Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Jedność w modlitwie

Jedność Kościoła jest w zamyśle Bożym i On, kiedy będzie chciał, to to przeprowadzi. Naszym zadaniem jest przede wszystkim modlić się i żyć według Jego woli – powiedział bp Roman Pindel podczas Centralnego Nabożeństwa Ekumenicznego.

Niedziela bielsko-żywiecka 5/2026, str. I

[ TEMATY ]

Cieszyn

Monika Jaworska/Niedziela

Chrześcijanie różnych wyznań na ekumenicznej modlitwie w Cieszynie

Chrześcijanie różnych wyznań na ekumenicznej modlitwie w Cieszynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrześcijanie różnych Kościołów spotkali się 20 stycznia w kościele Świętej Trójcy w Cieszynie na modlitwie i rozważaniu Słowa Bożego. Nabożeństwu przewodniczył bp R. Pindel, wyrażając radość ze wspólnego spotkania. Zgromadzonych powitał dziekan ks. Jacek Gracz. Przypomniał słowa Jezusa z Ostatniej Wieczerzy: „Ojcze, spraw, aby byli jedno” i podkreślił potrzebę jedności pod przewodnictwem jednego Pasterza.

Kazanie wygłosił bp Adrian Korczago, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Wskazał, że modlitwa o jedność nie może ograniczać się do jednego tygodnia w roku. – Życzę, byśmy, mieszkając obok siebie, zaczęli intensywniej zamieszkiwać ze sobą – mówił. Podkreślił, że więź pokoju rodzi się z relacji budowanych wytrwale i uczciwie. – Więzi nie da się zbudować od przypadku do przypadku. Liczy się częstotliwość spotkań, zaufanie i wspólne działania. Jeśli pragniemy postarać się tworzyć więź pokoju, potrzeba nam zdecydowanie większej ekumenicznej empatii niż ta, jaką dotąd sobie okazywaliśmy – zaznaczył. Dodał, że pokój wymaga uczciwości, prawdy i solidarności oraz tworzenia przestrzeni dialogu. – Jesteśmy razem, by spoglądać w przyszłość, zasadzając ziarno pokoju w naszych sercach. To zależy od nas. To jest możliwe – podsumował.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Goście ekumeniczni przekazali pozdrowienia. Bp Marian Niemiec, przewodniczący śląskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, przypomniał, że wspólna modlitwa ma sens tylko wtedy, gdy wypływa z serca. Nawiązując do hasła tygodnia, podkreślił teologiczną głębię jedności. – Jedno ciało, jeden duch, jedna nadzieja. My, usprawiedliwieni przez wiarę i ochrzczeni, stanowimy ciało Jezusa. Jesteśmy różni, ale wszyscy potrzebni – powiedział. Przypomniał też początki Tygodnia Modlitw: – Początkowo kościoły modliły się osobno. Aż w końcu stwierdzono: jakże to? Modlimy się o to samo, a osobno? Módlmy się razem.

Głos zabrał również bp senior Marek Izdebski, reprezentujący Kościół ewangelicko-reformowany i Polską Radę Ekumeniczną. – Cieszę się, że dzięki temu zaproszeniu głos mojego Kościoła może być tutaj usłyszany – podkreślił. Zauważył, że w jego parafii nabożeństwa ekumeniczne przyciągają więcej wiernych niż zwykłe. Na koniec podzielił się anegdotą o krzyżu. – Kardynał Grzegorz Ryś dał mi prezent. A wiecie, co dostałem? Krzyż. A wiecie, od kogo on go dostał? Od papieża Benedykta XVI. Także noszę jako biskup senior krzyż papieski – uśmiechnął się.

Ks. Michał Kuryło, proboszcz parafii prawosławnej, przypomniał, że wspólnota prawosławna znalazła przed laty dom w kościele Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej. – Naturalne było, że parafia otrzymała wezwanie Świętej Trójcy – wspominał. Dodał, że prawosławni świętują nowy rok 13 dni później. – To nie rok ma być dobry – to my mamy być dobrzy dla siebie. Jeśli będziemy dobrzy i będziemy otrzymywać dobro, wtedy ten rok będzie szczęśliwy – powiedział.

Nabożeństwo zakończyło się wspólnym błogosławieństwem biskupów. Śpiewały Chór Ewangelicki oraz Katolicki Chór Kościelny „Lutnia”.

2026-01-27 15:24

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cieszyński Danse Macabre

Niedziela bielsko-żywiecka 45/2021, str. V

[ TEMATY ]

cmentarze

Cieszyn

Beata Tyrna

Historyk oprowadza po cieszyńskich nekropoliach

Historyk oprowadza po cieszyńskich nekropoliach

Uczestnicy spaceru po cieszyńskich cmentarzach poznawali historię najstarszych miejsc pochówku, zwyczaje oraz ciekawostki mówiące, jak przodkowie oswajali się z tym, co ostateczne.

Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych w listopadową zadumę nad przemijaniem i śmiercią wprowadzał historyk, pracownik Zamku Cieszyn i autor bloga Principatus Teschinensis Władysław M. Żagan. – Współcześnie śmierć staje się nieraz tematem tabu, ludzie nie chcą o niej mówić, boją się jej. Są osoby, które zostawiają swoich bliskich w szpitalach, by tam umierali w samotności. Zdarzają się pogrzeby bez udziału rodzin – zauważył pan Żagan.
CZYTAJ DALEJ

Częstochowa/ Kard. Ryś: bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy w domu

2026-06-24 07:19

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze trwa Narodowa Pielgrzymka Węgrów. Mszę dla pątników odprawił kard. Grzegorz Ryś. Bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy w domu - powiedział. Polskę i Węgry łączą m.in dzieje zakonu paulinów, który pochodzi z Węgier.

Węgrzy tradycyjnie dotarli do Polski specjalnie zamówionym pociągiem. To już dziesięcioletnia tradycja ich pielgrzymowania. Z pątnikami przybył prowincjał placówki paulińskiej na Węgrzech, ojciec Andras Vizi. - Posługuję w Maria Nostra, skąd na Jasną Górę przyszli paulini - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję