Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 39/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

23. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin i Małżeństw

„Przywróćmy nadzieję rodzinie”

W dniach 22-23 września na Jasnej Górze odbyła się doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin i Małżeństw. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Przywróćmy nadzieję rodzinie”. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w niedzielę 23 września. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Kazimierz Górny, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosił biskup łomżyński Stanisław Stefanek, członek Rady. Zebranych powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry: - Maryja nas tu zaprosiła, Ona nas tu gromadzi i swym matczynym sercem pełnym miłości i troski chce ogarnąć wszystkie polskie rodziny - powiedział o. Matecki i przywołał słowa Papieża Jana Pawła II zawarte w adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Europa”: „Rodziny, stańcie się tym, czym jesteście, abyście mogły przynosić nadzieję całemu światu. A jesteście przecież sanktuarium życia”.
W homilii bp Stanisław Stefanek zachęcał, aby w rodzinie stworzyć przestrzeń wzajemnego obdarowywania i otworzyć serca, zapraszając następne pokolenia do wspólnego, bogatego dziedzictwa rodziny. - Dziecko - mówił bp Stefanek - to jest Pan Bóg przychodzący do nas, to jest nowy obraz osobowo-autonomiczny, to jest nowe miłujące serce, które tyle aktów miłości będzie mogło przez całe życie wypowiedzieć na zewnątrz, i wreszcie - to jest nowy członek wspólnoty obywatelskiej. Na Mszę św. przybyli przewodniczący Stowarzyszeń Rodzin Katolickich z całego kraju. Obecna była Elżbieta Chojnacka - Krajowy Doradca Życia Rodzinnego.
Podczas Mszy św. małżeństwa odnowiły swoje przyrzeczenia małżeńskie. Zamierzeniem organizatorów pielgrzymki było, aby z każdej parafii przybyła jedna para małżeńska, reprezentująca małżeństwa swej parafii. Odnowienie ślubowań ma być następnie przeprowadzone we wszystkich parafiach w kraju.
Wcześniej, w ramach pielgrzymki, w sobotę 22 września, miało miejsce 5. Spotkanie Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych. W programie przewidziano świadectwa rodzin adopcyjnych i zastępczych oraz prezentację ośrodków adopcyjnych. Odbyła się też sesja diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradców życia rodzinnego.
Dwudniowa Pielgrzymka Rodzin rozpoczęła się w sobotę Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej. Następnie w Sali Papieskiej wykład pt. „Rodzina, tożsamość narodowa, pamięć” wygłosił prof. dr hab. Bogusław Dopart (UJ, UKSW). Wieczorem pielgrzymi zgromadzili się na nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich, a następnie wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. W niedzielę rano w Sali o. Kordeckiego specjalny wykład: „Duszpasterstwo młodzieży we współczesnych uwarunkowaniach” wygłosił bp Henryk Tomasik z Siedlec, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski.

25. Pielgrzymka Ludzi Morza

Z portów, stoczni i statków

Pracownicy portów, stoczni i żeglugi śródlądowej, rybacy oraz ponad 30 stoczniowców z Indii pracujących w Gdyni uczestniczyło 15 września w pielgrzymce na Jasną Górę. Pielgrzymom towarzyszył abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański, krajowy promotor Dzieła Duszpasterstwa Ludzi Morza, który przewodniczył Mszy św. Eucharystię koncelebrował także o. Edward Pracz, redemptorysta, europejski koordynator Duszpasterstwa Ludzi Morza, organizator pielgrzymki. - Chcemy Cię prosić, Maryjo, bądź z ludźmi morza i z tymi, którzy jako rybacy przysparzają bogactwa narodowi, i z tymi, którzy jako marynarze włączają się w handel narodowy, który przynosi owoce całej ziemi, i z tymi, którzy administrują, a nade wszystko z tymi, którzy przez pracę w stoczniach przygotowują możliwość pracy dla ludzi morza podejmujących zmagania w tak wielu dziedzinach - mówił w homilii abp Gocłowski.

Krótko

W dniach 11-13 września trwały Dni Skupienia Sióstr Pielęgniarek. Przybyło 200 sióstr z 40 zgromadzeń. Hasłem spotkania były słowa: „Serce Jezusa - Źródło Życia”.

11 września po raz 34. przybyli na Jasną Górę profesorowie Politechniki Poznańskiej z rodzinami. Mszy św. przewodniczył bp Marek Jędraszewski z Poznania.

13 września przybył abp Béchara Rai z diecezji Byblos (Jbeil) Maronickiego Kościoła Katolickiego. Towarzyszył mu Kabalan Frangieh, konsul Libanu w Polsce.

14 września modliła się 300-osobowa grupa niepełnosprawnych wraz z opiekunami ze Stowarzyszenia „Gaudium et Spes” z Krakowa.

14 września modlili się franciszkanie, kustosze Ziemi Świętej z Włoch, Słowenii, Malty, Szwajcarii i Polski. Mszy św. przewodniczył o. Giovanni Battistelli, były kustosz Ziemi Świętej.

14 września przybył Czesław Sawko, konfrater Zakonu Paulinów i fundator pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze. Towarzyszyli mu: brat Mieczysław Sawko i red. Jan Jaworski z Chicago, konfrater. 17 września Czesław Sawko otrzymał z rąk kard. Stanisława Dziwisza odznaczenie papieskie św. Sylwestra, przyznane przez Papieża Benedykta XVI za dobroczynność dla Kościoła, Polski i Polonii.

14 września do Konfraterni Zakonu Paulinów został przyjęty ks. prał. Witold Andrzejewski z Gorzowa Wielkopolskiego, zasłużony duszpasterz ludzi pracy. Wręczenie dyplomu Konfraterni przez generała paulinów o. Izydora Matuszewskiego nastąpiło w przededniu jubileuszowej 25. Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.

17 września, w 68. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, przybyli Sybiracy okręgu częstochowskiego, żołnierze Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz przedstawiciele władz samorządowych, delegacje uczniowskie i mieszkańcy Częstochowy. Obecny był Franciszek Borkowski, prezes Związku Sybiraków w Częstochowie, oraz o. ppłk Jan Golonka, paulin. Przybyli: wicewojewoda śląski Artur Warzocha i prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona. Mszy św. przewodniczył ks. inf. Franciszek Dylus, kapelan Sybiraków Ziemi Częstochowskiej.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Policja: 19-letni napastnik ze szpitala w Jastrzębiu-Zdroju był pod wpływem narkotyków

2026-06-26 09:21

[ TEMATY ]

atak

pixabay.com

Wstępne badania potwierdziły, że 19-latek, który zaatakował personel i pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju, był pod wpływem narkotyków – poinformowała w piątek rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji asp. szt. Halina Semik.

Do ataku z użyciem ostrego narzędzia doszło w czwartek po południu. Poszkodowany został lekarz, pielęgniarka i dwie pacjentki.
CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

[ TEMATY ]

święty

Lowdown/pl.wikipedia.org

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

26 czerwca w liturgii Kościół w Polsce wspomina św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego zwanego "ojcem ubogich i księdzem dziadów". Przed laty kanonizował go papież Benedykt XVI.

Ks. Zygmunt Gorazdowski żył w latach 1845-1920, był kapłanem diecezjalnym i założycielem Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Beatyfikował go 26 czerwca 2001 r. we Lwowie papież Jan Paweł II, a kanonizował 23 października 2005 r. papież Benedykt XVI i była to pierwsza kanonizacja w czasie jego pontyfikatu.
CZYTAJ DALEJ

Czuwanie modlitewne

2026-06-26 22:35

Archiwum ks. Tomasza Jarosza

W niedzielę, 28 czerwca, w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz liturgii wręczenia paliuszy nowym metropolitom przez Ojca Świętego Leona XIV, w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji nowych arcybiskupów metropolitów.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Konrada Krajewskiego, Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego. Homilię wygłosi ks. kard. Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Krakowski oraz Protektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Następnie, w godz. 19.00–20.00, adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzi ks. abp Andrzej Przybylski, Arcybiskup Metropolita Katowicki. Wydarzenie odbędzie się w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy Via delle Botteghe Oscure 15 w Rzymie. Księża, którzy pragną koncelebrować Mszę św. proszeni są, by zabrali ze sobą albę, czerwoną stułę oraz celebret.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję