Reklama

Niedziela Przemyska

Z wizytą w Rzymie

Odwiedzając święte miejsca w Rzymie, szczególnie bazyliki, modlę się o to, aby nie zabrakło nam nadziei, którą jest Jezus Chrystus – powiedział abp Adam Szal.

Niedziela przemyska 15/2025, str. IV-VI

[ TEMATY ]

Watykan

abp Adam Szal

Ks. Witold Burda

Przekazanie relikwii krzyża św. Dobrego Łotra

Przekazanie relikwii krzyża św. Dobrego Łotra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita przemyski abp Adam Szal w daniach 25-28 marca przebywał w Rzymie, gdzie przekazał relikwie bł. Rodziny Ulmów do polskiego kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz do Polskiego Instytutu Papieskiego. Otrzymał także z rąk wikariusza Rzymu relikwie drzewa krzyża św. Dobrego Łotra. Przewodniczył również czwartkowej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II.

Ulmowie w polskim kościele

Obok wspomnianych wydarzeń wizyta była okazją do rozmów w watykańskich dykasteriach, gdzie abp Adam Szal spotkał się z kard. Marcello Semeraro, prefektem Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. Ponadto dwiedził Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, omawiając kwestię związaną z obchodami liturgicznego wspomnienia bł. Rodziny Ulmów, które przypada 7 lipca, w dzień zawarcia związku małżeńskiego błogosławionych męczenników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszym przystankiem rzymskiej wizyty był polski kościół św. Stanisława. Tam w uroczystość Zwiastowania Pańskiego abp Szal przewodniczył Mszy św. Podczas Eucharystii wprowadził także relikwie bł. Józefa i Wiktorii, małżonków oraz ich siedmiorga dzieci.

Reklama

Homilię wygłosił ks. Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym bł. Rodziny Ulmów. W homilii duchowny wskazał, w jaki sposób Bóg pragnie Maryję obdarować swoją łaską, wynosząc Ją do niezwykłej roli Matki Syna Bożego. – W podobny sposób Bóg powołał rodzinę Ulmów do małżeństwa, rodzicielstwa i jednocześnie obdarzył ich niezwykłym powołaniem naśladowania Chrystusa w pełni poprzez śmierć męczeńską. Kto wejdzie w logikę Boga, logikę obdarowywania, sam staję się darem dla innych – zauważył kaznodzieja.

Ksiądz Burda zwrócił uwagę na służebną postawę zarówno Maryi, jak i bł. Rodziny Ulmów. – Maryja uczy nas tej postawy jako Służebnica Pańska w scenie zwiastowania, zarazem staje się gotowa do służby ludziom – udaje się do swojej krewnej Elżbiety oczekującej potomstwa, do Zachariasza, który był już w podeszłym wieku. Tak samo Ulmowie, którzy najpierw służą sobie jako małżonkowie, służą swoim dzieciom, otwierają się na dar nowego życia, nowego potomstwa i wreszcie podejmują tę niezwykłą decyzję otwarcia się na skazanych przez okupanta niemieckiego ośmiu Żydów – sami stają się darem dla innych. Warto dziś naśladować Maryję, a także bł. Rodzinę Ulmów w takiej właśnie postawie – zachęcał ksiądz postulator.

Spotkanie ze św. Dobrym Łotrem

W kolejnym dniu, w liturgiczne wspomnienie św. Dobrego Łotra – jednego z patronów archidiecezji przemyskiej, miało miejsce w Rzymie historyczne wydarzenie przekazania abp. Adamowi Szalowi relikwii drzewa krzyża św. Dobrego Łotra.

Wręczenie relikwii miało miejsce w budynku wikariatu diecezji rzymskiej. Tam kard. Baltazar Reina, wikariusz Ojca Świętego dla diecezji rzymskiej, przekazał relikwie drzewa krzyża św. Dobrego Łotra. – Polecam opiece św. Dobrego Łotra naszych biskupów, kapłanów, Wyższe Seminarium Duchowne, wszystkie rodziny, chorych, cierpiących, całą naszą archidiecezję. Prosimy o jego opiekę i potrzebne łaski – powiedział abp Szal.

Reklama

Otrzymane relikwie będą przeznaczone dla bazyliki archikatedralnej w Przemyślu oraz dla powstającego w Jarosławiu kościoła i parafii Dobrego Pasterza i św. Dobrego Łotra.

W Polskim Instytucie Papieskim

Tego samego dnia wieczorem, w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie, abp Adam Szal dokonał uroczystego wprowadzenia relikwii bł. Rodziny Ulmów. W wydarzeniu uczestniczyła cała wspólnota Instytutu.

Na początku Mszy św., podczas obrzędu wprowadzenia relikwii, metropolita przemyski słowami litanii i modlitwy o kanonizację bł. Rodziny Ulmów, zawierzył Kościół, sprawy naszej ojczyzny, Ojca Świętego. Uczestnicy liturgii modlili się szczególnie o łaskę zdrowia i siły dla papieża Franciszka. Modlitwie polecano również wszystkie rodziny.

W homilii abp Adam Szal ukazał piękno życia zwyczajnej i jednocześnie niezwyczajnej rodziny, jaką była bł. Rodzina Ulmów, pokazując piękno ich codzienności i przeżywania duchowej drogi w perspektywie wiary m.in. poprzez uczestnictwo i zaangażowanie w życie wspólnoty Kościoła i wspólnoty parafialnej w Markowej, także poprzez ich formację kulturalną i intelektualną, a także zaangażowanie w różne stowarzyszenia tj. Związek Młodzieży Wiejskiej czy Uniwersytet Ludowy w Gaci, co świadczy o ich szczególnej kulturze ogólnoludzkiej i duchowej.

Reklama

Jednocześnie kaznodzieja ukazał błogosławioną rodzinę z Markowej jako wzór realizacji powołania i wskazał ich jako przykład dla współczesnych rodzin oraz małżeństw, a także jako przykład pięknego przeżywania przygotowania do kapłaństwa i troski o rodzinę kapłańską. Na koniec Eucharystii, po błogosławieństwie, uczestnicy modlitwy mieli okazję oddać cześć relikwiom bł. Rodziny Ulmów.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie to dom formacyjny dla księży z Polski podejmujących studia specjalistyczne z zakresu różnych dziedzin teologii czy prawa kanonicznego. Dom ten został założony przez św. Józefa Sebastiana Pelczara w 1910 r.

Przy grobie św. Jana Pawła II

Tradycyjnie w czwartek, w Bazylice św. Piotra przy grobie św. Jana Pawła II odbywała się Msza św. w języku polskim, której przewodniczył pasterz archidiecezji przemyskiej. – Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, dziękując za powołanie do świętości, za świętość Jana Pawła II, wzorem św. Dobrego Łotra, prośmy Go o miłosierdzie dla nas wszystkich – powiedział metropolita przemyski na początku Mszy św.

Na zakończenie Eucharystii hierarcha przypomniał zebranym, że powołaniem każdego człowieka jest świętość. – Na drogę realizowania świętości w naszym życiu, na wzór św. Jana Pawła II i błogosławionej Rodziny Ulmów, przyjmijcie Boże błogosławieństwo – powiedział abp Adam Szal.

Watykańskie dykasterie

Po Mszy św. była okazja do chwili osobistej modlitwy różańcowej w Bazylice św. Piotra. Metropolita przemyski modlił się przy grobie św. Jana Pawła II, św. Jana XXIII i św. Piusa X, polecając wszystkie sprawy archidiecezji. Następnie spotkał się z kard. Marcello Semeraro, prefektem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, któremu m.in. przekazał piękną ikonę bł. Rodziny Ulmów. Hierarcha spotkał się również z innymi pracownikami Dykasterii: ks. prał. Bogusławem Turkiem, podsekretarzem oraz o. prof. Szczepanem Praśkiewiczem, relatorem.

Metropolita przemyski odwiedził także Dykasterię ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, gdzie rozmawiał o świętowaniu patronatu bł. Rodziny Ulmów nad Województwem Podkarpackim.

2025-04-08 23:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Schönborn zadowolony z oficjalnego otwarcia posług liturgicznych dla kobiet

[ TEMATY ]

Watykan

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

kard. Christoph Schönborn

W Kościele katolickim kobiety będą teraz mogły oficjalnie pełnić posługę lektoratu i akolitatu. Na decyzję papieża Franciszka opublikowaną 11 stycznia w motu proprio „Spiritus Domini”, z radością zareagował kard. Christoph Schönborn.

W rozmowie z Radiem Watykańskim arcybiskup Wiednia powiedział, że od niemal 50 lat istnieje dążenie do zrównania świeckich kobiet i świeckich mężczyzn w liturgicznej służbie ołtarza. On sam mówił o tym w 2019 roku podczas obrad Synodu Biskupów dla Amazonii.
CZYTAJ DALEJ

Eucharystia w intencji archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 18:40

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

Kościół obchodzi dzisiaj uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a dla archidiecezji wrocławskiej i miasta Wrocławia to święto patrona. Z tej okazji w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego w obecności władz miasta oraz przedstawicieli różnych instytucji Wrocławia.

Obecnym przewodziła intencja modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela w intencji kościoła wrocławskiego oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. - Dziś w liturgii obchodzimy narodziny św. Jana Chrzciciela, pierwsze narodziny, po narodzinach NMP - zaznaczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii, witając poszczególne osoby - Przeżywając rok Pański 2026 dziękujemy za dar wiary przekazywany przez mieszkańców Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej. Niech nasze miasto, mieszkańcy i władze cieszą się błogosławieństwem Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował o pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Wenezueli

2026-06-25 16:30

[ TEMATY ]

Caritas

trzęsienie ziemi

KEP

abp Tadeusz Wojda SAC

Wenezuela

Caritas Polska/ BP KEP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC zaapelował do wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Wenezueli. „Ludzkie dramaty, których świadkami byliśmy już wielokrotnie, pokazują, że Polacy mają serca otwarte na cierpienie innych i gotowe do niesienia pomocy" – napisał.

„Chcemy odpowiedzieć na ten dramat zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym, organizując pomoc dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi" – napisał abp Wojda. Zaapelował o modlitwę podczas Mszy Świętych sprawowanych w kościołach i kaplicach w całej Polsce, jak również w rodzinach oraz w domach zakonnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję