Reklama

Niedziela Podlaska

Temat numeru

Płyń dla życia!

Popłyną kajakami nie tylko po to, by miło spędzić czas. Chcą się modlić za życie zagrożone i za tych, którzy pragną potomstwa. W ten sposób pokazują, że młodych obchodzi idea obrony życia

Niedziela podlaska 16/2019, str. V

[ TEMATY ]

wiara

Archiwum CIDD

Ks. Tomasz Przewoźny, dyrektor Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej

Ks. Tomasz Przewoźny, dyrektor Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie,
asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monika Kanabrodzka: – Jaka jest idea spływu kajakowego „Życie płynie – płyń dla życia”?

Ks. Tomasz Przewoźny: – We współczesnym świecie coraz częściej obserwujemy brak szacunku dla tradycyjnych wartości, dla tradycyjnego modelu rodziny, dla życia rozumianego bardzo szeroko. Wystarczy wspomnieć chociażby głośno komentowaną w mediach tzw. Kartę LGBT+. Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży również zabrało głos w tej sprawie, publikując oficjalne stanowisko, w którym przeciwstawia się lewicowej ideologii oraz broni tradycyjnych wartości. KSM Diecezji Drohiczyńskiej chce również czynnie włączyć się w tę dyskusję, przez swoje działanie pragnie zwrócić uwagę na ten właśnie problem. I taka jest główna idea spływu kajakowego „Życie płynie – płyń dla życia”. Chcemy pokazać, że temat ochrony życia jest ważny również dla nas, ludzi młodych. Przy okazji spływu chcemy więc wspólnie się modlić za życie, za rodziców oczekujących potomstwa, za tych, którzy tego potomstwa mieć nie mogą, a przede wszystkim chcemy prosić o opamiętanie dla tych wszystkich, którzy dopuszczają się aborcji.

– Św. Jan Paweł II patronuje organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej akcji. Dlaczego?

Reklama

– Temat ochrony życia był bardzo ważny dla św. Jana Pawła II. W swoim nauczaniu stanowczo sprzeciwiał się aborcji i eutanazji, w sposób jasny tłumaczył kwestię początku ludzkiego życia, przypominał o moralnej odpowiedzialności za życie polityków i stanowiących prawo. Często podkreślał znaczenie godności każdego człowieka, przypominał o budowaniu cywilizacji miłości. Poza tym św. Jan Paweł II był i wciąż jest autorytetem dla wielu młodych ludzi. Sam termin spływu też nie jest przypadkowy. Przecież 18 maja obchodzimy rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Naturalnym było więc obranie właśnie jego na patrona całego wydarzenia.

– Warto wziąć udział w majowym wydarzeniu, ponieważ...

– Jest wiele powodów, dla których warto przyłączyć się do naszej akcji. Najważniejszy to idea obrony życia, wspólna modlitwa za życie. Bardzo cenna jest również możliwość spędzenia wspólnie czasu, taki spływ to okazja, aby całą rodziną wybrać się w majowy weekend na wyprawę doliną Bugu. To okazja, aby we wspólnocie, w dobrym towarzystwie celebrować życie, cieszyć się tym, co Bóg nam daje – wspólna modlitwa, zabawa, posiłki, ale także wysiłek włożony w pokonywanie trasy. Każdy, kto brał chociaż raz udział w spływie kajakowym organizowanym przez KSM wie, że to rewelacyjny sposób na dobre przeżycie wolnego czasu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-04-16 18:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba nam dzisiaj na nowo odkryć w sobie radość powołania bycia apostołem

[ TEMATY ]

duchowość

wiara

bp Tadeusz Lityński

Karol Porwich/Niedziela

„Potrzeba nam dzisiaj na nowo odkryć w sobie radość powołania bycia apostołem” – podkreślił bp Tadeusz Lityński do uczestników 46. Pielgrzymki Ruchu Światło-Życie, która odbyła się 5 września w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Koncert zespołu „Full of Grace”, spotkanie uczestników oaz wakacyjnych, a także Msza św. z promocją lektorów i przekazaniem posługi nowym parom animatorskim Domowego Kościoła – to w skrócie przebieg dorocznej pielgrzymki Ruchu Światło-Życie z całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. – Jak zawsze chcemy podziękować za czas oaz wakacyjnych. To był trudny czas. Na wszystkich oazach (dzieci, młodzieży i rodziny) było łącznie 650 osób. To mniej jak w latach poprzednich, ale i tak jesteśmy Panu Bogu wdzięczni, że mimo trwającej pandemii tyle oaz się odbyło i mogliśmy ten czas przeżyć – podkreśla ks. Adrian Put, moderator diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek - utracjusz i hulaka, który stał się wzorem pokuty i wyrzeczenia

2026-06-24 21:07

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

BP KEP

Św. Franciszek urodził się jako Giovanni di Pietro di Bernardone, syn bogatego kupca, zajmującego się handlem drogimi tkaninami. Został rycerzem i jako konny wojownik wziął udział w bitwie pod Collestradą jako przeciwnik… wojsk papieża. Po klęsce stracił zainteresowanie uczestnictwem w zabawach, wojnach oraz pracą u ojca. Rozdawał hojne jałmużny i całował po rękach trędowatych.

Z wolna dołączali do niego naśladowcy. Franciszek stał się założycielem zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy. Był gorliwym misjonarzem - nie bał się przyłączyć do krucjaty, czy wyruszyć do Egiptu, by przekonać sułtana Malika Al-Kamila do świętej wiary katolickiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję