Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bulowicka 200-latka

Parafia św. Wojciecha w Bulowicach świętowała 200-lecie poświęcenia kościoła.

[ TEMATY ]

jubileusz

Bulowice

Archiwum parafii w Bulowicach

W tej 200-letniej świątyni dziękowano za jubileusz.

W tej 200-letniej świątyni dziękowano za jubileusz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncelebrowanej Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp. Roman Pindel. Jak podkreślił proboszcz parafii ks. Jacek Orszulik, dziękują Panu Bogu za wielu duszpasterzy i wiele pokoleń Bulowian, którzy tę świątynie wznosili, troszczyli się o nią i nadal to czynią.

Dokonana 200 lat temu konsekracja kościoła to dar szczególnej łaski Bożej dającej nam możliwość trwałego wpisania się w pasterską misję naszej diecezji. Kościół jest dla nas domem modlitwy, miejscem Eucharystii, gdzie gromadzimy się w jedności jako rodzina parafialna, by karmić się słowem życia i Ciałem Chrystusa. Jest to miejsce, gdzie czerpiemy moc i siłę, aby żyć w prawdzie, postępować zgodnie z nauką Kościoła, przekazując wiarę i wychowując w duchu Ewangelii nasze dzieci – powiedziała przedstawicielka parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup w kazaniu zauważył, że Bogu poświęcona budowla służy na gromadzenie się ludu Bożego, modlitwę, liturgię, sprawowanie sakramentów i nabożeństw.

Reklama

Dwieście lat temu z wielkim wysiłkiem nasi przodkowie wystawili tę świątynię i została konsekrowana, a więc oddzielona od tego, co świeckie, aby mogła bez reszty służyć tym, którzy chcą się spotkać z Bogiem i zgromadzić w lud Boży. O jakości pasterzowania proboszczów i wikariuszy oraz ich skuteczności duszpasterskiej świadczy życie wiernych. Ono zasadza się na życiu pojedynczych rodzin – powiedział, zaznaczając że liczne powołania kapłańskie i zakonne w XIX, XX i XXI w. przemawiają za tym, że były tu rodziny, w których panowała atmosfera sprzyjająca odkryciu powołania.

W wydarzeniu uczestniczyli księża z dekanatu, kapłani rodacy, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz lokalnych, panie z KGW, parafianie i wierni. Śpiewał chór parafialny. Uroczystość poprzedziły misje parafialne, które wygłosił ks. dr Marek Studenski.

W Bulowicach najpierw stał drewniany kościół, który spłonął 10 kwietnia 1814 r. Po wybudowaniu nowego w latach 1817-1819, benedyktyn tyniecki – biskup Tomasz Ziegler konsekrował go 15 września 1822 r. Pierwszym duszpasterzem w nowopoświęconym kościele został ks. Walenty Kóska w latach 1826-1844. W tej parafii w 1867 r. urodziła się założycielka pasjonistek – służebnica Boża Matka Józefa Hałacińska.

2022-10-12 21:08

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

50 lat wiernej służby

Niedziela szczecińsko-kamieńska 40/2015, str. 4

[ TEMATY ]

zakon

jubileusz

Damian Stawierej

Jubileusz 50-lecia ślubów wieczystych s. Damiany Salamon CSSE w kościele w Pacholętach

Jubileusz 50-lecia ślubów wieczystych s. Damiany Salamon CSSE w kościele w Pacholętach
Powołanie do życia zakonnego jest jedną z najpiękniejszych form służby Bogu i każdemu bliźniemu. Niesie ze sobą całkowite wyrzeczenie, poświęcenie siebie, posłuszeństwo, czystość, ubóstwo, a nade wszystko jest emanowaniem miłością i dobrocią wobec każdego człowieka. Rzadko w naszej archidiecezji przeżywamy jubileusze sióstr zakonnych, a tym bardziej złote. W Roku Życia Konsekrowanego warto więc docenić 50. rocznicę złożenia profesji zakonnej przez wywodzącą się z Pacholąt w parafii Lubicz s. Damianę Salamon, elżbietankę, posługującą obecnie w swoim zgromadzeniu w Berlinie.
CZYTAJ DALEJ

W Watykanie rozpoczyna się nadzwyczajny konsystorz

2026-06-26 07:08

[ TEMATY ]

konsystorz

flickr.com/episkopatnews

Sytuacja na świecie i wyzwania dla Kościoła, poszukiwanie dróg dialogu w obliczu wojen- to niektóre tematy rozpoczynającego się w piątek w Watykanie nadzwyczajnego konsystorza, czyli zgromadzenia kardynałów, zwołanego przez papieża Leona XIV. Ważne zadanie otrzymał metropolita krakowski kardynał Grzegorz Ryś.

Pierwsze takie zgromadzenie odbyło się w styczniu tego roku, a jednym z jego zasadniczych tematów była przyszłość Kościoła i stojące przed nim wyzwania oraz ewangelizacja.
CZYTAJ DALEJ

Trwają przygotowania do Rowerowej Pielgrzymki z Elbląga na Jasną Górę

2026-06-26 17:12

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rowerowa pielgrzymka

diecezja elbląska

Karol Porwich/Niedziela

Od kilkunastu już lat mieszkańcy Diecezji Elbląskiej mają możliwość podążania do duchowej Stolicy Polski nie tylko w tradycyjnej pielgrzymce pieszej, ale także rowerami. Tegoroczna rowerowa pielgrzymka z Elbląga odbywać się będzie od 5 do 11 sierpnia.

na rowerze
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję