Reklama

Niedziela Lubelska

Bernardyńska perła

Projekt „Odrodzenie dziedzictwa” to niepowtarzalna szansa na ocalenie zabytku – mówi ekonom diecezjalny ks. Jarosław Orkiszewski.

Niedziela lubelska 10/2026, str. VI

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Pobernardyński zespół sakralny przechodzi kompleksową renowację

Pobernardyński zespół sakralny przechodzi kompleksową renowację

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Archidiecezja Lubelska realizuje projekt „Odrodzenie dziedzictwa: Klasztor Pobernardyński w Lublinie wraz z kościołem pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie – unikalny produkt turystyki kulturowej w Polsce”. Pod tą rozbudowaną nazwą kryje się kompleksowa renowacja zabytkowego kościoła i klasztoru przy ul. Bernardyńskiej. Ogrom podjętych prac (koszty wyceniono na ponad 34 mln złotych) pozwoli na przywrócenie blasku kompleksowi sakralnemu, którego początki sięgają drugiej połowy XV wieku, a także na adaptację zabytkowej przestrzeni do funkcji wielozadaniowego miejsca kultury. Projekt, realizowany w ramach programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FENIKS) 2021–2027” ma być gotowy do końca 2028 r.

Garść historii

Reklama

Pobernardyński kościół i klasztor w Lublinie to jedno z najcenniejszych miejsc; perła wśród zabytków i miejsce ważnych wydarzeń w historii Polski. Miasto otrzymało je dzięki franciszkanom, którzy osiedlili się tu w 1460 r. i wznieśli świątynię. Sto lat później, w 1569 r., król Zygmunt August wybrał ją na miejsce dziękczynienia za unię Polski z Litwą. Wkrótce, po pożarze, kościół został odbudowany w stylu renesansu lubelskiego. Bernardyni przez wieki prowadzili w nim intensywną działalność duszpasterską; rozwinęli kult św. Antoniego Padewskiego, który stał się patronem miasta. W czasie zaborów bernardyński kompleks sakralny był areną licznych działań narodowo-patriotycznych, co doprowadziło do kasaty klasztoru. W 1864 r., po czterystu latach obecności, zakonnicy musieli opuścić Lublin. 20 lat później przy zakonnej świątyni utworzono diecezjalną parafię. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę Bernardyni bezskutecznie starali się o zwrot własności. Ostatecznie otrzymali działkę przy ul. Willowej w Lublinie, gdzie w 1991 r. powstał nowy klasztor i parafia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zakres prac

Półtora wieku temu troskę o materialne dziedzictwo Bernardynów przejęła diecezja lubelska. W tym czasie przeprowadzono wiele prac renowacyjnych, jednak nigdy dotąd na tak ogromną skalę. Pozyskane środki z funduszów unijnych, a także z innych programów, w tym miejskich i wojewódzkich, pozwolą na kompleksową restaurację kościoła i klasztoru. W ciągu najbliższych lat zabytkowa świątynia odzyska pierwotny blask, udostępnione zostaną także krużganki, wirydarz, refektarz, kapitularz oraz część piwnic jako unikatowa trasa podziemna. Wyeksponowane będą odkrycia archeologiczne, w tym fragmenty murów nieznanej wcześniej średniowiecznej wieży, czy XIX-wieczna polichromia z męczeńską śmiercią Jezusa na krzyżu. Powstanie stała ekspozycja z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań multimedialnych, a trasa zwiedzania obejmie liczne przestrzenie klasztoru i kościoła. Wygląd zmieni otoczenie, m.in. powstaną ogrody klasztorne i ogrody deszczowe. Równolegle przewidziano doposażenie przestrzeni świątyni na potrzeby koncertów oraz digitalizację wybranych zabytków ruchomych i udostępnienie ich on-line.

Jak mówi Edyta Czarnecka, koordynator projektu, „realizacja przyniesie trwałe efekty w zakresie ochrony dziedzictwa i rozwoju dostępnej oferty kulturalno-edukacyjnej; powstanie nowoczesny, bezpieczny i atrakcyjny dla mieszkańców oraz turystów produkt turystyki kulturowej, wzmacniający znaczenie Lublina i regionu na mapie dziedzictwa i kultury”.

2026-03-03 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedynemu Bogu

Niedziela lubelska 45/2021, str. V

[ TEMATY ]

seminarium

Lublin

inauguracja roku akademickiego

Karol Kapica/MSD

Pierwszy rok w seminarium rozpoczęło 12 alumnów

Pierwszy rok w seminarium rozpoczęło 12 alumnów

W seminarium duchownym w Lublinie nowy rok akademicki rozpoczęło 52 alumnów.

W niedzielę, 24 października, w Metropolitalnym Seminarium Duchownym odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022. Wydarzeniu towarzyszyło biskupie wezwanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego ,,Soli Deo”. Witając zgromadzonych gości, rektor ks. dr hab. Jarosław Marczewski nawiązał do kleryckich lat Prymasa Tysiąclecia. Jak podkreślił, duchowa i intelektualna formacja jest fundamentem przyszłej posługi kapłanów. Alumn Wyszyński zapisał na kartce dziesięć myśli, duchowych wskazówek na drogę podążania za Bogiem, które przez całe kapłańskie życie nosił w brewiarzu. „Mówić mało, żyć bez hałasu, pracować systematycznie, unikać marzycielstwa” – to niektóre z zapisanych rad, które konsekwentnie realizował.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję