Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Żywe korony

Jak parafia św. Macieja w Andrychowie przygotowuje się do uroczystości koronacji koronami papieskimi obrazu Matki Bożej Różańcowej Pani Andrychowskiej?

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2025, str. I

[ TEMATY ]

Andrychów

Parafia św. Macieja w Andrychowie

Kard. Stanisław Ryłko pobłogosławił korony

Kard. Stanisław Ryłko pobłogosławił korony

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymi z parafii z ks. proboszczem Stanisławem Czernikiem w połowie maja udali się do Rzymu i innych włoskich miast. W kaplicy obrazu Matki Bożej Salus Populi Romani w Bazylice Santa Maria Maggiore uczestniczyli we Mszy św. celebrowanej przez rodaka kard. Stanisława Ryłko, który pobłogosławił korony na andrychowski wizerunek NMP, a także obraz maryjny – dar kardynała dla ks. prał. Jana Nowaka z okazji złotego jubileuszu jego kapłaństwa. – Jesteśmy wdzięczni papieżowi Franciszkowi za decyzję o koronacji. Z pewnością Matka Boża z wielką miłością patrzy na ten dar koron, ale też oczekuje, żeby parafie andrychowskie stały się żywymi koronami przez życie chrześcijańskie, na wzór Ewangelii – powiedział kard. S. Ryłko do zebranych.

Przed zbliżającą się uroczystością do andrychowskiego kościoła jubileuszowego przyjechała służba liturgiczna z tutejszego dekanatu, a spotkanie poprowadził diecezjalny duszpasterz SLO ks. Przemysław Gawlas. Pielgrzymowały też Wspólnoty Różańcowe z diecezji, które wysłuchały konferencję i modliły się na Mszy św. pod przewodnictwem diecezjalnego opiekuna róż ks. Piotra Krzystka. Dotarła również pielgrzymka Margaretek. Przy okazji odpustu otwarto Koronacyjną Kawiarenkę. Wydano specjalne znaczki pocztowe.

Uroczystość koronacji rozpocznie się w sobotę 21 czerwca o godz. 10 czuwaniem z ZPiT Andrychów na pl. Mickiewicza. Tam będzie sprawowana Msza św. o godz. 11 pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. Po niej wyruszy procesja z koronowanym obrazem Matki Bożej do kościoła św. Macieja. Dla uczestników przewidziano poczęstunek i koncerty Zespołu Regionalnego Regle z Poronina i Arki Noego. W ramach uroczystości odbędzie się też zakończenie roku katechetycznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-06-10 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opowiadali wspólną historię

Niedziela bielsko-żywiecka 2/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Andrychów

Anna Szlagor

Święta Rodzina ze zbójcą

Święta Rodzina ze zbójcą

Widzowie, którzy przyszli obejrzeć muzyczny spektakl interaktywny „Gdy Najświętsza Panienka po świecie chodziła”, stali się częścią tego oryginalnego widowiska.

Sala kameralna przy kościele św. Macieja w Andrychowie wypełniła się widzami, którzy zasiedli po kilka osób przy ustawionych stolikach. I kolejno grupy osób z poszczególnych stolików śpiewały przydzieloną im zwrotkę pieśni: „Gdy Najświętsza Panienka po świecie chodziła”. – Ta pieśń ludowa ma aż 70 zwrotek. Opowiada o wędrówce Świętej Rodziny z Nazaretu do Jerozolimy. Po drodze przechodzą przez bór. Trafiają na zbójcę, który lituje się nad nimi i gości ich w swoim domu. Zbójca ma małego syna, który cierpi na chorobę skóry. Gdy Maryja kąpie małego Jezusa, zachęca, by zbójcy swojego syna wykąpali. I ten odzyskuje zdrowie. Rodzina zbójecka się nawraca. Uczą syna, by nikomu krzywdy nie robił. Ale gdy syn dorasta, staje się zbójcą, zostaje pojmany i ukrzyżowany po prawej stronie Jezusa – przybliża utwór reżyser spektaklu Barbara Surzyn. Część historii zawartej w pieśni jest zbieżna z wizjami bł. Katarzyny Emmerich. Jak podkreśla p. Barbara, w jednym z rozdziałów bł. Katarzyna pisze, że miała widzenie Świętej Rodziny opuszczającej gospodę zbójców, których syn zostanie dobrym łotrem. Precyzuje, że o utworze mówi się dzisiaj, iż jest to dziadowska pieśń nabożna niesiona po całej Polsce przez pątników, pieśniarzy kalwaryjskich. – Pamiętam, jak w 1979 r., po mojej I Komunii św., jesienią u nas, w Zagórniku, peregrynował obraz Matki Bożej Częstochowskiej wraz z zeszytem, z którego różne pieśni można było przepisywać. Moja siostra przepisała tę popularną wówczas pieśń. Dziś dużo starszych ludzi jeszcze ją pamięta. Pomyślałam, że warto by ją było przypomnieć i odtworzyć w formie takiego spotkania, w którym wezmą udział nie tylko aktorzy, ale i widzowie i zaistnieje prawdziwa przestrzeń spotkania, bez czwartej ściany – zaznacza B. Surzyn.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję