Reklama

Wypoczynek Dzieci Maryi

„Szkaplerz noś - Na Różańcu proś!”

Wakacje jak co roku skłaniają do poszukiwania pomysłów na udany wypoczynek. Udany, czyli taki, który długo pozostanie w pamięci, dostarczy niezapomnianych wrażeń, przynosząc jednocześnie oddźwięk w następującej po nim codzienności. „Odpocząć” - mówił w 1979 r. w Nowym Targu Jan Paweł II - to znaczy „począć na nowo”. Głęboki wymiar tego czasu danego człowiekowi Ojciec Święty dostrzegł w odnalezieniu i wypracowaniu w sobie „nowego stworzenia”, które kształtuje się przez odczytywane i celebrowane z wiarą i miłością słowo Boże, uczestnictwo w sakramentach, a nade wszystko w Eucharystii, oraz w obcowaniu z przyrodą (Jan Paweł II, Homilia w czasie Mszy św., Nowy Targ 8 czerwca 1979).

Niedziela częstochowska 34/2003

W przeżywaniu wakacyjnych rekolekcji wspierała Dzieci Maryi Ludźmierska Pani

W przeżywaniu wakacyjnych rekolekcji wspierała Dzieci Maryi Ludźmierska Pani

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczny wypoczynek wspólnoty Dzieci Maryi naszej archidiecezji okazał się potwierdzeniem i realizacją papieskiej „teologii wakacji”. Korzystając z gościnności kustosza ludźmierskiego Sanktuarium, ks. prał. Tadeusza Juchasa, oraz dyrektora Szkoły Podstawowej, p. Edwarda Pazdura, grupa dzieci z naszej archidiecezji przeżywała swoje „Wakacje z Maryją” właśnie w Ludźmierzu. Zaangażowanie organizatorów: duszpasterza Dzieci Maryi, ks. Wojciecha Pelczarskiego, i proboszcza parafii w Gomunicach, ks. Andrzeja Molendy, oraz animatorów, nad których systematyczną, całoroczną formacją czuwa ks. Wojciech, zmierzało do zapewnienia dzieciom atrakcyjnego wypoczynku. Bogactwo przeżyć i niezaplanowanych zdarzeń utwierdza jednak w przekonaniu o szczególnej asystencji uśmiechniętej Ludźmierskiej Pani, wobec której jeszcze przed wyjazdem zostały złożone „nasze plany i nadzieje”.
W odpowiedzi na duszpasterski program roku, motywem przewodnim wakacyjnych rekolekcji był Różaniec, a zwłaszcza tajemnice światła. Spontanicznie i głęboko rozwinął się jednak szczególny wątek - przemiana życia w zaufaniu do Miłosiernego Chrystusa. Uwieńczeniem tego ukierunkowania stało się nawiedzenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Natomiast wyrazem zaufania Matce Bożej było przyjęcie Jej Szkaplerza. Uroczystość miała tym szczególniejszy wydźwięk, iż szkaplerz dzieci otrzymały z rąk abp. Stanisława Nowaka. „Szkaplerz noś” - zachęcał w homilii Ksiądz Arcybiskup, widząc w tym znaku wyznanie wiary oraz opiekę Matki Bożej. Dopełnieniem treści, jakie niesie szkaplerz, jest Różaniec: „Szkaplerz noś - na Różańcu proś!” - uzupełnił Ksiądz Arcybiskup swoje stwierdzenie. Wskazał jednocześnie Jana Pawła II noszącego szkaplerz i nie rozstającego się z różańcem. W dzień uroczyście obchodzonego w Ludźmierzu odpustu Matki Bożej z Góry Karmel, po odprawionej Sumie odpustowej Ksiądz Arcybiskup odwiedził swoich młodych diecezjan w miejscu ich zakwaterowania. Gospodarze szkoły, jakimi na kilka dni stały się Dzieci Maryi, z właściwą sobie żywiołowością i spontanicznością przyjęły „swojego” Arcybiskupa. W serdecznej pogawędce dzieci wymieniały z Księdzem Arcybiskupem doświadczenia związane z wędrowaniem po górach. Okazało się, iż nasz Arcybiskup oraz towarzyszący mu ks. prof. Jerzy Kowalski mają za sobą niejeden przemierzony szlak w Tatrach i Gorcach, do czego również zachęcali dzieci.
„Jemu zaufaj, trudów daj dzbany - dla ciebie się stanie cud życia zmiany” - wyśpiewywały dzieci „swoją” litanię, rozważając cud w Kanie Galilejskiej. Wymownym i przejmującym gestem stało się złożenie postanowień do „Stągwi Przemiany”. Zdobyty nazajutrz Turbacz okrzyknięto „Górą Przemiany”. Skupienie wędrującej na szczyt grupy, przerywane jedynie radosnymi pozdrowieniami kierowanymi (zgodnie z górską „etykietą”) w stronę spotykanych turystów, wywoływało zdumienie i radość. Na szczycie, w czasie Eucharystii, wystarczyło już tylko „patrzeć Bogu w oczy”, z przekonaniem, że „On Twoje życie sam przeistoczy”.
Celebrowana w Sanktuarium Gaździny Podhala Eucharystia, w którą dzieci aktywnie się włączały poprzez modlitwy i śpiew, rozważanie Słowa Bożego podczas spotkań z animatorami, modlitwa poranna i wieczorna z zaangażowaniem i wrażliwością prowadzona przez kolejne grupy, adoracja Najświętszego Sakramentu - dały możliwość głębokiego przeżycia wiary i poczucie obecności Boga między nami. Z każdym dniem pobytu umacniało się również doświadczenie wspólnoty i radość bycia razem. W modlitwach i rozmowach dzieci obecni byli również wszyscy, którzy podarowali dzieciom ten szczególny tydzień - rodzice, mieszkańcy Ludźmierza i wiele osób, dzięki którym ten pobyt był możliwy.
Niespożyta energia dzieci i ich nieograniczona pomysłowość ujawniały się szczególnie w czasie zabaw. Sprawiedliwie należy jednak dodać, że opiekunowie dzielnie im wtórowali: atmosfera Rodzinnego Parku Rozrywki „Rabkoland” udzieliła się wszystkim, zaś obiekt, zdałoby się o tej porze roku mało atrakcyjny - hala lodowa „Podhala-Nowy Targ”, sprawiła dzieciom niebywałą frajdę. Dzięki życzliwości pracowników można było do woli hasać i wypróbowywać umiejętności w skandowaniu. Nieoczekiwany dla wszystkich finał stał się prawdziwym, radosnym i szczerym wyznaniem wiary i dumy z przynależności do częstochowskiej wspólnoty Kościoła: transparent oznajmił mieszkańcom Nowego Targu o obecności wśród nich Dzieci Maryi Archidiecezji Częstochowskiej.
Trudno w słowach oddać atmosferę, jaka towarzyszyła wakacyjnym rekolekcjom. Wróciliśmy z przekonaniem, że doświadczyliśmy czegoś szczególnego. Z pewnością dzieci mogłyby niejedno dopowiedzieć. A „poznacie ich po owocach....”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje były selekcjoner polskich siatkarzy Daniel Castellani

2026-06-26 07:12

[ TEMATY ]

śmierć

Autorstwa Nula (Anna Kłeczek)/commons.wikimedia.org

Daniel Castellani

Daniel Castellani

W wieku 65 lat, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł były trener reprezentacji Polski siatkarzy Argentyńczyk Daniel Castellani - poinformowała tamtejsza federacja. W 2009 roku zdobył z biało-czerwonymi mistrzostwo Europy, prowadził też m.in. kilka polskich klubów.

„Z głębokim smutkiem i żalem Argentyńska Federacja Piłki Siatkowej ogłasza śmierć Daniela Castellaniego w czwartek, 25 czerwca, po długiej walce z ciężką chorobą. Składamy najszczersze kondolencje jego rodzinie, przyjaciołom i bliskim w tym trudnym czasie” - napisano na stronie federacji.
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Uruchomiono inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie za ok. 1 mln euro

2026-06-26 14:11

[ TEMATY ]

Kijów

Adobe Stock

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy URC 2026 w Gdańsku zainaugurowano międzynarodową inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie, która przewiduje rozpoczęcie praktycznych prac renowacyjnych i pozyskanie około 1 mln euro na realizację projektu - podała Maria-Teresa Szybanowa, członkini rady opiekuńczej kościoła.

„W ramach współpracy międzynarodowej podpisano szereg dokumentów, które faktycznie rozpoczynają praktyczny etap ratowania świątyni. Przede wszystkim podpisano umowę między Polimex Mostostal SA a parafią św. Mikołaja w Kijowie, dotyczącą udostępnienia rusztowań budowlanych i niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia najpilniejszych prac w świątyni” - napisała Szybanowa na platformie społecznościowej.
CZYTAJ DALEJ

Oto nadchodzi odc. 51 [wideo]

2026-06-26 17:14

screen YT

W Kościele katolickim w Polsce odbywa się bardzo wiele ciekawych wydarzeń. Informują o nich autorzy projektu inicjatywakatolicka.pl i tworzony przez nich program “Oto nadchodzi”.

Link do filmu:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję