Reklama

Niedziela Kielecka

Zielenice w Roku Świętym

Położone na krańcach diecezji kieleckiej Zielenice to jedno z sanktuariów jubileuszowych diecezji kieleckiej, a obchodzony w Kościele Rok Święty spowodował tutaj szereg nowatorskich inicjatyw duszpasterskich.

Niedziela kielecka 32/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

Zielenice

Archiwum parafii

Proboszcz ks. Adam Kaczmarczyk towarzyszy rodzinom. W tle remont prezbiterium

Proboszcz ks. Adam Kaczmarczyk towarzyszy rodzinom. W tle remont prezbiterium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Adam Kaczmarczyk kieruje parafią zaledwie od roku, ale wyzwania Roku Jubileuszowego okazały się (adaptacyjnie dla niego) zbawienne – Proboszcz z parafianami mogli się lepiej poznać i w praktyce zweryfikować, na co wspólnie ich stać. Ksiądz wychodził z inicjatywą, parafianie na nią odpowiadali – w działaniu zawiązała się mocna wspólnota. – Bardzo mogę na nich wszystkich liczyć – uważa ks. Kaczmarczyk.

Dla Matki Bożej

Rok Jubileuszowy rozpoczęto 33-dniowymi indywidualnymi rekolekcjami zawierzenia, zakończonymi 2 lutego. Zaangażowało się ponad 200 osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Znaczna część działań jubileuszowych ma wymiar maryjny, z racji profilu sanktuarium.

Wszyscy dostrzegają rozwój czuwań maryjnych, w drugie soboty miesiąca. Najpierw jest Droga Krzyżowa po dróżkach wokół sanktuarium (to duży obszar z monumentalnymi rzeźbami prof. Czesława Dźwigaja przy każdej stacji), potem Msza św. i modlitwy do MB Zielenickiej (m.in. autorstwa ks. Proboszcza, zatwierdzone przez biskupa kieleckiego). – Byłem zaskoczony, gdy w styczniu, lutym zjawiało się dużo osób, w tym pielgrzymów, m.in. z Krakowa, z Kielc. Do sanktuarium w Roku Jubileuszowym przybywają liczne grupy pielgrzymkowe; pytają o Matkę Bożą, o Kalwarię – mówi Proboszcz.

Reklama

Świadectwem szczególnej opieki Matki Bożej jest Księga Cudów, prowadzona od początku istnienia parafii (od 1659 r.), z ostatnim wpisem z 1920 r. Po renowacji jako wyjątkowy artefakt trafi do Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, a w kościele będzie dostępna kopia, kontynuowana po przerwie. – W ciągu ostatniego roku małżonkowie wyprosili poczęcie dziecka i zamówili Mszę św. dziękczynną, rozwiązania spodziewają się 30 września. Dla nich to cud – i mnie to wystarczy – mówi ks. Kaczmarczyk. Kolejna Msza św. dziękczynna została zmówiona przez rodziców za powrót do zdrowia córki, w bardzo ciężkim stanie po wypadku. Stawia już pierwsze kroki…

Przy ołtarzu głównym, w którym znajduje się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, jest skrzynka, do której wciąż wrzucane są nowe prośby i dziękczynienia – dowód trwałości kultu.

W Roku Jubileuszowym (9 kwietnia) nastąpiła zmiana nazwy sanktuarium na sanktuarium Matki Kościoła, z odpustem obchodzonym w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego. To święto liturgiczne ku czci Najświętszej Maryi Panny jako Matki Kościoła. – Przy kościele jest stosowna figura, sam obraz – kopia „Salus Populi Romani”, odpowiada charakterowi tego miejsca, czczonego m.in. przez Franciszka Szembeka i prawdopodobnie przez Tadeusza Kościuszkę – wyjaśnia Proboszcz.

W duchu Roku Świętego w pierwsze piątki miesiąca wprowadzono jubileuszowe akty zawierzenia, co odbywa się po Mszach św., ze specjalnymi modlitwami do MB Zielenickiej i aktami publicznymi zawierzenia, z udziałem różnych grup społecznych i wspólnot religijnych. W maju wrócono także do Apeli Zielenickich.

Obraz cuda czyniący

Matka Boża odbiera cześć w zielenickim wizerunku od ponad 400 lat. Obraz sprowadzono do Zielenic ok. 1613 r. Jako jeden z pierwszych odzyskał zdrowie kasztelan Franciszek Szembek i w dowód wdzięczności ufundował kościół w Zielenicach, wznoszony w latach 1685-91. Obraz jest kopią wizerunku Matki Bożej z jezuickiego kościoła Świętych Macieja i Mateusza w Krakowie, a jako cudowny został uznany dekretem bp. Piotra Gembickiego w 1654 r.

Reklama

Koronację w 1983 r. poprzedziły m.in. misje koronacyjne, nawiedzanie obrazu w parafii, dekanacie i diecezji kieleckiej, pielgrzymki do Częstochowy, a także monografia o obrazie przygotowana we Włoszech. Uroczystej Sumie koronacyjnej 14 sierpnia 1983 r. na Jasnej Górze przewodniczył kard. Franciszek Macharski, z udziałem bp. Stanisława Szymeckiego, a koronacji obrazu dokonał Jan Paweł II. Czcicielami wizerunku byli zarówno Ojciec Święty, jak i prymas kard. Wyszyński.

Obecnie obraz zielenicki jest poddawany częściowej renowacji, m.in. uzupełniane są złocenia. Odnaleziono także zabytkową sukienkę Matki Bożej, nietypową, bo z jedwabiu, która również zostanie poddana zabiegom konserwatorskim. W planie jest uporządkowanie wotów. Obecnie trwa remont prezbiterium.

Dróżki i kapliczki

Inne działania Roku Świętego? Proszę bardzo. Owocem parafialnej pielgrzymki do Fatimy był zakup figury MB Fatimskiej i zawierzenie Maryi parafii, z wprowadzeniem nabożeństw fatimskich. Z kolei zasadzone wierzby promieniste – dar z Proszowic, wyznaczają Dróżkę św. Faustyny. Swoją wierzbę mają bp Andrzej Kaleta (który przewodniczył uroczystości z okazji inauguracji Dróżki w niedzielę Miłosierdzia Bożego) i ks. Proboszcz. Przy każdym drzewku jest tabliczka z cytatem z „Dzienniczka”, w planie jest ławka multimedialna z odsłuchami tekstów św. Faustyny. W fazie projektu jest Dróżka Matki Bożej Zielenickiej, której stacje wyznaczą figury Maryjne nabywane podczas pielgrzymek parafialnych. Rozpoczyna je figura z La Salette. Planowana jest także kapliczka Anioła Stróża z myślą o modlitwie za dzieci. – W tych inicjatywach chodzi i o samych parafian, i o pielgrzymów, o różne dla nich przestrzenie dla dobrego zagospodarowania czasu w naszym sanktuarium – tłumaczy ks. Kaczmarczyk.

Reklama

Jest się czym rządzić; obszar wokół sanktuarium to ok. 3,5 ha terenu, którego część (ale zaledwie część) zajmuje Droga Krzyżowa z monumentalnymi, wyrazistymi figurami Jezusa idącego swoją Kalwarią. Inicjatorem drogi był o. Stanisław Drajczyk, orionista, powstała ona w latach 2001-03 w otoczeniu przyrody i malowniczego pejzażu. Niestety roślinność nadmiernie się rozrosła i skryła niemal całkowicie figury z brązu, więc parafianie wzięli sprawę w swoje ręce i wykarczowali setki (jeśli nie tysiące) drzew i zdziczałych krzewów. Pracowali bardzo ofiarnie, skoro świt i po godzinach pracy. Przychodziły całe rodziny, podobnie jak matki z córkami do pielęgnacji kwiatów przy sanktuarium. O zaangażowaniu ludzi może świadczyć kwietny prezent – bezpłatne przekazanie dla sanktuarium 3 tys. sadzonek dorodnych bratków.

Relikwie i dobre książki

Nieco kulały nabożeństwa pierwszych piątków – sprowadzono więc „pomoc fachową”, czyli relikwie św. Małgorzaty Alacoque i zawierzono Sercu Jezusowemu. Relikwie bł. Rodziny Ulmów służą umocnieniu więzi rodzinnych, cześć odbierają relikwie św. Jana Pawła II, bł. kard. Wyszyńskiego i św. Alojzego Orione. W ostatnich miesiącach powstała Grupa Modlitwy św. o. Pio, do czego przygotowywał o. Robert Krawiec, kapucyn, (w grupie jest sporo młodych osób).

Celem pogłębienia wiary utworzono Regał Dobrej Książki (bynajmniej nie używanej, Proboszcz zakupił sporo nowości), powstał także Modlitewnik parafialny, z indywidualnymi modlitwami do MB Zielenickiej, zatwierdzony przez Kurię w Kielcach.

Radością parafii jest Dziewczęca Służba Maryjna; dziewczęta ubrane są w specjalne pelerynki z emblematami maryjnymi, w których czytają, śpiewają psalmy. – Świetnych chłopaków mam przy ołtarzu – tak o ministrantach mówi Proboszcz.

Przed sanktuarium kolejny bogaty duchowo czas – nawiedzenie figury św. Michała Archanioła. Czterodniowe wydarzenie potrwa od 14 do 17 sierpnia, z odpustem 15 sierpnia.

2025-08-05 15:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA

2026-06-22 13:14

[ TEMATY ]

Ukraina

szczątki

pixabay.com

W Puźnikach, na zachodzie Ukrainy, rozpoczął się w poniedziałek drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków, zabitych przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 roku – poinformował PAP prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poszukujemy szczątków około 90 osób. Prace potrwają około tygodnia – wyjaśnił naukowiec, który kieruje pracami po stronie polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2026-06-22 12:39

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Krakowska

Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
CZYTAJ DALEJ

Podano program drugiego konsystorza zwołanego przez Leona XIV

2026-06-23 08:34

[ TEMATY ]

konsystorz

Leon XIV

‑25 stopni

drugi

Vatican Media

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Jak napięcia, podziały i konflikty na świecie wpływają na życie naszych Kościołów i narodów? Jak budować pojednanie i pokój? – to dwa z wielu pytań, nad którymi będą zastanawiać się i dyskutować kardynałowie zaproszeni przez Papieża na nadzwyczajny konsystorz 26 i 27 czerwca. Kardynałów poproszono o zachowanie najwyższej dyskrecji w sprawie przebiegu obrad, aby utrzymać atmosferę braterskiego dialogu. Jedną z medytacji wygłosi kard. Grzegorz Ryś.

Będzie to drugi konsystorz zwołany przez Leona XIV, po styczniowym spotkaniu, które zgromadziło w Watykanie 170 kardynałów – zarówno elektorów, jak i nieelektorów – z całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję