Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 3/2025, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa ponad podziałami

Choć na co dzień reprezentują różne kluby, to łączą ich wiara i miłość do Polski. Na Jasnej Górze odbyła się 17. Ogólnopolska Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców pod hasłem: „Dla Ciebie nasz trud, ukochana Ojczyzno”. Jej uczestnicy prosili o pokój i jedność w narodzie. W tym roku przypominali o św. Janie Pawle II w 20. rocznicę jego śmierci, ale także o 1000-leciu koronacji króla Bolesława Chrobrego i o 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

– Kibice nie są gangsterami z szalikami na szyi, jak często się o nas mówi. Jesteśmy patriotami. Znamy wszystkie zwrotki polskiego hymnu, historię naszego narodu, wiemy, kim byli np. Roman Dmowski czy rtm. Witold Pilecki, czego niektórzy Polacy, niestety, nie wiedzą – podkreślił Mariusz z fanklubu BS Polonia Bytom. Dodał, że to piękne doświadczenie podawać dziś rękę przyjaciołom z innych klubów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Łukasz, fan Miejskiego Klubu Sportowego Sandecja Nowy Sącz, zauważył, że dla Maryi i ojczyzny kibice potrafią się zjednoczyć. – Kochamy Matkę Bożą i kochamy nasz kraj, dlatego tutaj jesteśmy. Polska może zawsze na nas liczyć – zapewnił.

Andrzej Lato zwrócił uwagę, że Bóg, Honor i Ojczyzna to są najważniejsze wartości. Jak zaznaczył, kibicie potrafią się zjednoczyć nie tylko podczas pielgrzymek, ale też np. bronili pamięci o św. Janie Pawle II, gdy wylała się na niego fala nienawiści.

Reklama

Ksiądz Jarosław Wąsowicz, od 2008 r. organizator ogólnopolskiej pelgrzymki kibiców na Jasną Górę, zauważył, że kibice podtrzymują pamięć o polskich bohaterach i dbają, by młode pokolenie nie zapomniało o swojej tożsamości. Przypomniał, że to właśnie m.in. kibice Legii Warszawa i Polonii Warszawa zaangażowali się w kultywowanie pamięci o powstańcach warszawskich. Reprezentanci Śląska Wrocław „wprowadzili” na stadion Żołnierzy Wyklętych, a w Wielkopolsce podtrzymywana jest pamięć o uczestnikach powstania wielkopolskiego, np. przez spisywanie zapomnianych grobów i ich odnawianie.

Głównym punktem pielgrzymki była Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Po Mszy św. poświęcone zostały barwy klubowe oraz transparenty. Następnie, wzorem lat ubiegłych, odbyło się spotkanie w Auli o. Kordeckiego z dr. Karolem Nawrockim – prezesem Instytutu Pamięci Narodowej.

Najpiękniejsze choinki wybrane

Na Jasnej Górze odbył się finał 17. Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Swoją tematyką wpisał się w tym roku w 100-lecie istnienia diecezji częstochowskiej. Jasnogórscy pielgrzymi oddali aż 35 tys. ważnych głosów. Bajecznie kolorowa, cała w złocie i „krasnalkowa” – tak można scharakteryzować zwyciężczynie.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podkreślił, że choinkowy konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem i jest ważny, bo uczy więzi z Jasną Górą.

W tym roku I miejsce zdobyli debiutanci. To uczniowie Szkoły Podstawowej nr 42 im. Jana Brzechwy w Częstochowie. Uczniowie zaznaczyli, że „najfajniejsze dla nich było to, że wspólnie przygotowywali włóczkowe ozdoby”.

Miejsce II zdobyła choinka udekorowana przez najmłodszych z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierzchowisku. Ich drzewko rozbłysło złotem, aby uczcić ubiegłoroczne zwycięstwo w tym konkursie oraz 100. rocznicę powstania diecezji częstochowskiej.

Zdobywcami III miejsca zostały natomiast przedszkolaki z Widzowa i choć pierwszy raz uczestniczyły w konkursie, to ich choinka zachwyciła wielością barw.

Organizatorami konkursu były Jasna Góra oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” przy wsparciu Lasów Państwowych, Biura Prasowego Jasnej Góry i Firmy Packon. Patronat medialny sprawowało Radio Jasna Góra, a patronatem honorowym objął konkurs abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Koncert Noworoczny – 25 stycznia

Na Jasnej Górze 25 stycznia (w sobotę) odbędzie się Koncert Noworoczny. W bazylice wybrzmią polskie kolędy i pastorałki, także te mniej znane, np. Z tamtej strony dzwona, Wesoły nam dzień dziś nastał czy Stój przy mnie. Utwory wykonywać będzie Zespół Instrumentów Dętych pod dyrekcją kapelmistrza Marka Piątka z udziałem chóru „Lira” z Wieruszowa pod kierunkiem br. Franciszka Bulandy, paulina. Muzyczne wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.30. Wstęp wolny.

2025-01-14 14:06

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Śląsk” śpiewał na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Śląsk

zespół

Anna Wyszyńska/Niedziela

W Roku Stanisława Moniuszki częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater obdarowało miłośników muzyki niezwykłym prezentem – był to koncert muzyki sakralnej Stanisława Moniuszki w wykonaniu Zespołu „Śląsk”.

Koncert, zorganizowany przez stowarzyszenie, odbył się w wypełnionej po brzegi Bazylice na Jasnej Górze w niedzielę 2 czerwca 2019 r.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

25 lat temu Jan Paweł II odwiedził Ukrainę

2026-06-24 20:29

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

na Ukrainie

Vatican News

W dniach 23-27 czerwca 2001 r. Jan Paweł II odbył wymarzoną pielgrzymkę na Ukrainę, odwiedzając Kijów i Lwów. Wizyta okazała się wydarzeniem o historycznym wymiarze. Stała się bowiem jednym z filarów budowania tożsamości Ukraińców, którą brutalnie niszczono w czasach dominacji sowieckiej, kiedy to Ukraina stanowiła jedną z republik ZSRS.

Jan Paweł II, przemawiając w czerwcu 1991 r. w Przemyślu do polskich Ukraińców, wiernych Kościoła Greckokatolickiego, w ich macierzystym języku, powiedział: „Jeśli mi Pan Bóg pozwoli kiedyś przyjechać do Lwowa, to będzie więcej po ukraińsku”. Marzenie papieskie spełniło się dopiero po 10 latach. Papież słowa dotrzymał, bo po ukraińsku wygłaszał przemówienia i homilie, wzruszając Ukraińców, wzbudzając ich podziw, szacunek i sympatię. Musiał oddziaływać na wyobraźnię zbiorową fakt, że papież, wówczas 80-letni człowiek, mimo nawału zajęć i postępującej choroby, pół roku poświęcił na naukę języka ukraińskiego. I to z takim skutkiem, że według obserwatorów mówił lepiej w tym języku niż prezydent Ukrainy, Leonid Kuczma.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję