Reklama

Niedziela Przemyska

Muzyczna uczta

W bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemyślu odbył się bożonarodzeniowy koncert pt. Nie było miejsca dla Ciebie.

Niedziela przemyska 2/2025, str. III

[ TEMATY ]

Przemyśl

Barbara Chrobak

Koncert zaszczycili swoją obecnością pasterze kościoła przemyskiego i metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki

Koncert zaszczycili swoją obecnością pasterze kościoła przemyskiego i metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W oświetlonym wnętrzu zabytkowej archikatedry wybrzmiały najpiękniejsze kolędy śpiewane na przemian w języku polskim i ukraińskim. W wyjątkowym koncercie wystąpili muzycy z Śląskiego Chóru Kameralnego „Ad libitum”, Chór Kameralny „GLORIA” Lwowskiej Filharmonii Narodowej, kwintet smyczkowy oraz soliści.

Znaczenie symboliczne

Miejsce i czas tego wydarzenia nie były przypadkowe. Przemyśl to jedno z pierwszych miast, do których docierali ukraińscy uchodźcy. W pierwszych tygodniach wojny tylko na dworzec pociągami ewakuacyjnymi przyjeżdżało codziennie nawet kilkanaście tysięcy osób. Wszyscy mogli tutaj odnaleźć bezpieczeństwo i opiekę. Koncert był podziękowaniem przede wszystkim dla mieszkańców Przemyśla, a symbolicznie dla wszystkich Polaków, służb mundurowych oraz licznego grona wolontariuszy, którzy po ataku zbrojnym na Ukrainie 24 lutego 2022 r. otworzyli swoje serca i domy. Wydarzenie stanowiło też apel o to, aby nie zapominać o trwającej wojnie. Atmosfera ciągłej niepewności jutra i zagrożenia atakami rakietowymi odczuwalna jest wciąż na terytorium Ukrainy. Każda kolęda była zadedykowana tym, którzy walczą o niepodległość Ukrainy, bez możliwości świętowania w swoich domach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas koncertu głos zabrał gospodarz miejsca, metropolita przemyski abp Adam Szal i metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, który wyraził wdzięczność za okazane dobro. Nie zabrakło odniesień do istoty wcielenia Syna Bożego i aktualnej sytuacji w świecie. – Chrystus przychodzi na świat, aby go odnowić i co najważniejsze, przywrócić pokój. Bóg się rodzi niezależnie od dzielących nas granic – podkreślił metropolita lwowski.

Chwałę Bogu zaśpiewajmy

Ponad dwugodzinny koncert zakończył się wspólnym wykonaniem ukraińskiej kolędy Shchedryk. – „Szczedryj weczir, dobry wieczór” – to pieśń nadziei, aby wreszcie nastał upragniony pokój, aby wszyscy żyli w Chrystusowej wierze – zgodnie podkreślali artyści dwóch narodów.

W koncercie wzięli udział przedstawiciele władzy parlamentarnej, samorządowej, służb mundurowych, instytucji, duchowieństwa oraz mieszkańcy Przemyśla i wolontariusze. Organizatorami wydarzenia była TVP Polonia oraz polsko-ukraińska Fundacja im. Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert został zarejestrowany z udziałem ekipy TVP Rzeszów i wyemitowany 26 grudnia na antenie TVP Polonia oraz TV Rzeszów.

2025-01-07 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idealni terapeuci

Niedziela przemyska 31/2023, str. I

[ TEMATY ]

Przemyśl

Archiwum Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Podopieczni DPS w towarzystwie alpak

Podopieczni DPS w towarzystwie alpak

Te wyjątkowe zwierzęta od kilku tygodni zamieszkały przy Domu Pomocy Społecznej w Przemyślu i są jedynymi na terenie miasta.

W środę 12 lipca w DPS im św. Brata Alberta w Przemyślu odbył się coroczny piknik. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w miejscowej kaplicy. Następnie domownicy, ich bliscy oraz zaproszeni goście przeszli do ogrodu, gdzie zrealizowano wiele wspólnych inicjatyw. Na początek wysłuchano opowieści br. Kamila, albertyna, który przybliżył szczegóły z życia i działalności św. Brata Alberta – założyciela placówki. W czasie biesiadowania nie zabrakło aktywności sportowych, gier i zabaw, występów artystycznych i słuchania muzyki. Uczestnicy pikniku kosztowali także wyrobów kulinarnych Kół Gospodyń Wiejskich z Leszczawy i Leszczawki. Wśród gości biesiady byli m.in.: rodziny podopiecznych, pracownicy i podopieczni z MDPS Przemyśl-Lipowica, seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Caritas, pracownicy i podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej z Leżajska i Środowiskowego Domu Samopomocy ze Starego Miasta. Jedną z kluczowych atrakcji pikniku była możliwość odwiedzenia miejscowej hodowli alpak i zasmakowania najnowszej formy terapii aplikowanej podopiecznym Caritas.
CZYTAJ DALEJ

Pół miliona głosów w sprawie religii i etyki w szkole. Przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej u Arcybiskupa Warszawskiego

2026-06-24 15:00

[ TEMATY ]

etyka

religia w szkole

Redakcja

W ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Katechetów Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”. Rozmawiano o sytuacji katechetów, przyszłości lekcji religii oraz potrzebie większego zaangażowania świeckich w życie Kościoła.

Ponad 500 tysięcy podpisów złożonych pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą to głos ludzi zatroskanych o miejsce religii i etyki w polskiej szkole. O dalszych działaniach oraz aktualnej sytuacji nauczycieli religii rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się w ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich. W rozmowie uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Katechetów Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”: Dorota Chmielewska, Dariusz Kwiecień oraz Andrzej Sosnowski.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję