Reklama

Aspekty

Imponująca wystawa

W Pałacu Kultury w Żaganiu do 15 grudnia można zobaczyć unikatową wystawę dotyczącą Jana Pawła II.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 46/2025, str. I

[ TEMATY ]

Żagań

Karolina Krasowska

Wystawa w chronologiczny sposób przedstawia pontyfikat Jana Pawła II – mówi autor kolekcji

Wystawa w chronologiczny sposób przedstawia pontyfikat Jana Pawła II – mówi autor kolekcji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wystawa „Św. Jan Paweł II. Człowiek, który zmienił losy świata” to przekrój zbiorów – prywatnej kolekcji Rafała Bogdanowicza. Zbiory obejmują cały pontyfikat papieża Polaka. Wernisaż wystawy odbył się 3 listopada. Można było nie tylko zobaczyć pokaźne zbiory autora, ale także zjeść papieską kremówkę, wpisać się do pamiątkowej księgi i zabrać pamiątkową pocztówkę.

Reklama

Skąd pomysł na taką wystawę? – Kilka tygodni temu p. Rafał Bogdanowicz przyszedł do dyrektorki Żagańskiego Pałacu Kultury z zapytaniem o możliwość zorganizowania wystawy swoich zbiorów na temat pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Informacje o wielkości kolekcji były tak imponujące, że p. Karolina Gałązka z chęcią zgodziła się na przygotowanie wystawy i zaproszenie mieszkańców do jej odwiedzenia – wyjaśnia Skarletta Prejc, organizatorka wystawy. – Choć oferta kulturalna naszej instytucji jest bardzo bogata, to wystawa urozmaici jeszcze bardziej kalendarz wydarzeń – dodaje. Prezentowana w pałacu wystawa obejmuje m.in. wydawnictwa albumowe, artykuły prasowe, kartki pocztowe, znaczki, medale i numizmatykę. Można zobaczyć wizerunki Jana Pawła II wykonane w różnych formach i technikach. Ciekawostką są oryginalne czasopisma z minionych lat, zdjęcia, a nawet całe albumy z fotografiami dokumentującymi przyjazd papieża Polaka do Polski. Oprócz tego literatura, którą stworzył Jan Paweł II, książki, które o nim napisano oraz – co ciekawe – jego relikwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Autor zbiorów pochodzi z Lubska, a od 10 lat mieszka w Żaganiu. 47-latek z zawodu jest majstrem i specjalistą budowlanym. Jak mówi o sobie: – Jestem z pokolenia Jana Pawła II, z października 1978 r. Pamiątki zbieram od dawna, ale od 10 lat intensywnie. Przeżywałem trudny moment w życiu, ale wiem, że pomoc świętego papieża, jego wstawiennictwo u Boga i Maryi, pozwoliło mi przezwyciężyć ten ciężki czas – mówi Bogdanowicz. – Trafiłem do Żagania. Tu odnalazłem siebie, znalazłem dom. To zasługa kochanego Jana Pawła II. Obiecałem sobie, że w jakiś sposób się odwdzięczę i teraz, w ten skromny sposób, to robię – dodaje autor kolekcji.

Na okoliczność otwarcia wystawy list skierował kard. Stanisław Dziwisz, który zauważył, że duchowa spuścizna, którą pozostawił św. Jan Paweł jest zobowiązaniem, by nie zatrzymywać jej jedynie dla siebie, ale przekazać młodemu pokoleniu, które nie miało możliwości osobiście usłyszeć, czy spotkać największego z rodu Polaków, który istotnie zmienił losy Polski i świata.

W organizację wystawy włączyło się miasto Żagań. – To dla nas wielkie wydarzenie. Jan Paweł II to moja młodość, to największy Polak w naszej historii. To bardzo cieszy, że udało się tak spontanicznie zorganizować tę wystawę, wykonaną całkowicie ze zbiorów naszego mieszkańca. Wystawa jest dla wszystkich. Nic, tylko przychodzić i doświadczać osoby św. Jana Pawła II z książek, zdjęć, znaczków i kart pocztowych i przypominać sobie te wszystkie historie – mówi burmistrz Żagania Sławomir Kowal.

Na wernisażu nie brakowało mieszkańców. – Wspaniała wystawa, wspaniałe zbiory, niesamowita osoba p. Rafała, który poświęca swoje życie temu, co robi i widać to bardzo mocno. Jan Paweł II to wielki Polak, który tchnął ducha wolności w świat, zarówno u nas, jeśli chodzi o czasy komunistyczne, tak samo w wielu innych miejscach, np. na Kubie. To wielki człowiek i to nasz rodak – powiedzieli Beata i Paweł Giza z Żagania.

2025-11-10 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy zadowoleni, że możemy pomagać

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Żagań

11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej

st.chor.szt. Rafał Mniedło

Krew to najcenniejszy dar, jaki można przekazać drugiemu człowiekowi, zwłaszcza teraz w czasach pandemii. Wiedzą o tym dobrze także żołnierze z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, dlatego w przeddzień swojego święta, we wtorek, 08 września 2020 roku, wielu z nich zdecydowało się na szlachetny czyn podzielenia się odrobiną siebie.

Zbliżające się święto 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, to nie tylko uroczysty apel, ale także okazja do czynnego działania zwłaszcza w trudnych czasach pandemii, kiedy krew jest najbardziej potrzebna.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję