Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Kapłan nadziei

Papież Franciszek Bulą Spes non confundit zainaugurował w Kościele Jubileusz pod hasłem Pielgrzymi nadziei. W ziemskiej wędrówce trudno bez nadziei układać sobie przyszłość. Mamy nadzieję, że będziemy zdrowi, że los nie dotknie nas jakimś nieszczęściem czy chorobą. Mamy nadzieję, że sprawy dotyczące nas i bliskich będą układać się pomyślnie. Nadzieja ożywia życie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 6/2025, str. VI

[ TEMATY ]

wspomnienie kapłana

Ks. Zygmunt Jagiełło

Śp. ks. Marek Tworek (1972-2025)

Śp. ks. Marek Tworek (1972-2025)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Taką nadzieją żyli rodzice ks. Marka: Stanisław i Julia z d. Baryła, gdy urodził się w Biłgoraju, 25 IX 1972 r. Sakrament chrztu św. otrzymał 16 XII 1972 r. w kościele św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, zaś bierzmowanie 7 V 1987 r. Nadzieja przypominała rodzicom, że Marek będzie wracać ze szkoły do domu radosny, że będzie zdobywać bardzo dobre oceny. Ukończył szkołę podstawową w Biłgoraju oraz średnią – Liceum Ogólnokształcące w Biłgoraju. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości został w 1991 r. przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie.

Ks. Florian Fornal, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju pisał o nim: „Marek pochodzi z rodziny bardzo wierzącej i związanej z Kościołem. Od dzieciństwa był ministrantem, lektorem i kantorem. Jest zdolnym chłopcem. Dobrze śpiewa i gra. Ma dwóch braci, najstarszy jest księdzem. Cała rodzina cieszy się dobrą opinią. Sądzę, że jest dobrym kandydatem do stanu kapłańskiego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po powstaniu diecezji zamojsko-lubaczowskiej w 1992 r. wyraził wolę przynależenia do rodzimej diecezji i zamieszkał w seminarium przy ul. Orzechowskiego 10 w Lublinie. Podczas studiów dał się poznać jako inteligentny i zdolny kleryk, który chciał rozwijać się duchowo i intelektualnie. Jako człowiek delikatny, wrażliwy, bardzo łatwo nawiązywał kontakty z nowymi kolegami. Wszyscy mieli pewnosć, że będzie bardzo dobrze służyć w Kościele zamojsko--lubaczowskim.

Święcenia diakonatu przyjął 4 IV 1996 r. w katedrze zamojskiej, a po ukończeniu seminarium otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Śrutwy – 7 VI 1997 r. Jako neoprezbiter został mianowany wikariuszem parafii pw. św. Mikołaja w Hrubieszowie. Następną, a zarazem ostatnią jego parafią był Chmielek. Od 23 VI 2008 r., posługiwał jako administrator Samodzielnego Ośrodka Duszpasterskiego, następnie od 22 IV 2009 r. – rektor kościoła Narodzenia NMP, a od 8 IX 2010 r. jako proboszcz.

Ks. Marek w latach 2002-06 pełnił funkcję członka Rady Kapłańskiej, a od 28 IV 2011 r. do 27 VIII 2014 r. – diecezjalnego duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza.

Dbał o dobro duchowe świeckich i owocnie współpracował z braćmi kapłanami, podejmował szereg inicjatyw na polu troski o materialne dobro Kościoła (tworzenie parafii w Chmielku i budowę tamtejszej plebanii oraz staranie o piękno kościoła parafialnego i kaplicy w Pisklakach).

Ks. Marek Tworek zginął w wypadku samochodowym – 6 stycznia 2025 r.

Msza św. żałobna pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka została odprawiona w piątek, 10 I 2025 r. o godz. 15. w kościele parafialnym w Chmielku. Koncelebrowało 50. kapłanów, homilię wygłosił ks. Marian Drążek.

Reklama

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Mariusza Leszczyńskiego z udziałem bp. seniora Jana Śrutwy została odprawiona w sobotę, 11 I 2025 r. o godz. 11 w kościele św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Koncelebrowało 103. kapłanów, homilię wygłosił bp Leszczyński. Zmarłego kapłana żegnały ogromne tłumy. W Mszy św. wzięła udział rodzina zmarłego, przyjaciele, kapłani, parafianie, poczty sztandarowe, druhowie OSP oraz ministranci, lektorzy, śpiewacy zespołów i chórów.

Od święceń kapłańskich ks. Marek niósł nadzieję innym. Pocieszał w bólu i w kłopotach. Modlił się za strapionych. Gromadził wokół ołtarza ogromne tłumy ministrantów i lektorów. Chciał dodawać odwagi młodym, gdy doświadczali, że ich piękne ideały są wyśmiewane bądź wystawiane na zniszczenie. Jego pasją były podróże, które odbywał z parafianami niemal po całym świecie. Niósł nadzieję na lepsze, a sam nadzieję czerpał od Chrystusa, który kiedyś go zafascynował i powołał.

Ks. Marka pożegnaliśmy z nadzieją, że jest w domu Boga Ojca. W domu szczęścia. W domu, gdzie nadzieja nie jest już potrzebna. Tam wszystko się spełnia. Tam jest tylko miłość, a więc ogrom szczęścia. Nam żyjącym pozostaje nadzieja, że tam się wszyscy spotkamy. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele – te słowa Jezusa były zapewne nadzieją ks. Marka. Niech i nam nadzieję niosą.

2025-02-04 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia katecheza kanonika

Niedziela świdnicka 36/2024, str. IV

[ TEMATY ]

wspomnienie kapłana

Archiwum prywatne

Ks. Zenon Ochel w dniu 90. urodzin

Ks. Zenon Ochel w dniu 90. urodzin

W tym numerze wspominamy ks. kan. Zenona Ochela, którego ziemskie życie było opowieścią o poświęceniu, oddaniu bliźnim i głębokiej wierze, która towarzyszyła mu od początku do końca jego dni.

Ksiądz kan. Zenon Ochel pozostawił po sobie nie tylko bogate dziedzictwo duchowe, ale również cenne zapiski, które odsłaniają przed nami obraz człowieka pełnego pasji, odwagi i niezłomnej wiary. Jego życie było przepełnione zarówno dramatycznymi wydarzeniami, jak i chwilami głębokiej radości, które pielęgnował przez lata swojej posługi kapłańskiej. Potwierdzenie tych słów można było usłyszeć podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się 24 sierpnia br. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: święcenia biskupie bez zgodny papieża „aktem schizmatyckim”

2026-06-27 08:42

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kardynał Gerhard Müller ocenił, że planowana przez Bractwo św. Piusa X konsekracja czterech biskupów bez mandatu papieskiego będzie „aktem schizmatyckim”. Podkreślił, że spór dotyczy uznania autorytetu papieża, a nie tradycyjnej liturgii łacińskiej, której ważności - jak zaznaczył - Kościół nie kwestionuje.

W wywiadzie dla EWTN News In Depth były prefekt Kongregacji Nauki Wiary stwierdził, że święcenia biskupie udzielane bez zgody papieża są sprzeczne z wolą Bożą. Dodał, że ocena ta wynika z „obiektywnych kryteriów”, a nie z subiektywnych opinii.
CZYTAJ DALEJ

Ojciec współczesnej genetyki i pionier bioetyki w drodze na ołtarze

2026-06-27 15:07

[ TEMATY ]

Bioetyka

współczesna genetyka

droga na ołtarze

Vatican Media

Prof. Jérôme'a Lejeune'a

Prof. Jérôme'a Lejeune'a

W rozmowie z mediami watykańskimi postulatorka procesu kanonizacyjnego prof. Jérôme'a Lejeune'a mówi o niezwykłym świadectwie „spójności rozumu i serca” francuskiego lekarza. Podkreśla, że wiele matek dzieci z Zespołem Downa, do dziś wspomina niezwykły sposób, w jaki profesor patrzył na małych pacjentów. Mówi też o szeroko rozprzestrzenionej opinii o świętości tego wybitnego współczesnego genetyka i pioniera bioetyki, o którego kanonizację proszono już w dniu jego śmierci.

13 lipca upłynie sto lat od narodzin Jérôme'a Lejeune'a, francuskiego genetyka i kandydata na ołtarze, którego od wyniesienia na ołtarze dzieli obecnie jedynie uznanie cudu, wymodlonego za jego wstawiennictwem. Z okazji okrągłej rocznicy, Leon XIV przyjął na audiencji dzieci profesora oraz członków i podopiecznych fundacji, nazwanej jego imieniem. W ich gronie była m.in. Aude Dugast, postulatorka procesu kanonizacyjnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję