Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Widocznie Bóg tak chce”

Zamość pożegnał ks. Żórawskiego

Reklama

Kościół zamojski pożegnał 24 lutego ks. inf. Jacka Żórawskiego. Liturgii przewodniczył ordynariusz zamojsko-lubaczowski bp Wacław Depo. Homilię wygłosił ks. prał. Eugeniusz Goliński, który nazwał siebie „świadkiem życia kapłańskiego i posługi kapłańskiej Księdza Jacka”. Nawiązując do fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza, mówiącej o warunkach naśladowania Chrystusa, wskazał na osobę Zmarłego jako na tego, który przez całe swoje życie dążył do jak najdoskonalszego upodobnienia się do swojego Mistrza przez posługę i cierpienie, jakie towarzyszyło mu przez całe życie kapłańskie. Ksiądz Prałat wspomniał, że w młodym Kapłanie nie było buntu ani rozpaczy. Jego odpowiedzią na bolesne doświadczenia były pełne poddania woli Bożej słowa: „Widocznie Bóg tak chce”. Mówił z pokorą: „Proszę Pana Boga, abym mógł odprawić przynajmniej jedną Mszę św.”. Bóg sprawił, że mógł ją sprawować przez 56 lat.
Na zakończenie Mszy św. bp Depo wspomniał ostatnie spotkanie z śp. ks. Jackiem Żórawskim podczas jego pobytu w szpitalu: - Światło jego twarzy, pomimo bólu i cierpienia, było świadectwem zawierzenia Bogu we wszystkim. Takim go spotkałem i takim będę go pamiętał jako jego pasterz na tej ziemi.
W ostatnią drogę na zamojski cmentarz wyruszyła żałobna procesja, której przewodził biskup diecezji. Obrzędom na cmentarzu przewodniczył bp Ryszard Karpiński. Na zakończenie wyrazy wdzięczności dla tych, którzy przez wiele lat służyli choremu Kapłanowi, a przede wszystkim personelowi wszystkich szpitali, w których przebywał, przekazał bp Depo.

Anna Litwin

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

Protest przeciwko pomówieniom

Wobec niektórych informacji medialnych, rażąco naruszających dobra osobowe Księdza Biskupa Kazimierza Górnego, Biskupa Rzeszowskiego, Kuria Diecezjalna w Rzeszowie oświadcza:
1. Stosowne informacje dotyczące okresu pracy w Oświęcimiu zawarte są w wywiadzie Księdza Biskupa Kazimierza Górnego udzielonym dla Katolickiego Tygodnika „Niedziela” (nr 8 z 25 lutego br.) oraz w książce ks. Stanisława Górnego „Z dziejów starań o budowę kościoła św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu” (Rzeszów 2006).
2. Kościelna Komisja Historyczna badająca zasoby IPN nie znalazła dowodów współpracy Księdza Biskupa z tajnymi służbami PRL. Uważamy zatem wszelkie spekulacje dotyczące przeszłości Księdza Biskupa, różne od orzeczenia Komisji, za krzywdzące i niesprawiedliwe.
Apelujemy do środków przekazu o rzetelne przedstawianie osoby naszego Biskupa, tak zasłużonego dla Oświęcimia, diecezji krakowskiej, a od 15 lat dla diecezji rzeszowskiej.

Rzeszów, 27 lutego 2007 r.

Wyróżnienie dla płockiego dogmatyka

Ks. prof. Rychlicki profesorem PAT w Watykanie

Benedykt XVI mianował ks. prof. Czesława Rychlickiego z Płocka profesorem zwyczajnym Papieskiej Akademii Teologicznej w Watykanie. Ks. prof. Rychlicki jest jedynym Polakiem w gronie czynnych profesorów tej prestiżowej placówki naukowej.
Ks. Czesław Rychlicki urodził się w 1939 r. w Golubiu-Dobrzyniu (diecezja płocka). W 1963 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, potem przez rok pracował jako wikariusz parafii Biała k. Płocka. Skierowany na studia specjalistyczne na KUL, uwieńczył je magisterium i licencjatem z teologii. Następnie kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie „Gregorianum”, a także Papieskim Instytucie Biblijnym i Papieskim Instytucie Wschodnim. W 1970 r. obronił rozprawę doktorską. Po ukończeniu studiów przebywał na Uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim oraz na Papieskim Uniwersytecie w Salamance. W 1998 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 2002 r. na wniosek Wydziału Teologicznego UKSW otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.
Obecnie jest profesorem zwyczajnym teologii i kierownikiem Zakładu Teologii Dogmatycznej i Ekumenizmu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz wykładowcą teologii dogmatycznej w Seminarium Duchownym w Płocku.
W latach 1980-82 z ramienia Episkopatu Polski prowadził rozmowy ze Starokatolickim Kościołem Mariawitów w sprawie wzajemnego uznania ważności sakramentu chrztu.

Ks. Adam Łach

Krótko

Akcja Wyborcza Polaków wygrała wybory samorządowe na Wileńszczyźnie. Zdecydowanie wyprzedziła konkurencję w rejonach zamieszkiwanych przez polską większość.

Nie widać końca w sporze o obwodnicę augustowską. Ostatni pomysł jest taki, aby decydowali ludzie z Podlasia w specjalnym referendum. Przeciwnicy mówią, że jeśli referendum, to tylko ogólnopolskie. Komisja Europejska naciska z kolei, aby odstąpić od budowy i wytyczyć inny przebieg trasy. Jeśli nie, skieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.

W sprawie zmiany zapisów konstytucyjnych na takie, które chroniłyby ludzkie życie od momentu poczęcia, nastąpił zwrot. Marszałek Marek Jurek ma szukać większości, która poparłaby zmianę 30 art. Konstytucji, a nie 38 - jak proponowała grupa posłów. Miałby on brzmieć następująco: „Niezbywalna godność człowieka od chwili poczęcia stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela”.

Tak jak zapowiadano, 28 lutego pojawiła się w księgarniach książka ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego „Księża wobec bezpieki”. Opisane są w niej przypadki duchownych, którzy zostali zarejestrowani jako TW oraz tych, którzy próbom werbunku się przeciwstawili.

Afera w Białymstoku. Kilka lat temu samorządowcy podpisali odbiór wybudowanej oczyszczalni ścieków, przekazali pieniądze - a oczyszczalnia nie działa do dziś. Na dodatek prokuratorzy wstrzymywali się z postawieniem zarzutów w sprawie politykom związanym z PiS, oficjalnie ze względu na kampanię wyborczą. Obecnie sprawa znajduje się w prokuraturze rzeszowskiej.

Zmiana na stanowisku szefa TVP. Bronisława Wildsteina zastąpił były szef prezydenckiej Kancelarii Andrzej Urbański. Z TVP odeszło kilku dziennikarzy, w proteście przeciwko, jak twierdzą, upolitycznianiu telewizji.

W marcu trafi do Sejmu projekt ustawy deubekizacyjnej autorstwa PiS. Według zapowiedzi, wszystkie esbeckie emerytury mają być ścięte do wysokości 600 zł. Zdaniem pozostałych koalicjantów i opozycji, ustawa w takim kształcie może być niezgodna z konstytucją.

PO złożyła w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie zbadania nieprawidłowości w procesie likwidacji i weryfikacji WSI. Platforma chciałaby, aby na czele tej komisji stanął Jan Rokita. PO raczej nie uda się zebrać w tej sprawie większości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Order Orła Białego zostanie odebrany Zełeńskiemu?

2026-06-08 10:36

[ TEMATY ]

Order Orła Białego

odebrany

Wołodymyr Zełeński

posiedzenie kapituły

PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Na poniedziałkowym posiedzeniu Kapituła Orderu Orła Białego ma zająć się m.in. propozycją prezydenta Karola Nawrockiego w sprawie odebrania Orderu prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, w związku z nazwaniem jednej z jednostek wojskowych imieniem „Bohaterów UPA”.

To, że posiedzenie Kapituły zostało zwołane na godz. 10 potwierdził PAP jej kanclerz prof. Michał Kleiber.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: Posyłam was, byście byli błogosławieństwem dla ludzi

2026-06-23 10:49

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Łukasz Głowacki

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

- Posyłam was dzisiaj w imieniu Jezusa. Posyłam was, byście mieli Jego logikę. Byście mieli logikę Ewangelii. Byście szukali wszędzie dobra. Tak jak Jezus. Dobra w drugim człowieku – mówił kard. Konrad Krajewski podczas Mszy św. posłania sprawowanej w archikatedrze łódzkiej. W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej.

Eucharystii przewodniczył kard. Konrad Krajewski a wraz z nim modlili się biskupi pomocniczy: bp Piotr Kleszcz OFMConv. i bp Zbigniew Wołkowicz. W liturgii uczestniczyli także kapłani, którzy odebrali nominacje do nowych zadań duszpasterskich.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję