Reklama

Niedziela Podlaska

Jubileusz bractwa

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia, Bractwo Matki Bożej z Góry Karmel obchodziło jubileusz dziesięciolecia swojego istnienia i działalności.

Niedziela podlaska 51/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Bielsk Podlaski

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Dziękowano za 10 lat działalności bractwa

Dziękowano za 10 lat działalności bractwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim wypełnili kapłani, członkowie bractwa i ich rodziny, zaproszeni goście oraz parafianie. Wszyscy pragnęli wyrazić wdzięczność za dar bractwa i prosić o Boże błogosławieństwo na dalsze lata jego działalności. W atmosferę modlitewnego skupienia wprowadził zebranych chór parafialny, który wykonał szereg pieśni o tematyce maryjnej. Pełne profesjonalizmu, wielkogłosowe wykonanie utworów, pod batutą Marty Gołębiewskiej-Szczykowskiej, stało się doskonałym duchowym przygotowaniem do głównego punktu uroczystości, jakim była Eucharystia celebrowana pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka.

Słowo powitania skierował miejscowy proboszcz ks. kan. Zbigniew Domirski. Przy ołtarzu stanęli również: ks. prał. Henryk Polak oraz ks. Patryk Nagórny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Homilię wygłosił biskup. Zachęcił do postawy wdzięczności za dar bractwa. – Składamy dzisiaj dobremu Bogu dziękczynienie za ten pomysł, za tę inspirację, za trud organizacyjny, który był podjęty na początku, a także za wszystkie lata wypełnione modlitwą, otwieraniem się na Boże słowo, działalnością zewnętrzną i świadectwem składanym wobec ludzi o tym, że Matka Boża z Góry Karmel zasługuje na cześć, że chcemy za Nią iść, słuchać Jej słów i Ją naśladować – powiedział. Nawiązał do obrzędu ustanowienia nowych członków, który wskazuje, że najważniejszym zadaniem bractwa jest szukanie Królestwa Bożego przez zajmowanie się sprawami świeckimi i kierowanie nimi według myśli Bożej. Członkowie bractwa mają być aktywnie obecni w różnych inicjatywach Kościoła. W ten sposób bractwo wpisuje się w ducha Soboru Watykańskiego II, który wskazuje, że Kościół poprzez wiernych świeckich ma przenikać świat od wewnątrz świadom, że jedyną siłą, dzięki której może on zdobywać dla siebie znaczenie publiczne, jest siła jego wewnętrznej prawdy i wyrazistość świadectwa.

Po homilii miał miejsce wymowny obrzęd. W oficjalny sposób Emilia Kasyjańska została włączona do grona bractwa. O jej przyjęcie poprosił biskupa ks. Patryk Nagórny – moderator bractwa. Biskup udzielił Emilii specjalnego błogosławieństwa. Nałożyła ona szkaplerz karmelitański oraz bracki płaszcz – zewnętrzy znak przynależności do Bractwa Matki Bożej z Góry Karmel.

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele bractwa podziękowali biskupowi oraz obecnym kapłanom. Zwieńczeniem świętowania była wspólna agapa.

Bractwo Matki Bożej z Góry Karmel zostało erygowane przez bp. Tadeusza Pikusa w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 24 maja 2015 r. Dzieło to powstało dzięki inicjatywie ówczesnego proboszcza ks. prał. Henryka Polaka, który został pierwszym moderatorem bractwa. Kolejno funkcję tę pełnili: ks. kan. Zbigniew Domirski, ks. Mateusz Gołoś i obecnie ks. Patryk Nagórny. Pierwszym animatorem był Wojciech Jaroszko, a następnie funkcję tę pełniła Edyta Pawełkiewicz. Obecnie bractwu przewodzi Leszek Krawiec.

Według statutu bractwo stawia sobie za cel: uświęcenie członków przez naśladowanie cnót Najświętszej Maryi Panny, pogłębienie życia duchowego według zasad Ewangelii u swoich członków oraz pobudzenie ich do gorliwej pracy apostolskiej, świadczenie pomocy duszpasterskiej w parafii, ze szczególnym uwzględnieniem obchodów świąt maryjnych, procesji fatimskich i uroczystości związanych z kultem relikwii św. Jana Pawła II, pełnienie dzieł miłosierdzia, rozwijanie tradycji karmelitańskiej oraz propagowanie kultu maryjnego. Obecnie bractwo liczy blisko osiemdziesięciu członków.

2025-12-15 18:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość i wdzięczność

Niedziela podlaska 30/2025, str. V

[ TEMATY ]

Bielsk Podlaski

Krystyna Oliferuk

Laureaci konkursu plastycznego

Laureaci konkursu plastycznego

W Warsztacie Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim 25 czerwca odbył się Piknik Rodzinny w ramach projektu „Z kulturą przez Podlasie – międzypokoleniowa wymiana doświadczeń”.

Wzięli w nim udział uczestnicy WTZ wraz z kadrą, zaproszeni zostali również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. A. Mickiewicza oraz uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Częstochowa/ Kard. Ryś: bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy w domu

2026-06-24 07:19

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze trwa Narodowa Pielgrzymka Węgrów. Mszę dla pątników odprawił kard. Grzegorz Ryś. Bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy w domu - powiedział. Polskę i Węgry łączą m.in dzieje zakonu paulinów, który pochodzi z Węgier.

Węgrzy tradycyjnie dotarli do Polski specjalnie zamówionym pociągiem. To już dziesięcioletnia tradycja ich pielgrzymowania. Z pątnikami przybył prowincjał placówki paulińskiej na Węgrzech, ojciec Andras Vizi. - Posługuję w Maria Nostra, skąd na Jasną Górę przyszli paulini - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję