Zatwierdzony niedawno przez Stolicę Apostolską nowy dokument „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, który określa nowe zasady formacji kapłańskiej w Polsce, zobowiązuje każdego księdza do formacji permanentnej, która rozciąga się na wszystkie wymiary życia: ludzki, duchowy, intelektualny i pastoralny.
Kapłani przybyli w sobotnie przedpołudnie 23 października wspólnie odmówili liturgię godzin, a następnie adorowali Najświętszy Sakrament, była także okazja do skorzystania z sakramentu pokuty.
Następnie w auli odbyło się pierwsze ze spotkań w czasie, którego ks. Krzysztof Mielnik, przybliżył program spotkań, które będą się odbywać w cyklu czteroletnim dla księży od 2 do 5 lat po święceniach – tzw. kurs wikariuszowski oraz dla przyszłych proboszczów w cyklu pięcioletnim od 6 roku kapłaństwa.
W ramach studium proboszczowskiego, którym pokieruje ks. Iwaniszyn, księża uczyć się będą jak zarządzać parafią, ponieważ pojawiają się co raz to nowsze problemy, na które należy być przygotowanym. - Spotkania przede wszystkim będą miały charakter formacyjny. Chcemy, aby był czas na modlitwę, adorację, ale też na wspólne rozmowy w kapłańskim gronie – informował były ojciec duchowny świdnickiego seminarium.
O zadaniach, jakie stoją przed przyszłymi kapłanami i tym, co najważniejsze w ich formacji mówi ks. dr hab. Adam Kubiś, nowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.
Alina Ziętek-Salwik: Jakie jest największe wyzwanie, przed którym stoi obecnie Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie i jego nowy rektor?
Ks. dr hab. Adam Kubiś: Największym wyzwaniem jest życie Ewangelią. Tak było, jest i będzie. Jest to niezależne od czasów i ludzi, w tym przypadku niezależne od alumnów i nowego rektora. Ewangelia zawsze była „ciasną bramą”, a zatem życiem radykalnym. Wyzwaniem jest zatem porzucenie lenistwa, ducha konformizmu i przystosowania, „zejście z kanapy”, jak mawia papież Franciszek, i życie wymaganiami Ewangelii. Nowe Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, dokument regulujący zasady formacji do prezbiteratu w Polsce, słusznie zwraca uwagę na niepokojące zjawisko, tzw. selekcji negatywnej. Prezbiterzy przeżywający swoje powołanie w duchu przeciętności lub dwuznaczności przyciągają osoby o podobnym usposobieniu ducha. Dom formacji, jakim jest seminarium, winien być miejscem selekcji pozytywnej, zapalać i pociągać radykalizmem Ewangelii.
B. ordynator ze Szpitala Południowego Emil Jędrzejewski zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika, którego nie udało mu się do chwili obecnej ustanowić — poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Termin kolejnego przesłuchania wyznaczono na poniedziałek.
Jędrzejewski był w środę przesłuchiwany w warszawskiej prokuraturze okręgowej po informacjach, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero. Stwierdził tam m.in., że na SOR-ze tej placówki procedury medyczne były wykonywane wadliwie. W wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.