Reklama

Niedziela Podlaska

Misja ku wolności

W Drugą Niedzielę Wielkiego Postu Ruch Światło-Życie diecezji drohiczyńskiej przeżywał Wielkopostny Diecezjalny Dzień Wspólnoty. Tematem przewodnim rozważań była „Misja ku wolności”.

Niedziela podlaska 13/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

Węgrów

Ks. Mateusz Roguski, Ks. Michał Sawicki

Spotkanie w grupach w Centrum Dialogu Kultur

Spotkanie w grupach w Centrum Dialogu Kultur

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęło się wspólną adoracją w Bazylice Mniejszej w Węgrowie. Podczas Namiotu Spotkania, czyli osobistego spotkania z Bogiem w Jego słowie, każdy mógł odszukać w swym sercu dziecięctwo Boże i zastanowić się, na ile dostrzega w codzienności nieustanną opiekę Bożą. Czas adoracji pomógł zebranym wyciszyć się i dobrze przygotować do Eucharystii, podczas której w intencji całego Ruchu Światło-Życie modlił się ks. Michał Sawicki – moderator diecezjalny Ruchu. Formacja w Ruchu uczy aktywnego zaangażowania podczas Mszy św. Dlatego każda liturgia jest dokładnie przygotowana pod kątem rozdzielenia funkcji dla służby liturgicznej, lektorów, psalmisty, czytających modlitwę wiernych, niosących dary ofiarne. Nieodzownym elementem jest również posługa muzyczna. Podczas tak przygotowanej Eucharystii nie ma mowy o nudzie. Z tego miejsca gorąco zachęcamy wszystkich do aktywnego włączenia się do posługi podczas Mszy św. w swoich parafiach. To na pewno zaowocuje.

Centrum Spotkania Kultur

Reklama

Druga część Dnia Wspólnoty odbyła się w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie. Po wspólnotowym obiedzie uczestnicy wysłuchali konferencji o Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka wygłoszoną przez jedno z małżeństw Domowego Kościoła oraz o godności i wolności człowieka, którą wygłosił moderator diecezjalny Domowego Kościoła – ks. Paweł Hryniewicki. Centrum KWC zostało zbudowane w Krościenku. 2 maja 2024 r. podczas otwarcia tego nowoczesnego i bardzo potrzebnego miejsca na Kopiej Górce przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, bp Tadeusz Bronakowski, powiedział: „Krucjata jest odpowiedzią na słowa św. Jana Pawła II, który chciał, by Polacy byli narodem wolnym wewnętrznie. Dlatego miejsce, które otwieramy, jest bardzo ważne, bo tu będzie dokonywać się formacja człowieka. Tutaj, dzięki łasce Bożej, wielu odzyska utraconą wolność.” W kontekście Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC) mówi się o ogromnym problemie jakim jest nadużywanie alkoholu. Dzisiaj alkohol dostępny jest wszędzie i o każdej porze. Ilość reklam i coraz wymyślniejsze nazwy i smaki trunków wmawiają ludziom, że to nic złego. Czasami smakuje jak zwykły napój, więc nie jes trudno wpaść w pułapkę. I niestety coraz młodsi ludzie po niego sięgają. Czcigodny Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki powołał KWC jako odpowiedź na prośbę papieża Jana Pawła II: „Przeciwstawiajcie się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, a co czasem może aż zagrażać jego egzystencji”. Ks. Franciszek widział w alkoholizmie ogromne zagrożenie dla naszego kraju. KWC walczy o uwolnienie człowieka głównie z tego zniewolenia, choć dzisiaj można zauważyć, że potrzebne jest wyzwolenie człowieka od wszelkich zniewoleń, uzależnień i grzechu. Coraz głośniej mówi się o zniewoleniach wywołanych przez smartfony. Wiele krajów już wprowadziło obostrzenia dotyczące korzystania z tego narzędzia przez dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Smartfon wyzwaniem?

Centralna Diakonia Społeczna Ruchu Światło-Życie już po raz trzeci zorganizowała Ogólnopolskie Sympozjum Naukowo-Edukacyjne „Smartfon wyzwanie naszych czasów”. Warto poszukać w Internecie nagrań z tego spotkania i posłuchać. Ważnym punktem spotkania było świadectwo życia jednego z małżeństw. Tym razem mogliśmy usłyszeć o doświadczeniach związanych z tematem wolności w kontekście pracy nad sobą i w relacji małżeńskiej oraz refleksje po przeżytych piętnastodniowych rekolekcjach Oazy Rodzin II stopnia.

Spotkania w grupach i Agapa

Kolejnym punktem Dnia Wspólnoty była praca w grupach, podczas której obecni na spotkaniu podejmowali rozważania nad godnością człowieka i wolnością, które pochodzą od Boga oraz jak te wartości kształtują ich życie codzienne. Uczestnicy szukali odpowiedzi na pytania: jak żyć jako dzieci Boże, zachowując godność oraz troszcząc się o wolność innych, jakie przeszkody w życiu i społeczeństwie ograniczają godność ludzi i ich wolność, a także jak można podjąć konkretne kroki, by je przywrócić. Ostatnim punktem spotkania była wspólnie przygotowana Agapa. Niech słowa św. Pawła Apostoła do Galatów napełnią nas pewnością i odwagą w naśladowaniu Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli!” (Ga 5, 1).

2025-03-25 19:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatimskie promienie łaski

Niedziela podlaska 22/2025, str. I

[ TEMATY ]

Węgrów

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Pierwszemu nabożeństwu tradycyjnie przewodniczył biskup drohiczyński

Pierwszemu nabożeństwu tradycyjnie przewodniczył biskup drohiczyński

W węgrowskiej bazylice zainaugurowano nabożeństwa fatimskie. Pierwszemu z nich, 13 maja, przewodniczył bp Piotr Sawczuk.

Słowa powitania skierował miejscowy proboszcz i kustosz fatimskiego sanktuarium ks. prał. Leszek Gardziński. Podkreślił, że tegoroczne nabożeństwa wpisują się w Rok Jubileuszowy 2025, tym bardziej, że węgrowska bazylika jest jedną z jubileuszowych świątyń diecezji. Z tej racji nabożeństwo odbywało się pod hasłem „Maryja – Matka nadziei”.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Czuwanie modlitewne

2026-06-26 22:35

Archiwum ks. Tomasza Jarosza

W niedzielę, 28 czerwca, w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz liturgii wręczenia paliuszy nowym metropolitom przez Ojca Świętego Leona XIV, w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji nowych arcybiskupów metropolitów.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Konrada Krajewskiego, Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego. Homilię wygłosi ks. kard. Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Krakowski oraz Protektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Następnie, w godz. 19.00–20.00, adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzi ks. abp Andrzej Przybylski, Arcybiskup Metropolita Katowicki. Wydarzenie odbędzie się w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy Via delle Botteghe Oscure 15 w Rzymie. Księża, którzy pragną koncelebrować Mszę św. proszeni są, by zabrali ze sobą albę, czerwoną stułę oraz celebret.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję