Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Weszliśmy w Rok Święty

To był dobry pomysł, by rozpocząć nasz szczecińsko--kamieński Rok Święty od śladów św. Ottona na Wzgórzu Zamkowym i stąd przejść krótką pielgrzymką z jubileuszowym krzyżem do bazyliki archikatedralnej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 2/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Szczecin

Przemysław Fenrych

Otwarcie Roku Świętego – przed wejściem do bazyliki św. Jakuba

Otwarcie Roku Świętego – przed wejściem do bazyliki św. Jakuba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To chyba sam papież Franciszek zasugerował, by w Rok Święty wejść choćby krótką pielgrzymką do głównego kościoła stacyjnego w diecezji – u nas to oczywiście bazylika archikatedralna św. Jakuba. Podoba mi się ta sugestia – życie jest pielgrzymowaniem! Bywa, że narzekamy na zabieganie, na nadmiar zadań i wydarzeń, z którymi musimy się w drodze uporać. Czasem, przyznajmy, biegniemy z wielkim wysiłkiem, ale zupełnie bez sensu, właściwie nie wiemy po co. Pielgrzymka to taki czas życiowego marszu, gdy cel i sens jest oczywisty, to sens przekraczający nasze życie na tym świecie, otwierający na wieczność. Przy nim nabierają sensownej treści nasze drobne, jak najbardziej doczesne życiowe kroki. Albo przeciwnie, pokazują się jako absurdy, z których jak najszybciej trzeba zrezygnować. Nawet jeśli ta rezygnacja boli…

Reklama

Szczecińska, bardzo krótka pielgrzymka zaczęła się na Wzgórzu Zamkowym, na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. To miejsce związane ze świętym biskupem Ottonem. W bruku dziedzińca widać ślady kościoła. Jego początki związane są pierwszą misją Biskupa z Bambergu, tutaj był gościem księcia Warcisława, tutaj głosił Dobrą Nowinę o Jezusie. Trwa jubileusz 900-lecia jego pomorskiej misji. Nie było nas wielu na dziedzińcu, w pielgrzymce nie szły tłumy. Nie ma wątpliwości: dzieło św. Ottona nie jest zakończone, trzeba kontynuować. Nie po to, żeby nas było więcej, to ważny, ale drugorzędny przejaw. Najważniejsze, by Pan Jezus mógł dotrzeć do każdego i przez każdego osobiście był przyjęty. By ani kultura, ani polityka, ani złe zachowania deklarujących wiarę nikomu Go nie zasłaniały. By nasi najbliżsi przezwyciężyli w sobie bariery odgradzające od Jezusa i Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na czele pielgrzymki, między dwoma świecami niesiony był Krzyż jubileuszowy, będzie witał pielgrzymów przez cały Rok Święty. To specyficzna ikona – ma kształt krzyża, ale postać Jezusa na nim to Chrystus Zmartwychwstały, depczący bramy piekieł, wyzwalający mocą Ojca. Idziemy – każdy kto chce może iść – za Chrystusem cierpiącym i zwycięskim, idziemy przez życie przezwyciężając trudności, przez Krzyż – do nieba.

Na te znaki – pielgrzymowanie, dziedzictwo św. Ottona, Krzyż – zwrócił uwagę w homilii ks. abp Wiesław Śmigiel. Dodał do niego kolejny znak wynikający z dnia rozpoczęcia jubileuszu w archidiecezji: do święto Świętej Rodziny. A ponieważ współczesna rodzina w Polsce (i nie tylko w Polsce) przeżywa poważny kryzys, to rodzina powinna być i będzie ważnym tematem Roku Świętego. Polskie rodziny trzeba chronić i bronić, jest wiele powodów by to robić. A najważniejsze jest, by robić do mądrze i ewangelicznie, czyli – jak uczył św. Paweł, a za nim bł. Jerzy Popiełuszko „zło dobrem zwyciężać”, dobrze budować i wzmacniać własne rodziny.

2025-01-07 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjaciel Dzieci

Towarzystwo Przyjaciół Dziecka w przyszłym roku będzie obchodziło stuletnią służbę polskim dzieciom – wspomina Zygmunt Pyszkowski, prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego TPD. – Ta dobroczynna organizacja swoje istnienie zawdzięcza pisarce i pedagog Stefanii Sempołowskiej, bo jak twierdziła: dzieciom „groziła przedwczesna śmierć, wycieńczenie, wyzysk, głód, ciemnota, występek oraz wszelkiego rodzaju ból i cierpienie”. Powstał Robotniczy Wydział Wychowania Dziecka i Opieki nad Nim, który stał się zalążkiem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Na przestrzeni niespokojnego wieku zmieniały się formy pomocy dzieciom, bo i potrzeby były różne. Początkowo TPD starało się zminimalizować wyzysk małoletnich, zniwelować zacofanie, w tym przede wszystkim analfabetyzm, wyrównać szanse rozwoju społecznego dzieci z ubogich rodzin oraz zatroszczyć się o ich zdrowie psychofizyczne. Wówczas było w naszej apolitycznej organizacji wielu lekarzy i pedagogów. W okresie powojennym wszystkie dzieci wymagały wielokierunkowego wsparcia, wszak wtedy było powszechne niedożywienie, sieroctwo oraz braki edukacyjne. Tworzyliśmy zatem sierocińce, kuchnie mleczne, przedszkola i szkoły. Dzieci wysyłaliśmy na turnusy lecznicze. Później tworzyliśmy środowiskowe ogniska dla najmłodszych – zaniedbanych, głodnych i potrzebujących rozmaitego wsparcia.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Bp Chudzio: Cieszę się z zaufania Ojca Świętego

2026-06-24 18:21

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP


Leon XIV mianował 24 czerwca 2026 roku bp. Krzysztofa Chudzio biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej w rozmowie z Vatican News wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu oraz zawierzył się modlitwie Ludu Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję