że swoją obecność potwierdzili: Prymas Galii kard. Philipp Barbarin z Lyonu, Prymas Hiszpani Braulio Rodrigueza Plaza z Toledo, Prymas Germanii Frana Lackner z Salzburga, Prymas Czech kard. Dominik Duka oraz przedstawiciel Prymasa Anglii kard. Vincenta Nicholsa z Londynu.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Płock: Papieskie błogosławieństwo dla wiernych i pielgrzymów w 300-lecie kanonizacji św. Stanisława Kostki

2026-06-25 07:51

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

diecezja płocka

BM Sztajner

Św. Stanisław Kostka

Św. Stanisław Kostka

Papież Leon XIV udzielił błogosławieństwa apostolskiego wiernym diecezji płockiej i pielgrzymującym śladami św. Stanisława Kostki w roku jubileuszu 300-lecia jego kanonizacji - przekazała w środę kuria diecezjalna. Św. Stanisław Kostka, pochodzący z diecezji płockiej, jest jej patronem.

Kuria Diecezjalna Płocka poinformowała w środę o liście otrzymanym z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej z pozdrowieniami, które papież Leon XIV skierował do biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego i wiernych tej diecezji z okazji jubileuszu 300-lecia kanonizacji św. Stanisława Kostki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję