Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

„Współczesne życie zakonne, w tym paulińska posługa, pełne jest wyzwań – czy to we wspólnotach, czy w duszpasterstwie. Święty Paweł Pustelnik pokazuje nam, jak przezwyciężać te trudności, nie tracąc z oczu celu ostatecznego” – przypomniał w liście z okazji uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika generał zakonu o. Arnold Chrapkowski.

Niedziela Ogólnopolska 2/2025, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wzorem swego patriarchy – niezłomni w nadziei

„Współczesne życie zakonne, w tym paulińska posługa, pełne jest wyzwań – czy to we wspólnotach, czy w duszpasterstwie. Święty Paweł Pustelnik pokazuje nam, jak przezwyciężać te trudności, nie tracąc z oczu celu ostatecznego” – przypomniał w liście z okazji uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika generał zakonu o. Arnold Chrapkowski. Początek roku to dla wszystkich duchowych synów tego wielkiego pustelnika czas powrotu do korzeni, do refleksji nad swoim powołaniem i życia charyzmatem zakonu.

Tradycyjnie 6 stycznia na Jasnej Górze i we wszystkich paulińskich klasztorach rozpoczęły się pawełki. To 9-dniowe nabożeństwo ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy zakonu. Każdego dnia w czasie trwania nowenny o godz. 18 ojcowie i bracia paulini gromadzą się w kaplicy poświęconej patriarsze. Tam też w obecności wystawionych na ołtarzu relikwii świętego z Teb, z udziałem zgromadzonych wiernych, śpiewany jest jeden z dwóch hymnów mówiących o życiu Pawła i głoszone są okolicznościowe kazania. Nowenna ta stanowi duchowe przygotowanie do uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika, która przypada 15 stycznia. W tym dniu jasnogórscy mnisi gromadzą się na wspólnej Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, w czasie której ponawiają profesję zakonną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szczególnie uroczysty charakter ma na Jasnej Górze niedziela przypadająca po święcie patronalnym. 19 stycznia duchowi synowie św. Pawła Pustelnika zapraszają wszystkich wiernych do wspólnej modlitwy i oddania czci ich patronowi podczas Sumy w bazylice o godz. 11. Ukoronowaniem tego dnia jest o godz. 17 specjalne nabożeństwo połączone z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa.

Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski w liście z okazji patronalnego święta, nawiązując do przeżywanego obecnie Roku Świętego, zachęcał wszystkich zakonników, by powrócili do myśli przewodniej tego czasu, którą stanowi nadzieja. „Przeżywając nowennę oraz uroczystość ku czci naszego patriarchy, spróbujmy także zastanowić się przez chwilę, jak nadzieja kształtowała życie św. Pawła, który długie lata spędził na pustyni, przemierzając tam swoją duchową wędrówkę ku Bogu. Nie ulega wątpliwości, że trud i wyrzeczenia, jakich doświadczył na pustkowiu, musiały być przezwyciężane dzięki silnej nadziei na ostateczne przejście do życia wiecznego, gdzie twarzą w twarz spotkał umiłowanego Zbawiciela” – napisał przełożony generalny Zakonu Paulinów.

Paweł z Teb żył w Egipcie 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, mieszkając w grocie skalnej. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, co przyczyniło się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego. To właśnie tego świętego obrali na swego patrona pustelnicy jednoczący się w XIII wieku na Węgrzech w nowy zakon.

Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb paulinów. Są na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na jego grób.

Jasna Góra kościołem jubileuszowym

„Aby w tym Roku Świętym wszyscy mogli doświadczyć bliskości najczulszej z mam, która nigdy nie opuszcza swoich dzieci”, Jasna Góra otrzymała przywilej odpustu zupełnego w Roku Jubileuszowym 2025. Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego wraz z Kaplicą Cudownego Obrazu Matki Bożej ustanowiona została kościołem jubileuszowym w archidiecezji częstochowskiej. Dzięki nawiedzeniu Jasnej Góry wszyscy wierni naprawdę pokutujący ze skarbca Kościoła będą mogli otrzymać odpust zupełny, z możliwością ofiarowania go za dusze w czyśćcu cierpiące. Wyrazem prawdziwej pokuty jest wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, oczyszczenie się przez sakrament pokuty i przyjęcie Komunii św. połączone z modlitwą w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. Rok Jubileuszowy jest obchodzony w Kościele na świecie pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Jasna Góra także rozbrzmiewać będzie głoszeniem nadziei.

2025-01-07 11:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z kroniki jasnogórskiej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

o. Jerzy Tomziński

Bożena Sztajner/Archiwum Niedzieli

4 lata temu.

14 XI 2021r. w wieku 103 lat zmarł o. Jerzy Tomziński. Był dwukrotnie generałem Zakonu Paulinów i trzykrotnie przeorem #JasnaGóra, uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, przyjacielem kard. Wyszyńskiego i Jana Pawła II, inicjatorem Apelu Jasnogórskiego. W zakonie przeżył 85 lat, w kapłaństwie 77.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Bp Chudzio: Cieszę się z zaufania Ojca Świętego

2026-06-24 18:21

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP


Leon XIV mianował 24 czerwca 2026 roku bp. Krzysztofa Chudzio biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej w rozmowie z Vatican News wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu oraz zawierzył się modlitwie Ludu Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję